Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2021

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2021

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Charles Donker. D’abord regarder

.W Fondation Custodia od 3 grudnia będzie można oglądać wystawę dzieł jednego z największych współczesnych holenderskich grafików. Twórczość Charles’a Donkera reprezentowana będzie poprzez grawiury, należące do zbiorów Fondation Custodia. Wystawa będzie również okazją do pokazania w pięknych wnętrzach Fundacji po raz pierwszy ilustracji i akwareli holenderskiego artysty. Charles Donker, dla którego w procesie twórczym bardzo ważna jest możliwość obserwowania natury, inspirację czerpie z tego, co go otacza, zarówno w czasie jego podróży po Francji, Ameryce Łacińskiej czy Polsce, jak i w leśnej chacie, którą wybrał na swój warsztat.

Charles Donker. D’abord regarder, od 3 grudnia 2021 r. do 3 kwietnia 2022 r.
Fondation Custodia, 121 rue de Lille (7. dzielnica), metro Assemblée Nationale.

2. Juifs d’Orient. Une histoire plurimillénaire

.W Institut du monde arabe rozpoczęła się wystawa poświęcona judaizmowi na Bliskim Wschodzie, która prezentuje historię wspólnot żydowskich w krajach arabskich i przeplatające się dzieje obecności judaizmu i islamu na Wschodzie. Przedstawia również obraz życia intelektualnego i kulturalnego diaspory żydowskiej w krajach arabskich i ich wkład w dziedzictwo tych krajów, zarówno kulturalne, jak i naukowe i językowe. Wspólna historia środowisk żydowskich i muzułmańskich w krajach arabskich opowiedziana jest na wystawie za pomocą eksponatów archeologicznych, obrazów, fotografii czy przedmiotów codziennego użytku.

Juifs d’Orient. Une histoire plurimillénaire, do 13 marca 2022 r.
Institut du monde arabe, 1 rue des Fossés Saint-Bernard (5. dzielnica), metro Jussieu.

3. Le design pour tous: de Prisunic à Monoprix, une aventure française

.W Musée des Arts Décoratifs od 2 grudnia będzie można zobaczyć wystawę francuskiego wzornictwa. Historia demokratyzacji designu zostanie opowiedziana poprzez przykład dwu francuskich marek, które wprowadziły projekty francuskich twórców przedmiotów codziennego użytku do szerokiego obiegu. Poprzez 500 eksponatów, jak meble, akcesoria czy afisze reklamowe, wystawa „Le design pour tous: de Prisunic à Monoprix, une aventure française” przedstawia współpracę marek z takimi projektantami, jak Terence Conran czy Constance Guisset, ale również grafikami, jak Roman Cieślewicz.

Le design pour tous : de Prisunic à Monoprix, une aventure française, od 2 grudnia 2021 r. do 15 maja 2022 r.
Musée des Arts Décoratifs, 107 rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais-Royal – Musée du Louvre.

4. Joséphine Baker au fil de l’eau

.Z okazji uroczystości wprowadzenia Joséphine Baker do Panteonu do końca grudnia będzie można oglądać wystawę poświęconą francuskiej ikonie lat dwudziestych. Wystawa „Joséphine Baker au fil de l’eau” zorganizowana została w miejscu niecodziennym, bo na basenie jej imienia, znajdującym się na platformie przycumowanej do brzegu Sekwany. Ekspozycja przedstawia życie i karierę Joséphine Baker, a także wpływ, jaki wywarła na artystów swojej epoki.

Joséphine Baker au fil de l’eau, do 31 grudnia 2021 r.
Piscine Joséphine Baker, Quai François Mauriac (13. dzielnica), metro Quai de la Gare.

5. En scène!

.W Luwrze trwa wystawa szkiców kostiumów, pochodzących z kolekcji Edmond de Rothschild. Rysunki, które ofiarował muzeum baron Edmond de Rothschild, należą do jednego z największych zbiorów ilustracji kostiumów scenicznych. Przedstawiają stroje ze spektakli teatralnych i baletowych z epoki Ludwika XIV. Większość z tych strojów nie przetrwała do dzisiejszych czasów, dlatego kolekcja rysunków jest cennym świadectwem historii kostiumów scenicznych w XVII-wiecznej Francji.

En scène!, do 31 stycznia 2022 r.
Musée du Louvre, rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais-Royal – Musée du Louvre.

6. Le Chef-d’œuvre inconnu. Entre génie et folie

.W domu Balzaka trwa wystawa poświęcona jego noweli Nieznane arcydzieło i powiązanym z nią dziełom sztuki. Nowela, będąca refleksją o sztuce i o jej sile niszczącej artystę, stanowi jedno z kluczowych dzieł cyklu Studiów filozoficznych i wciąż inspiruje kolejnych twórców. Tekst Balzaka podziwiany był przez Paula Cézanne’a, Pabla Picassa, który stworzył ilustracje do noweli wydanej przez Ambroise’a Vollarda. Jeszcze kilka lat po ukończeniu ilustracji Picasso zamieszkał pod adresem, pod którym rozpoczyna się akcja Nieznanego arcydzieła, i to tam namalował obraz Guernica. Na wystawie przedstawione są wątki łączące nowelę Balzaka i malarstwo, jej wpływ na twórczość artystów, a także adaptacje filmowe.

Le Chef-d’œuvre inconnu. Entre génie et folie, do 6 marca 2022 r.
Maison de Balzac, 47 rue Raynouard (16. dzielnica), metro Passy.

7. Népal. Art de la vallée de Katmandou

.W Musée Guimet trwa wystawa poświęcona sztuce Nepalu. Na wystawie „Népal. Art de la vallée de Katmandou” po raz pierwszy zebrane są dzieła sztuki nepalskiej pochodzące ze zbiorów muzeum i francuskich kolekcji publicznych (m.in. z muzeum sztuk azjatyckich w Tuluzie czy z musée du Quai Branly). Łącznie ponad 90 przedmiotów pochodzących z okresu od X do XIX wieku pokazuje bogactwo kultury Nepalu i przeplatającą się obecność hinduizmu i buddyzmu w Himalajach.

Népal. Art de la vallée de Katmandou, do 10 stycznia 2022 r.
Musée national des arts asiatiques-Guimet, 6 Place d’Iéna (16. dzielnica), metro Iéna.

8. Cinémode

.W Cinémathèque française można oglądać wystawę prezentowaną przez projektanta Jeana-Paula Gaultiera, poświęconą strojom gwiazd filmowych – zarówno kostiumom wykorzystanym w filmach, jak i projektom haute couture, wykonanym dla gwiazd kina. Na wystawie „Cinémode” przeplatają się historia kina i mody, legendarne filmy przywołane są niekiedy równie ikonicznymi strojami, a nazwiska największych projektantów wymienione są obok najbardziej znanych reżyserów i aktorów. Wystawa pokazuje również znaczenie stroju dla kreowania postaci filmowych.

Cinémode par Jean Paul Gautier, do 16 stycznia 2022 r.
Cinémathèque française, 51 rue de Bercy (12. dzielnica), metro Bercy.

9. Masuura Yukihito, Les sanctuaires des divinités

.W Musée Cernuschi do 12 grudnia można oglądać wystawę współczesnej fotografii japońskiej „Masuura Yukihito. Les sanctuaires des divinités”. Ceniony za fotografie rzeźb Masuura Yukihito od 1981 r. mieszka we Francji, gdzie fotografował m.in. dzieła Augusta Rodina czy Aristide’a Maillola. Od kilkunastu lat fotograf szczególnie interesuje się ukazaniem tradycyjnej kultury japońskiej. Zdjęcia pokazane w Musée Cernuschi przedstawiają tradycyjne obrzędy religijne w Japonii, związane z rekonstrukcją świątyń, zgodnie z wierzeniem, że bóstwa odnajdują swoją siłę jedynie w nowo wybudowanej świątyni.

Masuura Yukihito. Les sanctuaires des divinités, do 12 grudnia 2021 r.
Musée Cernuschi, 7 avenue Velasquez (8. dzielnica), metro Monceau.

10. Vivian Maier

.W Musée du Luxembourg trwa wystawa fotografii Vivian Maier. Tworząca w Stanach Zjednoczonych i ukazująca na fotografiach zmiany polityczne i społeczne w drugiej połowie XX wieku Vivian Maier uznawana jest za jedną z najważniejszych kobiet fotografów ubiegłego wieku. Na wystawie po raz pierwszy zostaną pokazane archiwa należące do Vivian Maier, odnalezione w 2007 r., wśród których znajdują się niepublikowane fotografie czy nagrania. Ekspozycja jest również okazją do prześledzenia wpływu, który twórczość Vivian Maier wywarła na historię fotografii.

Vivian Maier, do 16 stycznia 2022 r.
Musée du Luxembourg, 19 rue de Vaugirard (6. dzielnica), RER Luxembourg.

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 grudnia 2021