

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2020
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. La Force du dessin
.W Petit Palais można oglądać wystawę „La Force du dessin. Chefs-d’oeuvre de la Collection Prat”, przedstawiającą szkice pochodzące z jednej z najbardziej prestiżowych prywatnych kolekcji rysunku na świecie. Kolekcja Prat zawiera ilustracje ze szkoły francuskiej sprzed roku 1900, od Callota po Seurata. Na wystawie można obejrzeć dzieła m.in. Milleta, Cézanne’a czy Toulouse-Lautreca.

La Force du dessin. Chefs-d’oeuvre de la Collection Prat, do 4 października 2020 r. Petit Palais, Avenue Winston Churchill (8. dzielnica), metro Champs-Élysées – Clemenceau
2. Parc des Buttes Chaumont
.Parc des Buttes Chaumont należy do najpiękniejszych, a na pewno najciekawszych parków Paryża i największych parków we Francji. Powstał z rozkazu Napoleona III na terenie dawnego kamieniołomu. W Buttes Chaumont znajdują się jezioro z wyspą, jaskinia zdobiona sztucznymi stalaktytami, wodospady, świątynia Sybilli, a także kilka kawiarni, altany i teatr marionetek. Ze wzgórza rozpościera się widok na północny Paryż. Można tu też natrafić na liczne egzotyczne gatunki roślin.

Parc des Buttes Chaumont, 1 rue Botzaris (19. dzielnica), metro Botzaris
3. Carnavalet, l’histoire de Paris pas à pas
.Musée Carnavalet przygotowało aplikację przybliżającą zabytki Paryża za pomocą naniesionych na mapę miasta zdjęć i archiwów ze zbiorów muzeum. Podczas spacerów po ulicach Paryża można dzięki aplikacji znaleźć ciekawe, mniej znane miejsca, ale także dowiedzieć się czegoś o historii miejsc dobrze znanych.

Oprócz przedstawianych przez Musée Carnavalet miejsc na trasie spaceru można w aplikacji obejrzeć także wszystkie dostępne dzieła ze zbiorów muzeum – według tematu, epoki czy dzielnicy Paryża.
Aplikacja Pas à pas dostępna jest na App Store i Google Play.
4. Manufaktura porcelany sewrskiej
.W manufakturze porcelany w Sèvres znajduje się Narodowe Muzeum Ceramiki, prezentujące dziedzictwo francuskie, którym są wyroby z porcelany sewrskiej, a także porcelana z różnych regionów Francji, m.in. z Rouen.

Znajdują się tam dzieła klasyczne, ale i nowoczesne. Część muzeum przedstawia wyroby z innych krajów i kontynentów, a także historię i technikę ich wykonania. Wizytę w muzeum warto połączyć ze spacerem po parku Saint Cloud.
Sèvres – Manufacture et Musée nationaux, 2 Place de la Manufacture (Sèvres), metro Pont de Sèvres
5. Circulation(s) w Centquatre i wirtualnie
.W kolejnej edycji jednego z najciekawszych festiwali fotografii w roku, Circulations-Festival de la Jeune Photographie Européenne, artyści z różnych krajów podejmują ważne tematy społeczne, polityczne i cywilizacyjne. Wśród 45 europejskich fotografów, których zdjęcia są prezentowane podczas festiwalu, znajduje się troje Polaków: Weronika Perłowska, Michał Solarski i Tomasz Liboska.

Wszystkie fotografie można obejrzeć również na stronie internetowej festiwalu.
Festival Circulation(s), do 26 lipca 2020r.
Centquatre, 104 rue d’Aubervilliers (19. dzielnica), metro Riquet
6. Marché du livre ancien et d’occasion Georges Brassens
.W pięknych XIX-wiecznych pawilonach w parku Brassensa w każdy weekend ma miejsce targ książek, uznawany za najlepszy w Paryżu. Ponad 50 księgarni i antykwariatów oferuje książki, fotografie, rysunki i czasopisma. Miłośnicy książek spotykają się tutaj i często dyskutują o literaturze, co czyni atmosferę miejsca tym bardziej wyjątkową.

Marché du livre ancien et d’occasion Georges Brassens, sobota-niedziela, godz. 9:00–18:00
104 rue Brancion (15. dzielnica), metro Porte de Vanves
7. Balades Paris Durable
.Trasy spacerów po Paryżu proponowane na stronie internetowej Balades Paris Durable przygotowane są tak, aby można było odkryć różne zielone zakątki miasta. Pomysły na przyjemne letnie spacery uwzględniają jednoczesne zwracanie uwagi na rzadkie gatunki roślin, ciekawe okazy drzew czy ukryte skwery. Na trasie spaceru znajdują się również miejsca spotkań stworzone przez lokalne stowarzyszenia.

baladesparisdurable.fr
8. Wystawy w Fondation Henri Cartier-Bresson
.W Fondation Henri Cartier-Bresson można oglądać dwie wystawy fotografii. Wystawa „Nocturnes” to uchwycenie upływającego czasu przez tworzącą w Marsylii Marie Bovo. „Face à face” to portrety wykonane przez Martine Franck.

Naturalne, wykonane przez artystkę, która zawsze fotografowała osoby przez pryzmat swojego spojrzenia pełnego empatii i szczerego podziwu.
Marie Bovo-Nocturnes/Martine Franck-Face à face, do 23 sierpnia 2020 r.
Fondation Henri Cartier-Bresson, 79 rue des Archives (3. dzielnica), metro Arts et Métiers
9. Trasy rowerowe po regionie paryskim
.Centrum urbanistyczno-architektoniczne Pavillon de l’Arsenal przygotowało propozycje czterech tras rowerowych o różnych długościach, pozwalających na poznanie regionu paryskiego. Wycieczka rowerowa wzdłuż Sekwany, do Fontainebleau, modne miejsca nad kanałem Ourcq, zielona trasa na południe od Paryża czy biegnący przez m.in. Maisons-Laffitte etap Avenue verte London-Paris, łączącej dwie stolice – to pomysł na aktywne wykorzystanie czasu i poznawanie Paryża i regionu.

https://www.pavillon-arsenal.com/fr/architecture-a-la-maison/archivelo/
10. Human Learning – Ce que les machines nous apprennent
.Wystawa w Centrum Kanadyjskim poświęcona jest wykorzystaniu nowoczesnych technologii przez współczesnych artystów, a także obserwacji i wykorzystaniu potencjału technologii w sztuce. Ekspozycja „Human Learning – Ce que les machines nous apprennent” prezentowana jest w ramach Némo-Biennale des Arts numériques d’Ile-de-France, przy współpracy z organizowanym w Montrealu festiwalem Elektra.

Human Learning-Ce que les machines nous apprennent, do 28 sierpnia 2020 r. Centre Canadien, 130 Rue du Faubourg Saint-Honoré (8. dzielnica), metro Saint-Philippe-du-Roule
Julia Mistewicz