Popołudniowe Espresso: Indie ograniczają eksport cukru

Indie ograniczają eksport cukru

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś środa, 25 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Strzelanina w szkole w Teksasie

Liczba ofiar śmiertelnych strzelaniny w szkole w Teksasie wzrosła do 21. Zmarło 18 dzieci. Wcześniej informowano o 15 ofiarach śmiertelnych. O zwiększeniu liczby ofiar poinformował w CNN senator z Teksasu Roland GUTIERRE. Dodał, że wśród ofiar śmiertelnych strzelaniny jest 3 dorosłych, ale nie jest jasne, czy liczba ta obejmuje napastnika. Do strzelaniny doszło w szkole podstawowej w miejscowości Uvalde, około 130 kilometrów na zachód od San Antonio. 18-letni napastnik był mieszkańcem tego szesnastotysięcznego miasteczka oraz uczniem w lokalnym liceum. Pozostawił on samochód przed szkołą, wszedł do środka z pistoletem, i prawdopodobnie karabinem, a następnie otworzył ogień. Według policji wcześniej postrzelił w domu swoją babcię. Motyw jego działania nie jest znany. Sprawca zginął na miejscu. Policja poinformowała, że działał samodzielnie.

Prezydent Joe BIDEN ubolewał nad ofiarami i ich rodzinami. „Proszę Amerykanów o modlitwę za nich. Niech Bóg da ich rodzicom i rodzeństwu siłę w tragedii jaką teraz przeżywają” – mówił podczas telewizyjnego wystąpienia. Biden zwrócił uwagę, że w żadnym innym kraju na świecie tak często nie dochodzi do masowych strzelanin. „Mam już tego dość. Musimy działać. I nie mówcie mi, że nie możemy przerwać tej rzezi” – mówił BIDEN i zaapelował o zaostrzenie prawa do posiadania broni – na przykład poprzez zakaz sprzedaży broni ofensywnej.

Indie ograniczają eksport cukru

Indie ograniczają eksport cukru po raz pierwszy od sześciu lat, aby zabezpieczyć własne dostawy i złagodzić inflację – poinformowało tamtejsze ministerstwo żywności kilka dni po ogłoszonym zakazie dostaw pszenicy. Największy na świecie producent cukru i drugi jego eksporter po Brazylii ogłosił, że dostawy zostaną ograniczone do 10 milionów ton do września. Przewiduje się, że indyjski eksport cukru osiągnie w tym roku rekordowy poziom. Podpisane kontrakty opiewają na około dziewięć milionów ton, z czego 7,8 miliona ton już wysłano. „Decyzja została podjęta z myślą o utrzymaniu krajowej dostępności i stabilności cen” – podało w oświadczeniu ministerstwo żywności.

Rocznie Indie wytwarzają około 30 milionów ton cukru. W przemyśle cukrowniczym pracuje około 50 milionów osób. Najwięcej cukru eksportuje się do Bangladeszu, Sudanu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Powołując się na inflację i własne potrzeby w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, w połowie maja Indie zakazały jakiegokolwiek nowego eksportu pszenicy bez zgody rządu po tym, jak najgorętszy w historii marzec uderzył w zbiory. Ruch ten wywołał dalszy wzrost i tak już rosnących cen żywności w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę. Decyzja wzbudziła również obawy przed rosnącym protekcjonizmem w następstwie konfliktu. 

Szefowa ONZ ds. praw człowieka rozmawia z prezydentem Xi

Prezydent Chin Xi JINPING rozmawiał w środę, za pośrednictwem wideo, z komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle BACHELET. Sześciodniowa podróż BACHELET do Chin obejmuje  wizytę w zachodnim regionie Sinciang. Xi powiedział BACHELET, że rozwój praw człowieka w Chinach „odpowiada warunkom krajowym” i że spośród różnych rodzajów praw człowieka, prawa do utrzymania się i rozwoju są najważniejsze dla krajów rozwijających się.

Krytycy mówili, że nie wierzą, by BACHELET uzyskała niezbędny dostęp, by dokonać pełnej oceny sytuacji praw człowieka w Sinciang. Komisarz ONZ apelowała o nieskrępowany dostęp do Sinciang, ale chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że jej wizyta zostanie przeprowadzona w „zamkniętej pętli”, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Chiny zaprzeczają wszelkim nadużyciom. Stany Zjednoczone określiły traktowanie Ujgurów przez Chiny jako ludobójstwo. We wtorek światowe media poinformowały o wyciekłych zdjęciach i dokumentach z biur bezpieczeństwa publicznego szczegółowo opisujących masowe zatrzymania Ujgurów w okresie od stycznia do lipca 2018 r.  [czytaj więcej]

Janet L. YELLEN: Nowy globalny porządek świata zbudujemy razem

🎧 #RozmowyNajważniejsze: 
Arsenał rosyjskiego imperializmu |
prof. Andrzej NOWAK dla Wszystko co Najważniejsze

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 maja 2022