Dominika ANDRZEJCZAK: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Luty 2018

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów.
Luty 2018

Photo of Dominika ANDRZEJCZAK

Dominika ANDRZEJCZAK

Absolwentka Łódzkiej Szkoły Baletowej oraz École-Atelier Rudra Béjart w Lozannie. Była tancerka baletu Teatru Wielkiego w Łodzi oraz kabaretu Paradis Latin, gdzie przez dwa lata tańczyła kankana na mitycznej scenie skonstruowanej przez Gustave'a Eiffela. Od 2012 roku mieszka w Paryżu. Magistrantka studiów o profilu translatologiczmym w paryskim INALCO. Zafascynowana tańcem, historią sztuki oraz kulturami polską i francuską.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

Leandro Erlich, „Sous le ciel”, Le Bon Marché Rive Gauche.  24, rue de Sèvres — 75007 Paris Métro: Sèvres Babylone. Wystawa czynna do 18 lutego

1. Pod niebem Le Bon Marché 

W chwili otwarcia najstarszego domu handlowego w Paryżu w 1852 roku jego założyciel Aristide Boucicaut obiecywał, że umożliwi dostęp wszystkim do wszystkiego. Od momentu inauguracji celem Le Bon Marché było również stać się sceną dla współczesnych artystów, co miało urozmaicać doznania kupujących.

Już od trzech lat dom handlowy powraca do swoich historycznych źródeł. W tym roku Le Bon Marché dał wolną rękę argentyńskiemu artyście Leandro Erlichowi. Jego instalacja „Sous le ciel” jest hołdem, jaki Erlich oddaje paryskiemu niebu, będącemu dla niego niewyczerpanym źródłem inspiracji. Artysta zmienia oblicze charakterystycznych ruchomych schodów Le Bon Marché, sklepowych witryn i wnętrz wind, zaburzając percepcję klientów i przesuwając granicę między rzeczywistością i snem…

Wystawa „Les Hollandais à Paris, 1789-1914” w Petit Palais, Avenue Winston Churchill, Paris 8e. Od 6 lutego do 13 maja.

2. Holendrzy w Petit Palais 

6 lutego w Petit Palais zagoszczą najsłynniejsi holenderscy malarze. Wystawa jest owocem współpracy paryskiej placówki z Muzeum van Gogha w Amsterdamie i pozwoli prześledzić historię holenderskiego malarstwa od tradycyjnych reprezentacji kwiatów do estetycznych przełomów z początków XX wieku, jak również zaobserwować bogactwo artystycznego dialogu pomiędzy artystami holenderskimi i francuskimi.

Około 1850 roku blisko tysiąc malarzy opuszcza Holandię w poszukiwaniu inspiracji. Część z nich trafia do Paryża, który przyciąga artystów swoim dynamizmem. Niektórzy, jak Jongkind czy van Gogh, osiedlą się tu na zawsze, przenosząc na ziemię francuską holenderską wrażliwość, kolory czy tematykę zaczerpnięte z tradycji holenderskich Złotego Wieku, który Francuzi wówczas odkrywają. Ci, którzy powrócą do Holandii, wywrą znaczny wpływ na kierunek, w jakim rozwijało się malarstwo holenderskie w tamtym czasie.

Komisarze wystawy proponują chronologiczne zestawienie dziewięciu najwybitniejszych malarzy holenderskich i francuskich, które pozwoli na dogłębne i ciekawe artystyczne porównania.

Recital fortepianowy Rafała Blechacza. Poniedziałek 12 lutego, godz. 20.30. Philharmonie de Paris, 221, avenue Jean-Jaurès, Paris 19e. Bilety w cenie od 10 euro

3. Polska perła w Filharmonii Paryskiej

W poniedziałek 12 lutego w Filharmonii Paryskiej odbędzie się recital najwybitniejszego przedstawiciela młodej generacji polskich pianistów. Rafał Blechacz, o którym mowa, jest zwycięzcą XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina; ten triumf nadał jego karierze zawrotne tempo. Mimo młodego wieku pianista posiada cechy godne wielkiego mistrza, a jego determinacja i głód perfekcji w połączeniu z niebywałym talentem plasują go w czołówce najlepszych pianistów XXI wieku.

Recital Blechacza w Filharmonii Paryskiej będzie prawdziwą muzyczną ucztą, podczas której młody pianista zaproponuje interpretacje utworów Mozarta, Schumanna i Chopina. Piękna muzyka w mistrzowskim wykonaniu, by jak to mówią Francuzi, rozpocząć tydzień en beauté.

4. Krótki film o zabijaniu 

„Tu ne tueras point” Krzysztofa Kieślowskiego w kinie le Reflet Médicis 3, rue Champoillon, Paris 5e. Wtorek 13 lutego, godz. 20:00.

„Martin Scorsese przedstawia: arcydzieła polskiej kinematografii” to projekt, który narodził się w 2014 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyświetlono wówczas ponad 30 filmów w celu promocji polskiego kina poza granicami kraju. W jego paryskiej drugiej już edycji, zorganizowanej przez Instytut Polski w Paryżu, między 16 stycznia i 19 czerwca w kinie le Reflet Médicis, zaprezentowanych zostanie sześć filmów. Już 13 lutego o godz. 20 będziemy mogli obejrzeć „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. Ten dramat psychologiczny z 1987 roku, w którym morderstwo krzyżuje losy dwóch mężczyzn, w sposób charakterystyczny dla reżysera zestawia ludzkie losy i pozwala widzowi wyciągnąć wnioski.

„Krótki film o zabijaniu” poprzedzony będzie słowem wstępnym dziennikarza i pisarza Alaina Martin, francuskiego specjalisty od Kieślowskiego, a po seansie Instytut Polski zaprasza widzów na poczęstunek.

 

Soirée „LOVE”. Musée Rodin, 77 rue de Varenne, Paris 7e. Wtorek, 14 lutego, godz. 19 – 21.

5. Wyznać miłość w Musée Rodin 

Od 1919 roku Muzeum Rodina, znajdujące się w pięknym XVIII-wiecznym miejskim dworku, otoczonym trzema hektarami parku w paryskiej siódmej dzielnicy, skupia najpokaźniejszą kolekcję jednego z najwybitniejszych francuskich rzeźbiarzy, autora Bramy piekieł, Myśliciela czy Pocałunku – Augusta Rodina.

Z okazji święta zakochanych i po ubiegłorocznym sukcesie muzeum proponuje drugą edycję wieczoru „LOVE” jako hołd dla artysty. Walentynkowy wieczór może być świetną okazją, by w towarzystwie drugiej połówki (ponownie) zachwycić się dziełami wielkiego rzeźbiarza. Czyż można wyobrazić sobie lepszy kadr do wyznania uczucia w ten szczególny wieczór niż pełne zmysłowych rzeźb, nastrojowego oświetlenia i jazzowej muzyki muzeum?

Bilety w cenie 20 euro (15 euro dla osób w wieku 18 – 25 lat). Rezerwacja obowiązkowa.

Wieczór „Crazy in love” w Crazy Horse gdzie walentynki można świętować od 5 do 28 lutego. 12 avenue Georges V, Paris 8e.

6. Crazy in love w Crazy Horse 

Innym pomysłem na spędzenie walentynek w mieście miłości może być wspólny wieczór w najbardziej zmysłowym z paryskich kabaretów, czyli w działającym od 1951 roku Crazy Horse. Na przestrzeni lat zrodził się prawdziwy mit Crazy, głównie dzięki tancerkom o ustach koloru krwi, w perukach z charakterystyczną grzywką, tańczących na niebotycznych szpilkach (od 2012 są to buty projektu Christiana Louboutina, który współpracuje z kabaretem), ubranych w sceniczne światło i znanych, od momentu dołączenia do trupy, wyłącznie pod pseudonimami. Kabaret i sam spektakl charakteryzują się dużą intymnością i sensualnością.

Obecny program „Totally Crazy!” jest zestawieniem numerów zespołowych i solowych, łączących elementy erotyzmu z wyrafinowaną estetyką i będących hołdem kobiecości oraz tzw. numerów-atrakcji, w których sporadycznie pojawiają się mężczyźni.

Na pełen atrakcji walentynkowy wieczór w paryskim Crazy Horse trzeba przeznaczyć, w zależności od oferty, od 150 do 1000 euro, ale czego nie robi się dla miłości…

Soirée PARIS JAZZ CLUB „1 entrée = 3 clubs = 6 concerts”. EUROPEAN JAZZ: Le Luxembourg invite la Pologne. Czwartek, 15 lutego, godz. 21, Duc des Lombards/Baiser Salé/Sunset.

7. Noc pełna jazzowych wrażeń 

W odpowiedzi na pytanie, czym jest jazz, na myśl nasuwają się pojęcia takie jak improwizacja, dowolność aranżacyjna, nieprzewidywalność, dialog muzyków między sobą oraz dialog z publicznością… Jazz to jam session, improwizowane koncerty będące jak białe kartki, które muzycy zapisują w sposób spontaniczny, tworząc każdorazowo coś unikatowego, niepowtarzalnego… Jazz to wreszcie muzyka, której trzeba doświadczyć na własnej skórze (a w szczególności na własnym uchu), tu i teraz…

Wszyscy miłośnicy tego muzycznego gatunku oraz ci, którzy dopiero się z nim zapoznają, będą mieli znakomitą okazję posłuchać dużej ilości jazzu w czwartek 15 lutego.

Dwa państwa, Polska i Luksemburg, trzy mityczne paryskie kluby, Duc des Lombards, Sunset i Baiser Salé, sześć koncertów – to wszystko w cenie jednego biletu w ramach wieczoru PARIS JAZZ CLUB, EUROPEAN JAZZ: Luksemburg zaprasza Polskę. Wieczór zapowiada się intrygująco i jest obietnicą interesującej mieszanki brzmień z różnych części Europy.

„Marie Curie”, film w reżyserii Marie Noëlle. W kinach od 24 stycznia . „Marie Curie, une femme au Panthéon”, wystawa w Panteonie. Place du Panthéon, Paris 5e. Do 4 marca

8. Marie Curie

24 stycznia wszedł na ekrany francuskich kin biograficzny film o Marii Curie-Skłodowskiej. Ta francusko-polsko-belgijsko-niemiecka koprodukcja w reżyserii Marie Noëlle pozwala nam odbyć swoistą podróż w czasie i prześledzić historię życia wielkiej polskiej uczonej, prekursorki radiochemii, pionierki w dziedzinie badań nad radioaktywnością, odkrywczyni dwóch nowych pierwiastków: radu i polonu, pierwszej kobiety, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch odrębnych dziedzinach, tj. w dziedzinie chemii i fizyki, pierwszej kobiety, która nauczała na Sorbonie, pierwszej kobiety i jedynej cudzoziemki, która spoczęła w paryskim Panteonie, ale także historię matki, żony i kochanki… Film w całej swojej formalności kreśli dość intymny portret uczonej. Warty zobaczenia również ze względu na bardzo udaną kreację Karoliny Gruszki w roli tytułowej bohaterki oraz przepiękne zdjęcia Michała Englerta.

Do 4 marca można oglądać w Panteonie wystawę „Marie Curie, une femme au Panthéon” zorganizowaną w hołdzie uczonej z okazji 150. rocznicy jej urodzin.

9. „La Traviata” w Operze Paryskiej

„La Traviata” Giuseppe Verdiego w reżyserii Benoîta Jacquota, Opéra Bastille. Place de la Bastille, Paris 12e. Od 2 do 28 lutego.

W lutym na scenę Opery Paryskiej powraca „La Traviata”, słynna opera Giuseppe Verdiego z 1853 roku. Zainspirowany „Damą kameliową” Aleksandra Dumasa syna, Verdi napisał operę o kobiecym tragizmie, o kobiecie rozdartej pomiędzy miłością i moralnym obowiązkiem, która przegrywa z chorobą wyniszczającą jej ciało i duszę. „La Traviata” to w końcu dramat, w którym pod osłoną rozpusty społeczeństwo w swoim chorym wścibstwie faworyzuje skrajne emocje, wyniszczając niewinność…

Wielkość „Traviaty” tkwiąca w sile muzyki wynika w znacznym stopniu z osobistych przeżyć kompozytora, który jako młody wdowiec związał się ze śpiewaczką, Giuseppiną Strepponi, mającą podobnie jak bohaterka opery, Violetta, opinię „zbłąkanej”, a której Verdi do końca swych dni bezkompromisowo bronił.

10. Rok Psa 

 

Chiński Nowy Rok w 13. dzielnicy Paryża. 44 avenue d’Ivry, Paris 13e. Parada 25 lutego, godz. 13 – 17.

Paryski 13e arrondissement jest znany jako dzielnica chińska i to właśnie tu 25 lutego odbędzie się słynna parada celebrująca chiński Nowy Rok. 16 lutego pożegnamy się z Kogutem i wkroczymy w rok Psa. Huczna defilada skupia co roku blisko 200 tys. osób ze wszystkich zakątków Paryża i nie tylko. Celebracje stanowią doskonałą okazję na poznanie kultury i folkloru Chin, jak również innych państw, których mieszkańcy przeważają w tej części Paryża: Wietnamu, Kambodży, Tybetu, a nawet Indii, Iranu czy Mongolii…

Parada pełna kolorów, kostiumów, tańców, smoków, lwów i innych fantastycznych stworzeń weźmie swój początek przy 44 avenue d’Ivry.

Należy zaznaczyć, że inne wydarzenia z okazji chińskiego Nowego Roku będą miały miejsce między 19 lutego i 3 marca w 13. dzielnicy, jak również w okolicach République i Belleville.

Dominika Andrzejczak

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 lutego 2018