Prof. Michał KLEIBER
Wobec narastającej polaryzacji - apel o intelektualną pokorę
Intelektualna pokora oznacza trzymanie pod ścisłą kontrolą własnego ego, gotowość do przyznawania się do popełnionych błędów i powstrzymywania się od demonstrowania swej intelektualnej wyższości.
Prof. Michel WIEVIORKA
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Wróćmy do Solidarności
„Wszystko co Najważniejsze” to także debaty organizowane w środowisku naszych Autorów. Postanowiliśmy spotkać dwóch najbardziej wpływowych socjologów z Francji i Polski. Oto zapis naszego spotkania.
Prof. Sabino CASSESE
Manifest intelektualisty
Intelektualista przemawia z „katedry”: wygłasza wykłady, pisze w gazetach i czasopismach, bierze udział w audycjach radiowych lub telewizyjnych. „Katedra” stanowi część jego roli: również dlatego intelektualista jest słuchany bardziej niż inni. A przynajmniej tak było dotychczas. Coś innego dzieje się bowiem w dobie internetu, kiedy każdy może objąć katedrę, a niektóre media, zwykle otwarte i przychylne dla intelektualistów, docierają dziś do coraz mniejszej liczby osób – twierdzi prof. Sabino CASSESE
Prof. Sabino CASSESE
Po co dziś światu intelektualiści?
W dobie internetu każdy może objąć katedrę, a poważne media docierają dziś do coraz mniejszej liczby osób.
Marcin ROSZKOWSKI
Czy inteligencja zgłupiała?
Zniknęły problemy sprzed lat, które cementowały inteligencję jako grupę społeczną, co oznacza jednocześnie, że inteligencja jako grupa społeczna także zanika.
Krzysztof ZANUSSI
Piotr ZAREMBA
Dobro ma swoją cenę
Z Polski może wyjść coś mądrego, co pomoże Zachodowi wyplątać się z jego błędów. Nie wyśmiewam słów premiera Morawieckiego o rechrystianizacji Europy. O tym wcześniej mówił Jan Paweł II. Tylko chciałbym za tym widzieć myśl, przesłanie. Coś, co uwolni nas od fałszywego, iluministycznego zastoju. Ale co nie będzie też populizmem, wyrazem naszej megalomanii – mówi Krzysztof ZANUSSI w rozmowie z Piotrem ZAREMBĄ.
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Kongres Polska Wielki Projekt. Środowisko otwartej debaty
Kongres wyrasta z podstawowego założenia – o wadze i istotności idei. Bez idei, bez twórczego wkładu myślowego, nie można przeprowadzić zmiany politycznej czy gospodarczej.
Grzegorz DOBIECKI
Muszkieter Éric Zemmour
Stał się Éric Zemmour jednoosobowym ośrodkiem badawczym, który diagnozuje francuską (i nie tylko) teraźniejszość, przeszłość i przyszłość w doskonałej niezgodzie z liberalno-lewicowym kanonem ideologicznym.
Jan ŚLIWA
Alain Finkielkraut i tożsamość
Kim jest zaatakowany w sobotę w antysemickim linczu na ulicy Paryża filozof Alain Finkielkraut? Jego rodzice, polscy Żydzi ze Lwowa, wyemigrowali do Francji w latach trzydziestych. Ojciec został w 1942 odesłany przez władze francuskie do Auschwitz, co przeżył. Dla Alaina, urodzonego w 1949 r., Francja stała się jednak ojczyzną. Jak dla wielu przyjezdnych – poprzez język, kulturę i literaturę. W 2014 r., gdy został wybrany do Akademii Francuskiej, strzeżenie tego dziedzictwa stało się formalnie jego zadaniem.
Maria WANKE-JERIE
"Wyznaczniki inteligencji. Nie tylko erudycja, ale i pokora"
Eryk Mistewicz chciałby nadać pojęciu inteligencji znacznie szersze znaczenie. Inteligencją nazywa tych spośród ludzi wykształconych, którzy łączą cechy intelektualistów, czyli erudytów ze zdolnością do krytycznej analizy, z wysokimi walorami moralnymi. Czy jest jeszcze dla nich miejsce w rzeczywistości coraz szybciej gnającej, przytłaczanej błahostkami, rzadko skupionej na tym, co najważniejsze?