Dwanaście lat trumpizmu przed nami
Adam DĄBROWSKI

Adam DĄBROWSKI

Dwanaście lat trumpizmu przed nami

Donald Trump ma największe szanse na wygranie wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Obserwując dominujące trendy społeczne i kulturowe w USA, należy więc poważnie rozważyć scenariusz, w którym trumpizm, rozumiany jako kompleksowa doktryna polityczna, rządził będzie w amerykańskiej polityce przez kolejne 12 lat.

Michał KŁOSOWSKI: Rok prezydentury Bidena. Prezydent USA testuje Władimira Putina
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Rok prezydentury Bidena. Prezydent USA testuje Władimira Putina

Okazać się może, że po pierwszym roku prezydentury Joe Bidena Ameryka nie będzie coraz bardziej zjednoczona, ale wręcz przeciwnie – bardziej podzielona – komentuje w komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.

John JUDIS: Powrót socjalizmu
John JUDIS

John JUDIS

Powrót socjalizmu

Nowi socjaliści odrzucają teorię Marksa. Postrzegają socjalizm jako element rozwijający się w kapitalizmie, tak samo jak kapitalizm rozwinął się w feudalizmie.

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI: Toksyczne przywództwo Donalda Trumpa
Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI

Toksyczne przywództwo Donalda Trumpa

Donald Trump skorzystał z tego, że mainstreamowe media utraciły swoją pozycję na rzecz internetowej dżungli, gdzie każdy odnajduje taki obraz świata, który najlepiej odpowiada jego emocjom. W świecie Trumpa Ameryka jest znowu wielka jak kiedyś. Otwierają się zamknięte od lat fabryki, cła chronią ich produkty przed zagraniczną konkurencją. Ameryka otacza się murami. Imigranci nie odbierają już posad rodowitym Amerykanom: i tych najniżej, i tych najwyżej płatnych. Jesteśmy wielcy, świat się nas boi, nie wiążą nas żadne sojusze czy porozumienia. Kierujemy się wyłącznie naszym interesem. Jesteśmy od tego o krok. Wystarczy jeszcze jedna kadencja, ale najpierw musimy się pozbyć zdradzieckich elit, które opanowały nasze państwo i okopały się na Kapitolu.

Prof. Michael IGNATIEFF:  Podział nie jest problemem. Problemem są przemoc i nienawiść
Prof. Michael IGNATIEFF

Prof. Michael IGNATIEFF

Podział nie jest problemem. Problemem są przemoc i nienawiść

Koncept, że nasz świat polityki jest podzielony, ponieważ jesteśmy bardziej podzieleni, niż byliśmy wcześniej, wydaje mi się fałszywy. To, co się dzieje, to wyłanianie się stylu politycznego, który nie jest lojalny wobec instytucji, nie ma szacunku dla faktów i nie ponosi odpowiedzialności nawet przed swoimi zwolennikami.

Maciej GOLUBIEWSKI: Wyzwania dla następnego prezydenta USA
Maciej GOLUBIEWSKI

Maciej GOLUBIEWSKI

Wyzwania dla następnego prezydenta USA

Przyszły prezydent USA będzie musiał się zmierzyć z konfliktem ideologicznym symbolicznie przedstawianym jako spór pomiędzy „białymi suprematystami” a „Antifą”.

Karol CHWEDCZUK-SZULC: Trendy, które przesądzą o wyniku wyborów w USA
Karol CHWEDCZUK-SZULC

Karol CHWEDCZUK-SZULC

Trendy, które przesądzą o wyniku wyborów w USA

Stany Zjednoczone przez ostatnie cztery lata mocno się zmieniły, także pod wpływem prezydentury Donalda Trumpa. Te zmiany będą miały kluczowy wpływ na wynik jego starcia z Joem Bidenem.

Jonathan ROTHWELL, Christos MAKRIDIS: Stany republikańskie lepiej poradziły sobie w czasie pandemii
Christos MAKRIDISJonathan ROTHWELL

Christos MAKRIDIS
Jonathan ROTHWELL

Stany republikańskie lepiej poradziły sobie w czasie pandemii

Biorąc pod uwagę szereg wskaźników ekonomicznych – zatrudnienie, wyjście do sklepu, pójście do pracy, przychody małych firm czy wydatki konsumenckie – stany republikańskie lepiej poradziły sobie w czasie pandemii. Choćby stopa bezrobocia ogłoszona przez Departament Pracy wynosi w stanach republikańskich 6,7 proc., natomiast w stanach demokratycznych 11,3 proc.

Richard MAUDE: Potrzeba dziś silnego, globalnego przywództwa Ameryki
Richard MAUDE

Richard MAUDE

Potrzeba dziś silnego, globalnego przywództwa Ameryki

Jedną z możliwych wizji przyszłości jest świat biedniejszy, gorszy, mniejszy – jak niedawno prognozował były indyjski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Shivshankar Menon. Byłby to poszatkowany świat silniejszych nacjonalizmów, wyższych murów, sfer wpływów i postaw typowych dla gry o sumie zerowej, obszar wrogich relacji między USA a Chinami. To, jak Ameryka postąpi i jak począwszy od teraz, będzie się angażować w skali globalnej, zadecyduje w dużo większym stopniu niż jakikolwiek inny czynnik o tym, jaki świat po pandemii odziedziczymy. Potrzeba będzie czegoś więcej niż polityki typu Najpierw Ameryka.

Michaela DODGE: Strategia obronna USA prezydenta Trumpa. Wraca kwestia tarczy antyrakietowej
Michaela DODGE

Michaela DODGE

Strategia obronna USA prezydenta Trumpa.
Wraca kwestia tarczy antyrakietowej

Jeśli Stany Zjednoczone chcą utrzymać bezpieczeństwo własne oraz sojuszników, wciąż wiele pracy przed nimi. Poprzez podkreślenie kroków niezbędnych do budowy sprawnych systemów aż do wskazania przyszłych zagrożeń, rozwój dziedziny obrony przeciwbalistycznej ma szansę wejść na poziom, którego do tej pory nie znano.

Nile GARDINER: Donald Trump wzmocnił Polskę i Polaków
Nile GARDINER

Nile GARDINER

Donald Trump wzmocnił Polskę i Polaków

Warszawa jest postrzegana jako stolica odradzającego się zachodnioeuropejskiego państwa, które rośnie w siłę mimo odczuwanej coraz silniej dominacji Berlina i Paryża nad Europą.

Prof. Michał KLEIBER: Ważna wizyta, poruszające słowa, nadzieje - mimo niełatwej przyszłości
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Ważna wizyta, poruszające słowa, nadzieje - mimo niełatwej przyszłości

Trudno bardziej wyraziście przedstawić swoje podstawowe poglądy, niż zrobił to Donald Trump, stawiając pytanie: „Czy Zachód ma wolę przetrwania?”. Nie sposób nie wspomnieć o bardzo dobitnym odwołaniu się prezydenta USA do systemu wartości, który przez wieki kształtował cywilizację Zachodu.

Donald TRUMP: America loves Poland
Donald TRUMP

Donald TRUMP

America loves Poland

Americans, Poles, and the nations of Europe value individual freedom and sovereignty. We must work together to confront forces, whether they come from inside or out, from the South or the East, that threaten over time to undermine these values and to erase the bonds of culture, faith and tradition that make us who we are.

Donald TRUMP: Nigdy się nie poddawaj! Przesłanie Prezydenta USA
Donald TRUMP

Donald TRUMP

Nigdy się nie poddawaj!
Przesłanie Prezydenta USA

Przeciwności losu to fakt. Jest bardzo prawdopodobne, że nie zdarzy Ci się dzień wolny od trosk. Przyjmij to jak wyzwanie — a nie rozczarowanie. Przerośnij swoje problemy, bądź gotów, by walczyć o swoje racje, a wszystko się uda.

Elizabeth DREW: Dlaczego Trump?
Elizabeth DREW

Elizabeth DREW

Dlaczego Trump?

Trump dobrze odczytał ducha czasu. Wykorzystał niezadowolenie klasy robotniczej – tych, którzy stracili na przejściu z gospodarki wytwórczej do opartej na informacji. To tę grupę najmocniej dotknęły umowy handlowe takie jak NAFTA, który zachęcał amerykańskie firmy do przenoszenia produkcji do Meksyku, a na właścicielach przedsiębiorstw w USA wymuszał ograniczanie wzrostu płac.