

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI
Czy świat jest gotów na powrót Donalda Trumpa?
Kłamstwo o „ukradzionych wyborach” może stać się mitem założycielskim obecnego etapu aktywności politycznej byłego prezydenta

Michał KŁOSOWSKI
Rok prezydentury Bidena. Prezydent USA testuje Władimira Putina
Okazać się może, że po pierwszym roku prezydentury Joe Bidena Ameryka nie będzie coraz bardziej zjednoczona, ale wręcz przeciwnie – bardziej podzielona – komentuje w komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.

Michel HOUELLEBECQ
Unia Europejska nie została wymyślona po to, żeby być demokracją
Europa nie ma ani wspólnego języka, ani wspólnych wartości, ani wspólnych interesów; mówiąc w skrócie, Europa nie istnieje, nigdy nie będzie stanowić jednego narodu, a tym bardziej wsparcia dla ewentualnej demokracji.

John JUDIS
Powrót socjalizmu
Nowi socjaliści odrzucają teorię Marksa. Postrzegają socjalizm jako element rozwijający się w kapitalizmie, tak samo jak kapitalizm rozwinął się w feudalizmie.

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI
Toksyczne przywództwo Donalda Trumpa
Donald Trump skorzystał z tego, że mainstreamowe media utraciły swoją pozycję na rzecz internetowej dżungli, gdzie każdy odnajduje taki obraz świata, który najlepiej odpowiada jego emocjom. W świecie Trumpa Ameryka jest znowu wielka jak kiedyś. Otwierają się zamknięte od lat fabryki, cła chronią ich produkty przed zagraniczną konkurencją. Ameryka otacza się murami. Imigranci nie odbierają już posad rodowitym Amerykanom: i tych najniżej, i tych najwyżej płatnych. Jesteśmy wielcy, świat się nas boi, nie wiążą nas żadne sojusze czy porozumienia. Kierujemy się wyłącznie naszym interesem. Jesteśmy od tego o krok. Wystarczy jeszcze jedna kadencja, ale najpierw musimy się pozbyć zdradzieckich elit, które opanowały nasze państwo i okopały się na Kapitolu.

Robert W. MERRY
Krajobraz po powstaniu. Odbudowa koalicji Trumpa bez Trumpa
Trump stał się obciążeniem. Idąc z nim dalej, republikanie nie wygrają, ale też nie mogą zupełnie porzucić jego programu.

Prof. Michael IGNATIEFF
Podział nie jest problemem. Problemem są przemoc i nienawiść
Koncept, że nasz świat polityki jest podzielony, ponieważ jesteśmy bardziej podzieleni, niż byliśmy wcześniej, wydaje mi się fałszywy. To, co się dzieje, to wyłanianie się stylu politycznego, który nie jest lojalny wobec instytucji, nie ma szacunku dla faktów i nie ponosi odpowiedzialności nawet przed swoimi zwolennikami.

Karol CHWEDCZUK-SZULC
Trendy, które przesądzą o wyniku wyborów w USA
Stany Zjednoczone przez ostatnie cztery lata mocno się zmieniły, także pod wpływem prezydentury Donalda Trumpa. Te zmiany będą miały kluczowy wpływ na wynik jego starcia z Joem Bidenem.

Maciej GOLUBIEWSKI
Wyzwania dla następnego prezydenta USA
Przyszły prezydent USA będzie musiał się zmierzyć z konfliktem ideologicznym symbolicznie przedstawianym jako spór pomiędzy „białymi suprematystami” a „Antifą”.

Christos MAKRIDIS
Jonathan ROTHWELL
Stany republikańskie lepiej poradziły sobie w czasie pandemii
Biorąc pod uwagę szereg wskaźników ekonomicznych – zatrudnienie, wyjście do sklepu, pójście do pracy, przychody małych firm czy wydatki konsumenckie – stany republikańskie lepiej poradziły sobie w czasie pandemii. Choćby stopa bezrobocia ogłoszona przez Departament Pracy wynosi w stanach republikańskich 6,7 proc., natomiast w stanach demokratycznych 11,3 proc.

Prof. Charles A. KUPCHAN
Za prezydentury Bidena wojska amerykańskie wrócą do Niemiec
Joe Biden jako prezydent podjąłby decyzję o przywróceniu pobytu wojsk amerykańskich w Niemczech. On jest też dużo bardziej sceptyczny wobec Rosji niż Trump.

John BOLTON
Trump, Ukraina i amerykańska ambasador w Kijowie
Jak Trump zareagował na agresję Rosji przeciw ukraińskim okrętom? Czekał na to, co zrobi Europa.

Richard MAUDE
Potrzeba dziś silnego, globalnego przywództwa Ameryki
Jedną z możliwych wizji przyszłości jest świat biedniejszy, gorszy, mniejszy – jak niedawno prognozował były indyjski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Shivshankar Menon. Byłby to poszatkowany świat silniejszych nacjonalizmów, wyższych murów, sfer wpływów i postaw typowych dla gry o sumie zerowej, obszar wrogich relacji między USA a Chinami. To, jak Ameryka postąpi i jak począwszy od teraz, będzie się angażować w skali globalnej, zadecyduje w dużo większym stopniu niż jakikolwiek inny czynnik o tym, jaki świat po pandemii odziedziczymy. Potrzeba będzie czegoś więcej niż polityki typu Najpierw Ameryka.

Nile GARDINER
Donald Trump wzmocnił Polskę i Polaków
Warszawa jest postrzegana jako stolica odradzającego się zachodnioeuropejskiego państwa, które rośnie w siłę mimo odczuwanej coraz silniej dominacji Berlina i Paryża nad Europą.

Michaela DODGE
Strategia obronna USA prezydenta Trumpa. Wraca kwestia tarczy antyrakietowej
Jeśli Stany Zjednoczone chcą utrzymać bezpieczeństwo własne oraz sojuszników, wciąż wiele pracy przed nimi. Poprzez podkreślenie kroków niezbędnych do budowy sprawnych systemów aż do wskazania przyszłych zagrożeń, rozwój dziedziny obrony przeciwbalistycznej ma szansę wejść na poziom, którego do tej pory nie znano.

Prof. Michał KLEIBER
Ważna wizyta, poruszające słowa, nadzieje - mimo niełatwej przyszłości
Trudno bardziej wyraziście przedstawić swoje podstawowe poglądy, niż zrobił to Donald Trump, stawiając pytanie: „Czy Zachód ma wolę przetrwania?”. Nie sposób nie wspomnieć o bardzo dobitnym odwołaniu się prezydenta USA do systemu wartości, który przez wieki kształtował cywilizację Zachodu.

Donald TRUMP
America loves Poland
Americans, Poles, and the nations of Europe value individual freedom and sovereignty. We must work together to confront forces, whether they come from inside or out, from the South or the East, that threaten over time to undermine these values and to erase the bonds of culture, faith and tradition that make us who we are.

Donald TRUMP
Nigdy się nie poddawaj! Przesłanie Prezydenta USA
Przeciwności losu to fakt. Jest bardzo prawdopodobne, że nie zdarzy Ci się dzień wolny od trosk. Przyjmij to jak wyzwanie — a nie rozczarowanie. Przerośnij swoje problemy, bądź gotów, by walczyć o swoje racje, a wszystko się uda.

Elizabeth DREW
Dlaczego Trump?
Trump dobrze odczytał ducha czasu. Wykorzystał niezadowolenie klasy robotniczej – tych, którzy stracili na przejściu z gospodarki wytwórczej do opartej na informacji. To tę grupę najmocniej dotknęły umowy handlowe takie jak NAFTA, który zachęcał amerykańskie firmy do przenoszenia produkcji do Meksyku, a na właścicielach przedsiębiorstw w USA wymuszał ograniczanie wzrostu płac.