Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2016
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Na herbatkę do Ritza
.„Jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak, jak jest, wszystko się musi zmienić” — ten cytat z powieści „Lampart” Giuseppe Tomasiego di Lampedusy z pewnością przyświecał czteroletniej renowacji hotelu Ritz w Paryżu. Aby miejsce to pozostało legendą i nadal czuć było ducha jego przeszłości, kiedy gościł takie znakomitości, jak Marlene Dietrich, Coco Chanel, Jean-Paul Sartre czy Simone de Beauvoir, zrobiono wszystko, aby zmieniło się jak najmniej. I podczas gdy inne paryskie hotele chętnie wyprzedają meble, dzieła sztuki czy zastawę przed remontami, tak Ritz nie pozbył się ani jednego przedmiotu. Wszystko zostało poddane konserwacji, a następnie przechowane w 125 kontenerach. Jedną z niewielu nowości jest tunel, który łączy podziemny parking na placu Vendôme z hotelem. W ten sposób wielcy tego świata mają zapewnioną dyskrecję. Kto się pisze na herbatę incognito?
Hôtel Ritz Paris, 15 Place Vendôme, 75001 Paris. Metro: Concorde, Madeleine
2. Ogród, czyli raj na ziemi
.Gdzie najlepiej się schronić w sierpniowym upale, jak nie w ocienionym ogrodzie? Od Alhambry do Taj Mahal — tak reklamowana jest wystawa, która opowiada historie orientalnych ogrodów. Na czas jej trwania plac przed budynkiem Instytutu Świata Arabskiego zamienił się w jeden wielki ogród. Zwiedzający mogą spacerować i relaksować się do woli wśród krzaków róż i drzew pomarańczowych, palm i jaśminu. Wystarczy dodać, że w języku staroperskim ogród otoczony murem nazywał się „pairi-daeza”. Za pośrednictwem literatury perskiej idea raju na ziemi rozprzestrzeniła się do innych kultur. Wkrótce w starożytnej Grecji pojawiło się słowo „paradeisos”, którego zaczęto używać także w innych europejskich językach, np. „paradise” w angielskim czy „paradis” we francuskim.
„Jardins d’Orient. De l’Alhambra au Taj Mahal”. IMA. 1 Rue des Fossés Saint-Bernard, 75005 Paris. Metro: Linia 7 — Jussieu, Linia 10 — Cardinal Lemoine. Wystawa czynna do 25 września 2016
3. Nad kanał po ochłodę
.Sierpniowa pogoda sprzyja także spędzaniu czasu nad wodą. Jeśli komuś znudziło się nabrzeże Sekwany czy był już na trwającej do 21 sierpnia Paris Plage, może wybrać się nad kanał St. Martin. Jest to szlak wodny o długości 4,5 km, który łączy kanał de l’Ourcq z Sekwaną i płynie pod ziemią pomiędzy stacjami metra Bastille i République. Budowa kanału została zarządzona przez Napoleona Bonaparte w 1802 roku, aby umożliwić dostarczanie świeżej wody do Paryża, którego populacja znacznie wzrosła w tamtym czasie, i uniknąć w ten sposób chorób takich jak czerwonka czy cholera. Dziś kanał jest popularnym miejscem rekreacyjnym paryżan i turystów, którzy mogą wzdłuż niego spacerować i oglądać barki przepływające przez serię śluz i pod mostami drogowymi. Można także wybrać się do jednego z barów czy restauracji znajdujących się w okolicy.
Canal St. Martin. Metro: République, Goncourt
4. Comptoir Général
.Jednym z najbardziej znanych i na pewno najoryginalniejszych miejsc przy kanale St. Martin jest Comptoir Général. Miejsce to reklamowane jest jako świątynia poświęcona egzotyce i nie jest to na pewno bar, jakiego można się spodziewać w Paryżu. Na 600 metrach kwadratowych znajdują się dwie wielkie sale połączone małym ogrodem w szklarni. Stylowe żyrandole, czerwone dywany i pamiątki afrykańskie czają się na każdym rogu. Nazwa „comptoir” odwołuje się do faktorii, czyli osad handlowych zakładanych przez Europejczyków w krajach kolonialnych. Były to miejsca, gdzie europejscy kupcy spotykali się z mieszkańcami danego kraju, sprzedającymi swoje produkty. Comptoir Général zachęca do odkrywania obcych, słabo znanych kultur, często niedocenianych i marginalizowanych.
Le Comptoir Général. 80 Quai de Jemmapes, 75010 Paris. Metro: République, Goncourt
5. Wielka orkiestra zwierząt
.Bernie Krause, amerykański muzyk i bioakustyk, przez blisko 50 lat zgromadził ponad 5000 godzin nagrań dźwiękowych z dzikich siedlisk na lądzie i na morzu, zamieszkałych przez prawie 15 000 gatunków zwierząt. Świat przyrody kontempluje jako poeta, odgłosów zwierząt słucha jako muzyk, a nagrania analizuje jako naukowiec. Wielka Orkiestra Zwierząt, zainspirowana pracą Berniego Krause’a, jest wystawą skupiającą artystów z całego świata, zachęcającą do zanurzenia się w świat zwierząt z wykorzystaniem dwóch zmysłów: wzroku i słuchu. Siłą badań Krause’a jest odkrycie, iż pod pozorną kakofonią dźwięków świata przyrody kryje się starannie zaaranżowana partytura. Dwóch meksykańskich architektów, Gabriela Carrillo i Mauricio Rocha, we wnętrzach Fundacji Cartier stworzyli do tej wystawy scenografię, która odzwierciedla metaforycznie konfigurację orkiestry symfonicznej.
„Le Grand Orchestre des Animaux”. Fondation Cartier pour l’Art contemporain. 261, Boulevard Raspail, 75014 Paris. Metro: Raspail. Wystawa czynna do 8 stycznia 2017
6. Le Palais de la Découverte zaprasza na Marsa
.Kto nie marzył o tym, by zostać astronautą lub polecieć na Marsa? Jest to planeta tak odległa, a jednak tak bardzo obecna w naszej zbiorowej wyobraźni. Ale czy wiemy, co czułoby nasze ciało, co dokładnie widziałyby nasze oczy, a także czym oddychałyby nasze płuca, gdybyśmy się na niej znaleźli? Le Palais de la Découverte zaprasza nas w bezprecedensową podróż sensoryczną, podczas której będzie można zbliżyć się jak nigdy dotąd do Czerwonej Planety, a także poczuć na własnej skórze to, co jest obiektem badań i marzeń naukowców od wielu wieków.
„Explorez Mars”. Le Palais de la Découverte. Avenue Franklin Delano Roosevelt, 75008 Paris. Metro: Champs Elysées-Clemenceau lub Franklin-D.-Roosevelt. Wystawa czynna do 28 sierpnia 2016
7. Bikini kończy 70 lat
.Latem 1946 roku na paryskim basenie Molitor przedstawiony został „najmniejszy kostium kąpielowy świata”. Zaprezentowała go na sobie tancerka erotyczna z Casino de Paris, Micheline Bernardini, gdyż żadna modelka nie odważyła się na założenie tak skąpego stroju. Twórcą bikini był francuski inżynier Louis Réard, który zauważył, że kobiety podwijały sobie stroje kąpielowe, żeby się bardziej opalić. Nazwa „bikini” pochodzi od nazwy atolu na Wyspach Marshalla, gdzie parę dni przed pokazem odbyła się próba z bronią jądrową. Réard miał nadzieję, że zamieszanie, jakie zdoła wywołać nowym produktem, będzie porównywalne z tym po wybuchu. Nie pomylił się. W tym roku bikini obchodzi 70 lat, a galeria sztuki Joseph poświęca mu retrospektywną wystawę.
„Le Bikini a 70 ans”. Galerie Joseph. 7 Rue Froissart, 75003 Paris. Metro: Saint-Sébastien — Froissart. Wystawa czynna do 30 sierpnia 2016
8. Iggy Pop nad Sekwaną
.Trzy dni, pięć scen, ponad 65 koncertów i 120 000 uczestników. Tak w skrócie można opisać festiwal Rock en Seine, największy letni rockowy festiwal we Francji. To właśnie tu w 2009 roku członkowie Oasis pokłócili się za kulisami i rozwiązali zespół. Rock en Seine odbywa się w parku Saint-Cloud pod Paryżem, w sercu historycznych ogrodów, zaprojektowanych przez najsłynniejszego francuskiego architekta krajobrazu, André Le Nôtre. Od 2003 roku, kiedy powstał ten festiwal, w każdy ostatni weekend sierpnia fani muzyki masowo przybywają do St. Cloud. W tym roku w festiwalu udział wezmą m.in. Massive Attack, Gregory Porter oraz Iggy Pop.
„Rock en Seine”. Domaine national de Saint-Cloud. Metro : Boulogne — Pont de Saint-Cloud. 26-28 sierpnia 2016
9. Najlepsze millefeuille w Paryżu
.Millefeuille, czyli „tysiąc płatów (kartek)”, oznacza dużą liczbę warstw ciasta. Warstwy przełożone są kremem, a wierzch posypany jest cukrem pudrem. Podobno ciasto pochodzi z Neapolu, a po francusku przymiotnik „neapolitański” brzmi „napolitain”. Słowo to zostało błędnie przetłumaczone na wiele języków europejskich i tak powstała na przykład polska „napoleonka”, która z Napoleonem nie ma nic wspólnego. Jednak w kraju Napoleona jest ona niebywale popularna. Młody cukiernik Yann Couvreur, przez wielu nazywany geniuszem, który do tej pory przygotowywał desery dla gości luksusowego hotelu „Prince de Galles”, parę miesięcy temu otworzył własną cukiernię. W jej ofercie jest m.in. millefeullie, które już zostało obwołane jako najlepsze w Paryżu.
Pâtisserie Yann Couvreur. 137 Avenue Parmentier, 75010 Paris. Metro: Goncourt
10. Wyspy Sekwany
.Wyspa Chatou, którą upodobali sobie impresjoniści. Wyspa Seguin, gdzie do 1992 roku mieściła się fabryka Renault, a dziś powstaje tam Cité Musicale, czyli wielkie miasto muzyki. Sztucznie zbudowana Île aux Cygnes (Wyspa Łabędzia), która chroniła port w Grenelle i na której dziś znajduje się replika Statuy Wolności. To tylko kilka z wysp znajdujących się na liczącej blisko 777 km długości Sekwanie. Kiedyś wysp było ponad 300, dziś ich liczba oscyluje wokół 100. Jednak wciąż tworzą niezwykły ciąg pełen ciekawych historii, anegdot oraz mitów. Zdjęcia, rysunki i obrazy, które składają się na tę wystawę, zostały wydane także w formie książki.
„Îles de la Seine”. Pavillon de l’Arsenal. 21, Boulevard Morland, 75004 Paris. Metro: Sully-Morland, Bastille. Wystawa czynna do 2 października 2016
Chiara Ferraris