"Donald Tusk rezygnuje z przewodniczenia Radzie Europejskiej. Wraca do Polski"

"Donald Tusk rezygnuje z przewodniczenia Radzie Europejskiej. Wraca do Polski"

[Powieść wakacyjna] „Złożyłem rezygnację z zaszczytnej misji przewodniczenia Radzie Europejskiej. Trawestując opinię o jednym z polskich królów, mogę powiedzieć, że zostawiam Europę bardziej murowaną niż drewnianą. Jestem potrzebny mojemu krajowi, jednemu z największych dziś krajów demokratycznej rodziny Europy, i wszyscy chcemy, aby w tej rodzinie pozostał”

Robert TYSZKIEWICZ: "Teraz Unia oceniać będzie sytuację na Ukrainie polskimi oczami"
Robert TYSZKIEWICZ

Robert TYSZKIEWICZ

"Teraz Unia oceniać będzie sytuację na Ukrainie polskimi oczami"

Donald Tusk wniesie do samego serca Unii polską optykę widzenia sytuacji Ukraina – Rosja, polską znajomość tych relacji oraz polską determinację we wspieraniu ukraińskich dążeń. Politycznie jest to wsparcie bezcenne. W samej Unii ze wschodnią polityką europejską wreszcie nie trzeba będzie przebijać się z zewnątrz, wreszcie znajdzie się ona w unijnym centrum decyzyjnym. To wyjątkowo istotne dla naszego sąsiada – Ukraina będzie potrzebowała wsparcia wieloletniego, jej sytuacja bowiem nie rozwiąże się szybko.

Piotr ZGORZELSKI: "Waldemar Pawlak ma rację. W Polsce daleko jeszcze do pełnej demokracji"
Piotr ZGORZELSKI

Piotr ZGORZELSKI

"Waldemar Pawlak ma rację. W Polsce daleko jeszcze do pełnej demokracji"

W latach 20 i 30 XX wieku mieliśmy przykład stopniowego odchodzenia od zasad praworządnego państwa, co w efekcie zaowocowało dyktatorskim reżimem Hitlera w III Rzeszy i II Wojną Światową. Świadkiem tego był pastor Niemoller. W zeszłym tygodniu mieliśmy przykład „dziwnych” działań prokuratury przed bardzo ważnym dla Donalda Tuska głosowaniem w sprawie wotum nieufności dla Bartłomieja Sienkiewicza.

Michał BONI: "Scenariusze bezimiennego reżysera"
Michał BONI

Michał BONI

"Scenariusze bezimiennego reżysera"

Problemem jest sama polityka, jej jakość w Polsce, jej słabość i podatność na manipulacje wszelakiej maści, aż do poddania się reżyserowi bez twarzy. Czyli – jedynym ozdrowieńczym wyjściem jest początek swoistej sanacji polityki w Polsce. Pokazanie, że umiemy wyciągnąć lekcję z tego całego podsłuchowego zdarzenia.

Michał BONI: "Kryzys. Ktoś zaczął reżyserować polskie życie polityczne i publiczne, nie pokazując swojej twarzy"
Michał BONI

Michał BONI

"Kryzys. Ktoś zaczął reżyserować polskie życie polityczne i publiczne, nie pokazując swojej twarzy"

Trzeba wiedzieć, w jakim celu ktoś zaczął reżyserować polskie życie polityczne i publiczne, nie ujawniając założeń scenariusza i nie pokazując swojej twarzy. Ten podrzucony na nośnikach cyfrowych obcy scenariusz rozwojowy dla Polski sieje destabilizację – i nie chodzi tu w ogóle o problem trzymania się kogokolwiek u władzy, czy warunki dla jej zdobycia przez opozycyjną konkurencję, ale o podważenie stabilności państwa.