Chiara FERRARIS: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2016

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów.
Wrzesień 2016

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


 

magritte1.To nie jest fajka

.Synonimem słowa „wrzesień” wśród Francuzów jest „la rentrée”, czyli powrót. Powrót z wakacji, początek szkoły, ale także początek nowego sezonu kulturalnego. W tym roku rentrée kulturalna zaczyna się bardzo obiecująco. Centrum Pompidou organizuje wystawę dzieł jednej z największych osobowości sztuki XX wieku. Autor słów i rzeczy, bo tak nazywany jest również René Magritte, pozostawił po sobie ponad 1000 obrazów. Jednak najsłynniejszym jest ten zatytułowany „Zdradliwość obrazów”, przedstawiający fajkę i podpis pod nią: „Ceci n’est pas une pipe” („To nie jest fajka”). Twórczość belgijskiego artysty była inspiracją m.in. dla francuskiego filozofa, Michela Foucaulta, który napisał esej o znaczeniu przedstawienia malarskiego, zatytułowany właśnie „To nie jest fajka”. Od września przez kilka miesięcy twórczość Magritte’a będzie inspirować także w Paryżu.

René Magritte. La trahison des images. Centre Pompidou. Place Georges-Pompidou, 75004 Paris. Metro: Rambuteau (linia: 11), Hôtel de Ville (linie: 1 i 11). Wystawa czynna od 21 września 2016 do 23 stycznia 2017  

2. Opera w plenerze

.Jedno z najważniejszych dzieł ostatnich stuleci w jednym z najpiękniejszych miejsc Paryża. To opera „Cyganeria” Giacomo Pucciniego wystawiona pod gołym niebem na dziedzińcu Pałacu Inwalidów. Jest to jeden ze stałych punktów paryskiej „rentrée”. „Opéra en plein air”, czyli opera w plenerze, w tym roku wystawiana jest już po raz 16. Obrazy z życia paryskiej bohemy z roku 1830 są najbardziej znanym dziełem włoskiego kompozytora i trudno znaleźć lepsze miejsce niż Paryż na jej wystawienie. Jest to także jedna z ostatnich okazji w tym roku do organizowania imprez pod gołym niebem.

la boheme

Opéra en plein air “ La Bohème ”. Hôtel National des Invalides. 129 Rue de Grenelle, 75007 Paris. Metro: Invalides. Od 6 do 10 września 2016

3. Sudek i jego świat widziany z okna

.Utrata prawego ramienia podczas pierwszej wojny światowej i związane z tym trudności w wykonywaniu zdjęć, a także przenoszeniu kamery wielkoformatowej nie przeszkodziły mu w stworzeniu jednych z najciekawszych prac fotograficznych XX wieku. „Świat w moim oknie” to pierwsza wystawa o takiej skali, która przedstawia dorobek i życie Josefa Sudka (1896 — 1976) w kontekście Pragi pierwszej połowy XX wieku, nasyconej wtedy intensywnym życiem artystycznym. JosefSudekjpgPoprzez wybór 130 prac obejmujących całą karierę artysty od 1920 do 1976 roku wystawa pokazuje, jak fotografia Sudka odzwierciedla jego fascynację światłem i jego brakiem, a także jego stosunek do otaczającego świata, poszukiwania intymności w jego pracowni, ogrodu, który widział ze swojego okna oraz bardziej odległych wędrówek, które prowadzą na ulice Pragi i jej obrzeża. Kluczowym okresem jego twórczości są lata 40. ubiegłego wieku, w którym dbałość o jakość łączy z innowacyjnymi technikami, jak wydruki pigmentowe czy puřidla (fotografie między dwiema szybami).

Josef Sudek, Le monde à ma fenêtre. Jeu de paume. 1, place Concorde. 75008 Paris. Metro: Concorde. Wystawa czynna do 25 września 2016

4. Mundolingua

.W sumie na pięciu kontynentach świata doliczono się co najmniej 7000 języków. Muzeum Mundolingua proponuje zapoznanie się z kilkoma z nich, ujawniając wiele tajemnic, a także ciekawostek z nimi związanych. Mark Oremland przybył z Nowej Zelandii do Paryża w 1994 roku. Początkowo prowadził biuro podróży, które jednak szybko porzucił, aby zająć się tym, co go naprawdę fascynuje: językami świata. Na powierzchni 170 m² stworzył oryginalne miejsce poświęcone w całości językom: ich historii, ewolucji akcentów oraz gwar. Od tych najpopularniejszych, przez dialekty, do tych, których już się nie używa. globe-110774__180Wizyta w tym muzeum pozwala również zdać sobie sprawę, jak bardzo język jest wszechobecny w naszym życiu, obejmując również obszar naszych snów.

Le musée Mundolingua. 10 rue Servandoni, 75006 Paris. Metro: Saint-Sulpice 

Les Hugo5. „Hugo — rodzina artystów”

.Victor Hugo pozostawił po sobie coś więcej niż znakomite dzieła. Swoją kreatywność przekazał kolejnym pokoleniom, które na swój sposób pozostawiły ślad w kulturze. Mieszkanie na placu des Vosges, w którym mieszkał pisarz i w którym dzisiaj mieści się muzeum jemu poświęcone, zamieniło się w rodzinny dom wypełniony pamiątkami i dziełami sześciu pokoleń. Wystawa „Hugo — rodzina artystów” składa hołd rodzinie twórców, w której oprócz pisarza znaleźli się m.in. rysownik, malarz czy fotograf. 

Les Hugo, une famille d’artistes. Maison de Victor Hugo. 6 place des Vosges, 75004 Paris. Metro: Saint-Paul, Bastille. Wystawa czynna do 18 września 2016

6. Elektro Mathematrix

.Słynna hiszpańska choreografka i tancerka Blanca Li, mieszkająca we Francji od ponad dwudziestu lat, zainspirowana młodymi tancerzami spotkanymi w parku oraz muzyką elektro, stworzyła w 2001 roku przedstawienie „Elektro kif”. Jego wielki sukces zainspirował ją do nakręcenia na jego podstawie filmu. „Elektro Mathematrix” powstał w paryskim liceum i opowiada z humorem o dniu szkoły francuskich nastolatków. Blanca Li jako wielka fanka Charliego Chaplina, Bustera Keatona, a także Jacques’a Tatiego, zdecydowała się zrobić film niemy, w którym emocje wyrażane są przez ciało, gesty, spojrzenia oraz taniec współczesny. Ważnym elementem filmu jest także architektura, na tle której powstała część choreografii.

Elektro Mathematrix

ELEKTRO MATHEMATRIX. Reż. Blanca Li. We francuskich kinach we wrześniu

7. Chouquettes

.Sprzedawane są na wagę lub na tuziny, rzadko na sztuki. I trudno jest dziś sobie wyobrazić życie codzienne bez nich we Francji. Przynosi się je jako poczęstunek do pracy z okazji urodzin, żeby komuś podziękować, lub po prostu zjada się je na śniadanie czy podwieczorek. Ciasto parzone, z którego robi się dziś ptysie, powstało w XVI wieku na dworze Katarzyny Medycejskiej. Ówczesny włoski cukiernik Popelini wymyślił „popelin”, czyli ciasto wysuszane na ogniu. Początkowo nazywane „pâte à chaud”, czyli ciasto na ciepło, zostało udoskonalone w XIX wieku. Dziś ciasto parzone nazywa się pâte chouquettesà choux i powstają z niego m.in. bardzo popularne chouquettes (czyt. szukett), czyli małe, lekkie ptysie posypane cukrem perlistym. Doskonałe do zabrania ze sobą np. podczas zwiedzania Paryża.

Chouquette. We wszystkich dobrych piekarniach. Zwykle umieszczane przy kasie.

8. Dialog kultur byłego prezydenta

.Georges Pompidou ma swoje centrum sztuki, François Mitterrand ma swoją bibliotekę, a od czerwca tego roku nazwisko innego prezydenta Piątej Republiki zostało przypisane do poważnej instytucji kultury francuskiej. Paryskie Musée des Arts Premiers, poświęcone cywilizacjom Azji, Oceanii, Afryki i obu Ameryk, zostało oficjalnie przemianowane na „Musée du quai Branly — Jacques Chirac”.

chirac branlyByły szef państwa był od zawsze miłośnikiem sztuk prymitywnych i to on był pomysłodawcą tego muzeum. W czerwcu 2006 roku, przed końcem drugiej kadencji, zdążył je jeszcze zainaugurować. Z okazji 10-lecia istnienia muzeum powstała wystawa „Jacques Chirac i dialog kultur”, która przedstawia portret kulturowy byłego prezydenta i pokazuje jego fascynację cywilizacjami innymi niż zachodnie.

„Jacques Chirac et le dialogue des cultures”. Musée du quai Branly — Jacques Chirac. 37 Quai Branly, 75007 Paris. Metro: Alma-Marceau. Kolejka RER: Pont de l’Alma. Wystawa czynna do 9 października 2016

9. Faust w operze

.Filharmonia Paryska proponuje nową formułę odkrywania muzyki. W tym celu organizuje tematyczne weekendy, z których każdy skupia się wokół jednego tematu, gatunku, instrumentu czy obszaru geograficznego. Koncerty, pokazy dla dzieci, warsztaty, musicale, konferencje — każdy może sobie ułożyć swój własny plan na weekend. We wrześniu pod lupę będzie wzięty mit faustowski, który w dalszym ciągu nie przestaje inspirować artystów. „Sceny z Fausta” Schumanna czy „Upiór z raju” Briana de Palmy to tylko niektóre z propozycji na „rentrée” w Paryżu.

Faust

Week-end Faust. Cité de la musique — Philharmonie de Paris. 221, avenue Jean-Jaurès, 75019 Paris. Metro : Porte de Pantin. Od 16 do 18 września 2016 

10. Rembrandt kameralnie

.Pomysł na wystawę powstał na podstawie trzech obrazów, które są własnością muzeum Jacquemart-André. Każde z dzieł zakupionych przez kolekcjonerów Nélie Jacquemart oraz Edouarda André należą do innego okresu w karierze Rembrandta. RembrandtPierwszy obraz, z 1629 roku, „Wieczerza w Emaus”, stanowi punkt wyjścia wystawy, gdzie w dwóch salach umieszczono dzieła pochodzące z początków kariery holenderskiego malarza. „Portret księżnej Amalii von Solms”, z 1632 roku, zostanie pokazany w towarzystwie m.in. wyjątkowej serii rysunków. Trzeci z obrazów, „Portret Arnolda Tholinx” z 1656 roku, przenosi nas dwadzieścia lat później, do okresu, gdy mistrz osiągnął szczyt subtelności i perfekcję w operowaniu światłem.

Rembrandt intime. Musée Jacquemart-André. 158 boulevard Haussmann, 75008 Paris. Metro: Saint-Augustin, Miromesnil lub Saint-Philippe du Roule. Wystawa czynna od 16 września 2016 do 23 stycznia 2017

Chiara Ferraris 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 sierpnia 2016