Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Kwiecień 2022
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Gaudi w Musée d’Orsay
.Od 12 kwietnia w Musée d’Orsay będzie wystawa poświęcona Antoniemu Gaudiemu. Wystawa ma pokazać nowatorstwo i geniusz jednego z najważniejszych architektów secesyjnych, od detali przedmiotów dekoracyjnych po wielkie projekty, jak barcelońska Sagrada Familia. Będzie można zobaczyć m.in. zaprojektowane przez niego meble, pokazywane we Francji po raz pierwszy, a także kilka zachowanych szkiców wykonanych przez architekta.
Musée d’Orsay przybliży postać Gaudiego również w kontekście zmian społecznych, politycznych i urbanistycznych w Katalonii w czasie jego najintensywniejszej aktywności twórczej.
Wystawa organizowana jest we współpracy z Museu Nacional d’Art de Catalunya w Barcelonie, gdzie była wcześniej prezentowana.
2. Machu Picchu et les trésors du Pérou
.Od 19 kwietnia w Cité de l’architecture et du patrimoine będzie można oglądać wystawę poświęconą cywilizacjom prekolumbijskim. To ponad 190 dzieł pochodzących z peruwiańskich muzeów. Niektóre z tych dzieł po raz pierwszy opuściły Peru. Opowiadają 3000 lat historii cywilizacji prekolumbijskich. Będzie można zobaczyć m.in. biżuterię, która składa się na jedną z największych kiedykolwiek eksponowanych kolekcji złota.
Wystawa została wzbogacona o część wykorzystującą nowe techniki. Zwiedzający będą mogli m.in. wziąć udział w ekspedycji do Machu Picchu przy użyciu kasku wirtualnej rzeczywistości.
3. Cézanne, Lumières de Provence
.W Atelier des Lumières można oglądać multimedialny spektakl pejzaży Prowansji malowanych przez Cézanne’a. „Cézanne, Lumières de Provence” pokazuje stosunek malarza do światła i barw, a także do natury, która stała się główną inspiracją jego twórczości. Multimedialna wystawa jest też zatem okazją do zobaczenia piękna prowansalskiej przyrody, od parków i lasów po miejsce nieodłącznie związane z twórczością Cézanne’a – Górę Świętej Wiktorii.
4. Albert Edelfelt. Lumières de Finlande
.W Petit Palais trwa wystawa dzieł Alberta Edelfelta. Fiński malarz część swojego życia spędził w Paryżu, gdzie uwieczniał paryskie życie codzienne i portretował m.in. Louisa Pasteura, jednak w centrum swojej twórczości postawił swoją rodzimą Finlandię, w której spędzał wakacje. Obserwacje fińskiej natury i studium światła stanowią główny punkt jego twórczości, a krajobrazy i mieszkańcy Finlandii najważniejsze źródło jego inspiracji.
Pokazywane na wystawie dzieła Edelfelta, mieszające impresjonizm z realizmem, są wzbogacone o informacje pozwalające poznać postać malarza, który przyczynił się do rozpowszechnienia fińskiej sztuki pod koniec XIX wieku, a także wraz z młodą generacją fińskich artystów promował we Francji dążenia niepodległościowe Finlandii. Wystawa jest współorganizowana z galerią narodową w Helsinkach.
5. Love brings love
.Nazwa nowej wystawy w Palais Galliera „Love brings love” była jednocześnie dewizą projektanta, któremu jest poświęcona. Alber Elbaz projektował dla takich marek, jak Guy Laroche, Yves Saint Laurent Rive Gauche czy Lanvin. W 2019 r. stworzył własny dom mody AZ Factory, a w styczniu 2021 r. zaprezentował swoją pierwszą kolekcję. Kilka miesięcy później niespodziewanie zmarł w wieku 59 lat. W hołdzie dla projektanta, który marzył o stworzeniu wielkiego pokazu, zrzeszającego najbardziej utalentowanych twórców mody, AZ Factory zorganizowało w październiku 2021 r. pokaz mody, do którego przygotowania zaprosiło 46 projektantów. Zaproszeni projektanci stworzyli kreacje inspirowane twórczością Elbaza. Wyjątkowy pokaz mody jest odtworzony na wystawie w Palais Galliera. Przygotowane na tamtą okazję kreacje zostały przedstawione w takim porządku, w jakim prezentowane były podczas pokazu; odtworzone są również efekty specjalne wykorzystane podczas wydarzenia.
6. Héroïnes romantiques
.W Musée de la Vie romantique rozpocznie się wystawa poświęcona romantycznym bohaterkom i ich przedstawieniu w sztuce XIX wieku. Wystawa podzielona jest na trzy części: poświęconą postaciom historycznym, postaciom fikcyjnym i postaciom scenicznym.
Pokazuje, jak poprzez sztuki plastyczne, literaturę i teatr romantyzm kreował kobiece postaci tragiczne, jednocześnie kształtując postrzeganie kobiet przez sztukę. Na wystawie zebrane są dzieła przedstawiające uosobienie romantycznej bohaterki, od Joanny d’Arc, poprzez Heloizę czy Ofelię, po Marię Stuart.
7. Maria Papa Rostkowska w Meudon
.W Musée d’art et d’histoire w Meudon została zainaugurowana wystawa poświęcona Marii Papie Rostkowskiej i jej kontaktom artystycznym z takimi twórcami, jak Jean Arp. Maria Papa Rostkowska, jedna z czołowych artystek Nouvelle École de Paris, była doceniona we francuskim i europejskim środowisku artystycznym, gdzie nawiązała kontakty z twórcami, których dzieła pokazywane są obok jej rzeźb na wystawie w Meudon. Rzeźby Marii Papy Rostkowskiej, wykonane w marmurze – tworzywie rzadko wykorzystywanym, zwłaszcza przez kobiety – reprezentują motywy bliskie artystce: miłość, harmonię czy rodzinę.
8. À la rencontre du Petit Prince
.W Musée des Arts Décoratifs jest prezentowana pierwsza we Francji wielka wystawa poświęcona „Małemu Księciu”.
Poprzez ponad 600 przedmiotów przedstawiono na wystawie różne oblicza Antoine’a Saint-Exupéry, przypominając, że autor „Małego Księcia” był również pilotem, wynalazcą i dziennikarzem. Podczas wystawy będzie można zobaczyć m.in. oryginalną akwarelę przedstawiającą jedną z najbardziej znanych prezentacji bohatera książki: Małego Księcia w płaszczu, a także oryginalne manuskrypty tego ponadczasowego dzieła, przechowywane w Nowym Jorku, a we Francji pokazywane po raz pierwszy.
9. Le théâtre des émotions
.Od 12 kwietnia będzie można w muzeum Marmottan-Monet oglądać wystawę poświęconą historii ukazywania emocji w sztuce, od średniowiecza do czasów współczesnych. Dzieła, datujące się od XIV do XXI wieku, pochodzą ze zbiorów najważniejszych muzeów francuskich i zagranicznych, a także z kolekcji prywatnych.
Organizatorzy wystawy chcieli przedstawić różnorodność emocji wyrażanych w malarstwie, poprzez zgromadzone dzieła ukazujące gniew, radość czy cierpienie postaci. Wystawa prezentuje również zmieniający się sposób ukazywania emocji w malarstwie na przestrzeni wieków.
Le théâtre des émotions, od 13 kwietnia do 21 sierpnia 2022 r.
Musée Marmottan Monet, 2 rue Louis Boilly (16. dzielnica), metro La Muette
10. Love Songs. Photographies de l’intime
.W Maison Européenne de la Photographie można zobaczyć fotografie, których głównym tematem i motywem jest miłość. Zdjęcia, pochodzące z okresu od 1950 r. do współczesności, są spojrzeniem światowych fotografów na miłość w jej różnych obliczach: od pierwszych momentów zakochania, poprzez uchwycenie wspólnych chwil przy wykonywaniu obowiązków domowych, po ból związany z odejściem bliskiej osoby. Każda fotografia przedstawia inną historię i inne spojrzenie na miłość. Wystawa „Love Songs. Photographies de l’intime” ma również skłonić do refleksji nad sensem fotografii nie tylko jako środka do obiektywnego przekazywania rzeczywistości, ale również do subiektywnego ukazywania tego, co osobiste.
Julia Mistewicz