Eryk MISTEWICZ: Mamy rok na uporządkowanie spraw

Mamy rok na uporządkowanie spraw

Photo of Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Prezes Instytutu Nowych Mediów, wydawcy "Wszystko co Najważniejsze".  www.erykmistewicz.pl

Ryc.: Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

To bardzo dużo czasu, jeśli wiemy, co chcemy zrobić; jak chcemy obchodzić 100-lecie niepodległości; jaką Polskę chcemy opowiedzieć i sobie, i światu – pisze Eryk MISTEWICZ

.Polskę dumną. Z przeszłości i planów na przyszłość. Fantastycznych miejsc, ludzi, emocji, które łączą, ale nie zaślepiają.

Polskę silną tradycją. Silną otwartością na inne narody i religie, a także na ludzi niewierzących. Polskę z otwartymi kościołami, choinkami przed katedrami, krzyżami na pomnikach i kościołach.

Polskę tolerancyjną. Pomocną Ukraińcom i Białorusinom, dającą schronienie Kalwinom, wspierającym syryjskie rodziny. Polskę, w której nie ma – po prostu: nie ma – przyzwolenia na najmniejsze nawet zachowania ksenofobiczne, antysemickie, rasistowskie.

Polskę normalną. W której mężczyźni okazują szacunek kobietom, całując je w dłonie. A ludzie mogą normalnie wyjść na ulice, wieczorem, nie bojąc się dzielnic, do których nie mogą wjeżdżać pogotowie, straż, policja, ale także za dnia, demonstrując w jakiejkolwiek ważnej dla nich sprawie.

Polskę dającą gwarancje racjonalizmu w działaniu. Wiedzącą dokąd idziemy i po co. Mającą plan na rok 2050 i rysującą się choćby grubą kreską analizę Polski 2010. Polskę sprawnie wykorzystującą szanse i świadomie omijającą zagrożenia. Świadomie wspierającą to co innowacyjne, świeże, odkrywcze. Budującą swój wizerunek na zewnątrz. Polskę mądrą.

.Mamy rok na to, aby 11 listopada 2018 r. prezydent, premier i wicepremierzy, ale także szefowie i politycy wszystkich partii obecnych w parlamencie przeszli razem w czołówce Marszu Niepodległości. Marszu zorganizowanego wspólnie przez organizacje, partie, i władze państwowe. Bez ucieczki władz państwa w tym czasie z Warszawy, lecz biorąc pełną odpowiedzialność za wspólnotę, biorąc odpowiedzialność za Polskę.

Mamy rok, aby do tego doprowadzić. Rok, aby godnie, mądrze świętować 11 listopada 2018 roku.

Eryk Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 listopada 2017