Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2019

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów.
Lipiec 2019

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Festival du cinéma en plein air de La Villette

.Festiwal kina plenerowego to propozycja spędzenia ciepłych letnich wieczorów w parku de La Villette przy projekcjach obrazów klasyków kina, a także mniej znanych filmów. Od 17 lipca do 18 sierpnia będzie można obejrzeć m.in. „Dzisiejsze czasy” Charliego Chaplina, „Zbieraczy i zbieraczkę” („Les Glaneurs et la glaneuse”) zmarłej w tym roku Agnès Vardy, „Blade Runner” Ridleya Scotta czy nowsze produkcje, jak „Player one” Stevena Spielberga i „Wyspa psów” Wesa Andersona.

Festival du cinéma en plein air de La Villette, od 17 lipca do 18 sierpnia 2019. 211 avenue Jean Jaurès (La Villette, 19. dzielnica), metro: Porte de Pantin

2. La Nuit aux Invalides – Lutèce: 3000 ans d’histoire

.W letnie noce spektakl multimedialny na budynku Invalides opowie, przybliżając historię postaci takich jak Ludwik XIV, Napoleon czy de Gaulle, 3000 lat wydarzeń, które sprawiły, że starożytna Lutecja stała się dzisiejszym Paryżem. La Nuit aux Invalides to niezwykły spektakl, zarówno jeśli chodzi o historię, jak i technikę wykorzystaną do jej ukazania. Po pokazie uczestnicy zapraszani są do nocnego zwiedzania kościoła Inwalidów rozświetlonego ponad tysiącem świec.

La Nuit aux Invalides – Lutèce: 3000 ans d’histoire, od 12 lipca do 30 sierpnia 2019, godz. 22.00. Esplanade des Invalides (7. dzielnica), metro Varenne

3. Tour de France

.Tour de France to wydarzenie legendarne. Najbardziej prestiżowy wyścig kolarski na świecie, odbywający się już od ponad stu lat, przepełniony jest sportowymi emocjami, ciekawymi historiami, niespodziewanymi zwycięstwami i spektakularnymi porażkami. Tour de France to także miliony kibiców na trasie i przed telewizorami, niezwykle wymagające etapy. Chyba najsłynniejszy z nich jest ostatni, kończący się na Champs-Élysées. Meta, znajdująca się na „najpiękniejszej alei świata”, od 1975 r. widziała już niejeden triumf i niejedną porażkę. To miejsce jest symbolem Tour de France i choćby z tego powodu (nie wspominając o możliwości spotkania wielkich postaci sportu) warto być na Polach Elizejskich, ale także w innych miejscach Paryża, przez które będą przejeżdżać kolarze ostatniego dnia 106. edycji wyścigu, 28 lipca.

21. etap Tour de France, 28 lipca 2019. Plan trasy etapu 21. na stronie https://www.letour.fr/fr/etape-21

4. Przejazd zabytkowych pojazdów ulicami Paryża

.Po raz dwunasty ulicami Paryża przejedzie 21 lipca ponad 600 pojazdów z różnych epok. Oprócz zabytkowych autobusów, motocykli, rowerów i kultowych aut przez stolicę Francji przejadą także traktory i pojazdy wojskowe.

Organizowana przez stowarzyszenie Vincennes en Anciennes parada to świetny duet wspaniałych samochodów i pięknych ulic Paryża. Dla miłośników zabytkowych pojazdów jest to okazja do zobaczenia ich na paryskich bulwarach, dla których wydają się stworzone, a dla miłośników Paryża – możliwość przeniesienia się w czasie. 

12ème Traversée de Paris estivale, 21 lipca 2019

5. „Fil noir” w Maison Européenne de la Photographie

.Wystawa „Fil noir” w Maison Européenne de la Photographie ukazuje relacje między kinem a inspirowaną nim fotografią. Głównym tematem ekspozycji jest czarne kino, jednak można zobaczyć również nawiązujące do filmu zdjęcia Roberta Franka, fotografię uliczną Saula Leitera czy realizm poetycki Roberta Doisneau.

Wystawa „Fil noir”, do 25 sierpnia 2019 Maison Européenne de la Photographie, 5/7 rue de Fourcy (4. dzielnica), metro Saint-Paul

6. Paris romantique

.Wystawa „Paris romantique 1815–1848” prezentuje obraz francuskiej stolicy z czasów romantyzmu.

W Petit Palais zwiedzający może zanurzyć się w dynamice życia artystycznego, kulturalnego i politycznego tej epoki nie tylko dzięki eksponatom takim jak obrazy, rzeźby i meble, ale także dzięki wystrojowi, przedstawiającemu różne dzielnice XIX-wiecznego Paryża.

Musee de la Vie romantique zaprasza do odkrycia salonów literackich romantyzmu, z wielkimi nazwiskami, takimi jak Hugo czy Balzac, obrazami, manuskryptami i rysunkami. 

Paris romantique, do 15 września 2019 Petit Palais, Avenue Winston-Churchill (8. dzielnica), metro: Champs-Élysées – Clemenceau. Musee de la Vie romantique, 16 rue Chaptal (9. dzielnica), metro: Blanche

7. Boulevard Paris 13

.Spokojna 13. dzielnica Paryża bardzo rzadko odwiedzana jest przez turystów, a nawet przez mieszkańców innych paryskich dzielnic. Jednak to tu już od czterech lat artyści z całego świata malują grafiki na budynkach, sprawiając, że dzielnica stała się wielkim plenerowym muzeum street artu. Na stronie projektu Boulevard Paris 13 dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji poznać artystycznej strony tej dzielnicy, przygotowane zostały propozycje spacerów. Murale warto podziwiać, nie tylko spacerując bezpośrednio przy nich i odkrywając jednocześnie uroki niedocenianej 13. dzielnicy Paryża, ale również z perspektywy 6. linii metra, biegnącej na powierzchni ziemi (stąd rozpościera się także jeden z najpiękniejszych widoków na wieżę Eiffla).

Strona internetowa projektu: boulevardparis13.com

8. Willy Rizzo. Paris est une fête

.Paryż drugiej połowy XX wieku w kadrach Willy’ego Rizzo to urok uliczek i kawiarni, beztroska, piękno architektury, kultura i ludzie. Neapolitański fotograf, pracujący m.in. dla „Paris Match”, nad wszystkie miasta ukochał francuską stolicę i zawsze do niej wracał. Tę miłość widać wyraźnie w jego pracach. 30 fotografii prezentowanych na wystawie to 30 powodów do pokochania Paryża.

„Willy Rizzo. Paris est une fête”, do 27 lipca. Studio Willy Rizzo, 12 rue de Verneuil (7. dzielnica), metro: Rue du Bac/RER Musee d’Orsay

9. A la plume, au pinceau, au crayon: dessins du monde arabe

.W Institut du Monde Arabe trwa wystawa prezentująca rysunki pochodzące z krajów arabskich. Oprócz rysunków współczesnych można zobaczyć również te z wcześniejszych epok, od XI do XVI wieku. Ekspozycja to przegląd tego, jak rozwijała się ta sztuka w krajach arabskich, zarówno pod względem wykorzystywanych materiałów, jak i tematyki i stylu, od kaligrafii i szkiców naukowych po kolorowe i abstrakcyjne rysunki współczesne. 

„A la plume, au pinceau, au crayon: dessins du monde arabe”, do 15 września 2019. Institut du Monde Arabe, 1 Rue des Fossés Saint-Bernard, metro: Jussieu

10. Cité de l’Économie

.Nowo otwarte centrum ekonomii Citéco to miejsce, które w bardzo przystępny, ciekawy sposób tłumaczy mechanizmy sterujące światową gospodarką. Chociaż poświęcona dziedzinie, która niekoniecznie jest dla wszystkich zachęcająca, to częściowo wzorowana na Cité des Sciences w Paryżu placówka ma wiele do zaoferowania dla odwiedzających w każdym wieku. W znajdującym się w odrestaurowanym XIX-wiecznym Hotel Gaillard centrum prezentowane są postaci i firmy, które odniosły światowy sukces, wielkie zjawiska gospodarcze tłumaczone są na podstawie procesu produkcji pary jeansów, można obejrzeć stare czeki, a na koniec spróbować zażegnać kryzys gospodarczy i wynegocjować jak najlepszą umowę, biorąc pod uwagę warunki podane w małym interaktywnym centrum zarządzania.

Cité de l’Économie (Citéco), 1 Place du Général Catroux (17. dzielnica), metro: Malesherbes

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 czerwca 2019