Wiesław KOT: Nie patrz w górę. Infoapokalipsa?
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Nie patrz w górę. Infoapokalipsa?

Widz, uczestnicząc w tej grze medialnej, przyzwala, by przez jego świadomość przepływał niekończący się strumień informacji. Pozwala sobie narzucić segregację i układ newsów w przekonaniu, że o własnych siłach i tak nie byłby w stanie wprowadzić tu bodaj elementarnych gradacji.

Jan ŚLIWA: Kto rządzi informacją? Kanały, śluzy, zapory
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Kto rządzi informacją?
Kanały, śluzy, zapory

Dla kształtowania opinii decydujący jest wpływ na krytyczne węzły sieci. Kto do kogo ma dostęp, jak przekaże swoją opinię. Ważne są treść i forma. W oświeceniowym Paryżu kaleczony francuski tylko ośmieszałby piszącego. A pozytywnie nastawiony amerykański prezydent (jak Wilson urobiony przez Paderewskiego) może przeważyć w procesie odzyskania niepodległości.

Agnieszka LEGUCKA: Jak rosyjska dezinformacja podbija świat? Metody i techniki wpływu na opinię świata
Prof. Agnieszka LEGUCKA

Prof. Agnieszka LEGUCKA

Jak rosyjska dezinformacja podbija świat?
Metody i techniki wpływu na opinię świata

Skuteczność rosyjskiej dezinformacji zależy od odporności społeczeństw na fałszerstwa, manipulacje i prowokacje. Historia staje się elementem dezinformacji nie bez przyczyny, wywołuje bowiem wiele emocji. Biorąc pod uwagę strategiczne cele polityki zagranicznej Rosji, powinniśmy przygotować się na długoterminową kampanię dezinformacyjną.

Ewa FABIAN: Informacyjna panika. Jak oceniać wiadomości?
Ewa FABIAN

Ewa FABIAN

Informacyjna panika. Jak oceniać wiadomości?

Jeśli napotykamy wypowiedź w mediach, która od razu bardziej przypomina złośliwą uwagę, plotkę lub pomówienie niż ważną informację, to czy powinniśmy poświęcać jej wiele uwagi?

Eryk MISTEWICZ: Tylko prawda jest ważna
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Tylko prawda jest ważna

Wśród argumentów obu stron wymieszane zostały mądre i prawdziwe z głupimi, acz poruszającymi. W informacyjnej wojnie nastąpiła utrata zaufania. Prawda stała się wartością deficytową. Zniknęła wspólnota, jakkolwiek chroma by ona nie była.

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ: Informacja jako broń i cel ataku
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Informacja jako broń i cel ataku

Kwestie wojen informacyjnych Kreml traktuje bardzo poważnie; informacja stanowi wedle ich dokumentów strategicznych skuteczną broń wykorzystywaną wobec przeciwnika zewnętrznego, jak też narzędzie do panowania nad własnym społeczeństwem.

Marcin JAKUBOWSKI: "Energia jako informacja"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Energia jako informacja"

Energia i informacja są ze sobą nierozerwalnie związane, wynika to z najbardziej fundamentalnych praw fizyki rządzących wszechświatem. Dotyczy to zarówno ewolucji życia na Ziemi, opasłych woluminów zgromadzonych w średniowiecznych opactwach, jak i najnowszych doniesień z giełdy nowojorskiej, które wyświetlają się na ekranach naszych smartfonów. Potrzebujemy energii, by gromadzić i przesyłać informację, tak jak i potrzebujemy wiedzy by tę energię wytwarzać.

Anna BIAŁOSZEWSKA: "Twitter, czyli zabawa w gorący kartofel"
Anna BIAŁOSZEWSKA

Anna BIAŁOSZEWSKA

"Twitter, czyli zabawa w gorący kartofel"

To co jest powszechne i plebejskie jest niewiele warte jako źródło rozwoju. Wiedza, ta prawdziwa, głęboka i rzetelna, ta która rozwija nadal jest ekskluzywna i nie jest powszechna. Oczywiście wszelkie nowe myśli i idee powinny być konfrontowane również z ogółem bo to jest falsyfikuje z drugiej strony ma walor edukacyjny. Jednak ci, za którymi naprawdę warto iść to nie retweetowi “liderzy opinii” przerzucający się informacjami.