Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2020
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
[UWAGA: Rekomendacje przygotowane przed wprowadzeniem restrykcji związanych z pandemią Covid-19. Prosimy o dostosowanie się do czasowych ograniczeń w przemieszczaniu się i dostępie do obiektów]
1. Luxes
.Wystawa w Musée des Arts Décoratifs poświęcona jest postrzeganiu luksusu w różnych epokach i różnych kulturach. Podział chronologiczny i tematyczny pozwolił na poruszenie wielu aspektów luksusu, m.in. połączenie sacrum i bogactwa w średniowieczu i kulturach wschodnich, a także to, jak luksus przejawiał się w różnych domenach (m.in. nauce). Wśród eksponatów znajdują się m.in. kreacje największych domów mody, biżuteria, meble, ale również menu z restauracji w hotelu Ritz czy plakat reklamujący na początku ubiegłego wieku podróże transatlantykiem.
Podczas wystawy można zobaczyć dwie sale, zwykle zamknięte dla zwiedzających: secesyjny salon 1900, pozostały po paryskiej wystawie światowej, i salon des Boiseries.
Luxes, do 2 maja 2021 r. 107 rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Tuileries
2. Cité Florale
.Pomiędzy wieżowcami 13. dzielnicy skrywa się wiele urokliwych zakątków. Najbardziej znane są uliczki w dzielnicy Butte-aux-Cailles, ale na jesienne spacery warto wybrać się w miejsce, które najpiękniej się wtedy prezentuje, a więc Cité Florale. Wąskie uliczki bez samochodów, kolorowe domy jednorodzinne porośnięte bluszczem, zadbane ogródki i wszechobecny spokój sprawiają, że jest to cudowne miejsce o tej porze roku. Z Cité Florale można przejść w stronę square des Peupliers i przejść spokojną rue Dieulafoy, zabudowaną identycznymi domkami jednorodzinnymi.
Cité Florale, 36-38 i 50-54 rue Brillat-Savarin (13. dzielnica), RER Cité Universitaire.
3. Voir Paris
.W Fondation Henri Cartier-Bresson prezentowana będzie wystawa fotografii Eugène’a Atgeta. Fotografie, pochodzące ze zbiorów Musée Carnavalet – Histoire de Paris, to uwiecznienie Paryża lat 1890–1927. Dzieła fotografa, które inspirowały Henriego Cartiera-Bressona, uznawane były przez krytyków za zapowiedź nowoczesności. Atget wykonał około 10 000 zdjęć, dokumentując Paryż, jego mieszkańców i codzienne życie, również na peryferiach.
Eugène Atget – Voir Paris, od 17 listopada 2020 r. do 21 lutego 2021 r.
Fondation Henri Cartier-Bresson, 79 rue des Archives (3. dzielnica), metro Arts et Métiers.
4.Chagall-Zadkine: trajectoires croisées
.W Musée Zadkine można zobaczyć wystawę „Chagall-Zadkine: trajectoires croisées”. Zebrane dzieła rzeźbiarza i malarza pozwalają odkryć to, co łączy dwóch artystów: ich życiorysy i twórczość. Dialog między dziełami Chagalla i Zadkine’a rzuca nowe światło na ich surrealistyczną twórczość. Pomimo odmiennych technik dzieła obu artystów mają wiele punktów wspólnych, a także uzupełniają się wzajemnie. Obrazy Chagalla prezentowane na wystawie podkreślają przesłanie rzeźb Zadkine’a. Ukazane jednocześnie etapy z życia artystów pozwalają odkryć, jak wiele punktów wspólnych miały ich życiorysy.
Chagall-Zadkine: trajectoires croisées, od 13 listopada 2020 r. do 25 kwietnia 2021 r. Musée Zadkine, 100 bis rue d’Assas (6. dzielnica), RER Luxembourg
5. Noir & Blanc
.W Grand Palais prezentowana jest wystawa czarno-białych fotografii pochodzących ze zbiorów francuskiej Biblioteki Narodowej. Na wystawie prezentowana jest historia fotografii: od kliszy wykonanych w XIX wieku po współczesne, kiedy wielu artystów zrezygnowało z techniki wykonywania zdjęć w kolorze, doceniając subtelne piękno czarno-białej fotografii, będącej w stanie oddać ponad 50 odcieni szarości. Fotografie prezentowane na wystawie należą do najbardziej emblematycznych, wykonane przez 200 twórców z 30 krajów. Wśród nich m.in. Man Ray, Robert Frank, czy William Klein.
Noir & Blanc: une esthétique de la photographie, od 12 listopada 2020 r. do 4 stycznia 2021 r.
Grand Palais, 3 Avenue du Général Eisenhower (8. dzielnica), metro Champs-Élysées – Clemenceau
6. Tempêtes et naufrages. De Vernet à Courbet
.Musée de la vie romantique przygotowało wystawę poświęconą przedstawieniu sztormu, tematu fascynującego i inspirującego XIX-wiecznych artystów. Wystawa „Tempêtes et naufrages. De Vernet à Courbet” to, jak mówią organizatorzy, wyjście poza dotychczas poruszaną tematykę paryskich salonów i pokazanie różnorodności inspiracji artystów romantycznych, z burzliwą naturą jako odzwierciedleniem duszy romantyka. Na obrazach, przedstawianych na wystawie, piękno wzburzonego morza oddaje charakter i gwałtowność uczuć artystów romantycznych. Wystawy w Musée de la vie romantique najczęściej przygotowane są tak, aby pokazać ujęcie tematów jednocześnie w romantycznych dziełach różnych dziedzin. Także podczas tej ekspozycji tematyka sztormu poruszona jest zarówno na obrazach Boudina, jak i w tekstach Micheleta czy utworach Liszta.
Tempêtes et naufrages. De Vernet à Courbet, od 18 listopada 2020 r. do 14 marca 2021 r. Musée de la vie romantique, 16 Rue Chaptal (9. dzielnica), metro Blanche.
7. Ni cygne, ni lune
.W Centre Pompidou trwa wystawa czeskiej sztuki współczesnej. Dzieła stworzone w latach 1950–2014 przez czeskich artystów pochodzą z kolekcji Claude et Henri de Saint Pierre.
Wystawa w Centre Pompidou rzuca światło na awangardę Europy Środkowej. Pokazywane dzieła ukazują twórczość artystów w powojennej Czechosłowacji, a także ostatnie dzieła młodych czeskich artystów. Różnorodność czeskiej sztuki XX wieku reprezentowana jest przez najważniejszych artystów epoki (Bohuslav Reynek, Jan Krížek, Emila Medková…). Kuratorem wystawy jest Karolina Ziębińska-Lewandowska.
Ni cygne, ni lune, do 1 lutego 2021 r. Centre Georges Pompidou, Place Georges-Pompidou (4. dzielnica), metro/RER Châtelet–Les Halles.
8. Léon Spilliaert (1881–1946). Lumière et solitude
.W Musée d’Orsay trwa wystawa „Léon Spilliaert (1881-1946). Lumière et solitude”. Skupia się na twórczości Spilliaerta na początku XX wieku, kiedy belgijski artysta wypracował własny styl między symbolizmem a ekspresjonizmem, z elementami abstrakcji. Obrazy Spilliaerta zaskakują i przyciągają. Postaci na nich są tajemnicze, samotne, metafizyczne. Duża część twórczości Spilliaerta przedstawia Ostendę. Rodzinne miasto malarza inspirowało go nie tylko siłą wzburzonego morza czy kontrastem między morzem a rozwijającym się miastem; na swoich obrazach często ukazuje żony rybaków, z których uczynił archetyp oczekiwania.
Léon Spilliaert (1881-1946). Lumière et solitude, do 10 stycznia 2021 r.
Musée d’Orsay, 1 Rue de la Légion d’Honneur (7. dzielnica), RER Musée d’Orsay.
9. Hommage à Notre-Dame de Paris
.W Cité de l’architecture et du patrimoine część wystawy stałej poświęcona jest Notre-Dame: pokazana jest historia katedry, projekty przybliżające jej zmiany od XII do XIX wieku, a także prace nad odbudową. W Cité de l’architecture et du patrimoine solidnie przygotowana jest część merytoryczna wystawy, przedstawiająca katedrę Notre-Dame jako dzieło architektoniczne. Wystawa jest jednak szczególna dlatego, że można tam zobaczyć oryginalne fragmenty iglicy Notre-Dame, które przetrwały pożar. Świeżo odrestaurowane rzeźby eksponowane są obok tych, które jeszcze czekają na renowację. Do Cité de l’architecture et du patrimoine trafił już m.in. orzeł symbolizujący św. Jana, figura św. Bartłomieja czy kogut ze szczytu iglicy, odnaleziony po pożarze katedry.
Hommage à Notre-Dame de Paris. Cité de l’architecture et du patrimoine, 1 Place du Trocadéro et du 11 Novembre (16. dzielnica), metro Trocadéro.
10. Marc Riboud. Histoires possibles
.W Musée Guimet będzie wystawa „Marc Riboud. Histoires possibles”. Zmarły cztery lata temu Marc Riboud wykonywał zdjęcia tam, gdzie były wojny, napięcia i ruchy społeczne. W 1980 roku pojechał do Polski, gdzie udokumentował powstawanie „Solidarności”.
Wystawa poświęcona jest jego twórczości spojonej z wielkimi wydarzeniami XX wieku, które dokumentował w Europie, Azji i Afryce. Riboud w swoich fotografiach, będących silnym świadectwem ważnych i często dramatycznych momentów, zachowuje czułe spojrzenie na człowieka; często w centrum jego klisz są przypadkowo napotkane osoby.
Wystawa zorganizowana jest z okazji przekazania muzeum archiwum prac Ribouda.
Marc Riboud. Histoires possibles, od 4 listopada do 1 marca 2021 r.
Musée national des arts asiatiques Guimet, 6 Place d’Iéna (16. dzielnica), metro Iéna.
Julia Mistewicz