Grzegorz DOBIECKI: Muszkieter Éric Zemmour Grzegorz DOBIECKI: Muszkieter Éric Zemmour
Grzegorz DOBIECKI

Grzegorz DOBIECKI

Muszkieter Éric Zemmour

Stał się Éric Zemmour jednoosobowym ośrodkiem badawczym, który diagnozuje francuską (i nie tylko) teraźniejszość, przeszłość i przyszłość w doskonałej niezgodzie z liberalno-lewicowym kanonem ideologicznym.

Krzysztof ZANUSSI, Piotr ZAREMBA: Dobro ma swoją cenę Krzysztof ZANUSSI, Piotr ZAREMBA: Dobro ma swoją cenę
Krzysztof ZANUSSIPiotr ZAREMBA

Krzysztof ZANUSSI
Piotr ZAREMBA

Dobro ma swoją cenę

Z Polski może wyjść coś mądrego, co pomoże Zachodowi wyplątać się z jego błędów. Nie wyśmiewam słów premiera Morawieckiego o rechrystianizacji Europy. O tym wcześniej mówił Jan Paweł II. Tylko chciałbym za tym widzieć myśl, przesłanie. Coś, co uwolni nas od fałszywego, iluministycznego zastoju. Ale co nie będzie też populizmem, wyrazem naszej megalomanii – mówi Krzysztof ZANUSSI w rozmowie z Piotrem ZAREMBĄ.

Jan ŚLIWA: Alain Finkielkraut i tożsamość Jan ŚLIWA: Alain Finkielkraut i tożsamość
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Alain Finkielkraut i tożsamość

Kim jest zaatakowany w sobotę w antysemickim linczu na ulicy Paryża filozof Alain Finkielkraut? Jego rodzice, polscy Żydzi ze Lwowa, wyemigrowali do Francji w latach trzydziestych. Ojciec został w 1942 odesłany przez władze francuskie do Auschwitz, co przeżył. Dla Alaina, urodzonego w 1949 r., Francja stała się jednak ojczyzną. Jak dla wielu przyjezdnych – poprzez język, kulturę i literaturę. W 2014 r., gdy został wybrany do Akademii Francuskiej, strzeżenie tego dziedzictwa stało się formalnie jego zadaniem.

Maria WANKE-JERIE: "Wyznaczniki inteligencji. Nie tylko erudycja, ale i pokora" Maria WANKE-JERIE: "Wyznaczniki inteligencji. Nie tylko erudycja, ale i pokora"
Maria WANKE-JERIE

Maria WANKE-JERIE

"Wyznaczniki inteligencji. Nie tylko erudycja, ale i pokora"

Eryk Mistewicz chciałby nadać pojęciu inteligencji znacznie szersze znaczenie. Inteligencją nazywa tych spośród ludzi wykształconych, którzy łączą cechy intelektualistów, czyli erudytów ze zdolnością do krytycznej analizy, z wysokimi walorami moralnymi. Czy jest jeszcze dla nich miejsce w rzeczywistości coraz szybciej gnającej, przytłaczanej błahostkami, rzadko skupionej na tym, co najważniejsze?

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam