Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Marzec 2020

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Marzec 2020

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Dziennikarka "Wszystko co Najważniejsze" mieszkająca w Paryżu. Skończyła studia z cywilizacji Europy Środk0wo-Wschodniej na paryskim INALCO.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Turner w Musée Jacquemart-André

.Musée Jacquemart-André we współpracy z brytyjską Tate prezentuje wystawę poświęconą twórczości Josepha Mallorda Williama Turnera. Ekspozycja ukazuje ponad 60 akwareli Turnera. Niektóre wystawione są we Francji po raz pierwszy. Oprócz dokończonych dzieł, przeznaczonych przez Turnera na sprzedaż, będzie można zobaczyć również obrazy eksperymentalne, nieudostępniane publiczności, które uważane są za bliższe naturze artysty.

Turner, „peintures et aquarelles” – dostępna dla zwiedzających od 13 marca do 20 lipca 2020 r.
Musée Jacquemart-André, 158 Boulevard Haussmann, metro Saint-Philippe du-Roule.

 

 

 

 

 

2. Voyages en Méditerranée

.Atelier des Lumières proponuje nowy multimedialny spektakl poświęcony obrazom zainspirowanym Morzem Śródziemnym. W kolekcji znalazły się prace takich artystów, jak Renoir, Monet, Matisse czy Chagall, reprezentujące sztukę impresjonistyczną i współczesną. Obrazy ukazują różnorodność ujęcia pejzaży śródziemnomorskich i wrażliwość artystów, których pobyt na Południu wpłynął na ich koncepcję światła i kolorów użytych przy tworzeniu dzieł.

Monet, Renoir… Chagall. Voyages en Méditerranée, do 3 stycznia 2021 r.
Atelier des Lumières, 38 rue Saint-Maur (11. dzielnica), metro Rue Saint-Maur.

3. Les Amants de Varsovie

.Spektakl „Les Amants de Varsovie. Voyage musical au cœur de l’âme slave” to muzyczno-poetycki obraz klimatu starej Warszawy. Polskie piosenki przetłumaczone na język francuski, pięknie wykonane przy akompaniamencie fortepianu, przeniosą widzów w tajemnicze uliczki starej Warszawy. Wydarzenie zostało objęte patronatem Instytutu Polskiego w Paryżu.

Les Amants de Varsovie, do 28 kwietnia 2020 r., poniedziałki i wtorki, godz. 20.30.
Théâtre du Gymnase Marie-Bell, 38 boulevard Bonne Nouvelle (10. dzielnica), metro Bonne Nouvelle.

4. Boris Vian w Les Deux Magots

.5 marca w kultowej kawiarni Les Deux Magots odbędzie się koncert jazzowy poświęcony twórczości Borisa Viana z okazji 100-lecia jego urodzin, przypadającej w 2020 r. Artystę upamiętni Isabelle Seleskovitch Trio. W kawiarni odbędzie się także wystawa pt. „Boris Vian à Saint-Germain-des-Prés dans les années 1945/1952”, składająca się z archiwalnych fotografii i rękopisów, przedstawiająca życie i twórczość Viana po wojnie.

Soirée Jazz Boris Vian, 5 marca 2020 r. godz. 19.30. Wystawa „Boris Vian à Saint-Germain-des-Prés dans les années 1945/1952”, od 9 do 31 marca 2020 r.
Les Deux Magots, 6 Place Saint-Germain des Prés (6. dzielnica), métro Saint-Germain des Prés.

5. Wystawy w Muzeum Picassa

.Od 24 marca w Muzeum Picassa będzie można oglądać wystawę poświęconą powiązaniom sztuki Picassa z komiksem oraz drugą, skupioną na jego twórczości poetyckiej. Na wystawie „Picasso et la bande dessinée” odwiedzający będą mogli zapoznać się z eksperymentami artysty w sztuce komiksowej oraz z twórczością innych artystów tego gatunku. Z kolei „Picasso poète” ukaże rolę, jaką poezja odegrała w jego procesie twórczym.

Wystawy „Picasso et la bande dessinée” i „Picasso poète”, od 24 marca do 26 lipca 2020 r.
Musée Picasso, 5 rue de Thorigny (3. dzielnica), metro Chemin Vert.

6. Słowacki koncert w Madeleine

.Już 20 marca w kościele Madeleine odbędzie się koncert słowackiego chóru narodowego Lúčnica i państwowej orkiestry kameralnej z Żyliny. Podczas wydarzenia wystąpi solistka „Deutsche Oper Berlin” Jana Kurucová i dwunastoletni skrzypek Teo Gertler. Koncert, objęty patronatem Ministerstwa Kultury Republiki Słowackiej, organizowany jest przez Ambasadę Republiki Słowackiej w Paryżu, Instytut Słowacki i Słowacką Misję Katolicką.

Concert de l’Orchestre de chambre d’Etat de Zilina et le Choeur mixte de Lucnica, 20 marca 2020 r., godz. 20.00. Église de la Madeleine, Place de la Madeleine (8. dzielnica), metro Madeleine.

7. Rue Cassini

.Przy ulicy Cassini, niedaleko Obserwatorium Paryskiego, można zobaczyć trzy wyjątkowe kamienice będące dziełem architekta Louisa Süe. Zostały one zbudowane na początku XX wieku i łączą w swojej konstrukcji elementy neogotyku i neoklasycyzmu. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowe płaskorzeźby nad wejściem do kamienicy numer 3. Naprzeciwko, w budynku pod numerem drugim, widoczna jest tablica, informująca, że to w tym domu Alain Fournier napisał swoje najbardziej znane dzieło, „Le Grand Meaulnes”.

Rue Cassini (14. dzielnica), metro/RER Denfert-Rochereau.

8. Wystawa w Bibliotece Polskiej

.Wystawa „Ce côté féminin…” w Bibliotece Polskiej przedstawia twórczość współczesnych artystek pochodzących z Polski, m.in. obrazy, rzeźby i szkice twórczości Jacqueline Lipszyc, Beaty Czapskiej czy Gabrielli Moussette. Różnorodność technik i przedstawionych tematów związana jest z różnorodnością życiorysów twórczyń – niektóre z artystek urodziły się we Francji, a inne przybyły tu w różnych etapach swojego życia.

Wystawa „Ce côté féminin…”, do 7 marca 2020 r. Bibliothèque Polonaise de Paris, 6 quai d’Orléans (4. dzielnica, Wyspa św. Ludwika), metro Pont Marie

9. Nuit du Rossignol

.W nocy z 20 na 21 marca odbędzie się druga edycja festiwalu Nuit du Rossignol. Jest to program koncertów i spektakli w Cité de la Musique, będący muzycznym powitaniem wiosny. Tematem przewodnim festiwalu są ptaki – zwiastuny wiosny. Koncerty w amfiteatrze będą przywodziły na myśl śpiew słowików. Goście warsztatów i prezentacji fundacji zajmującej się ochroną zagrożonych gatunków będą poruszali się w poetycznej scenografii wśród dźwięków natury i śpiewu ptaków.

10. Pompéi, Grand Palais

.W Grand Palais od 25 marca dostępna dla zwiedzających będzie multimedialna wystawa poświęcona Pompejom. Ekspozycja łącząca technologię z archeologią przedstawi dzieje miasta od czasów jego świetności, przez zniszczenie, po współczesne odkrycia badaczy. W programie obecne są zarówno rekonstrukcja 3D antycznego miasta, jak i odnalezione w ruinach historyczne przedmioty.

Pompéi, od 25 marca do 8 czerwca 2020 r.
Grand Palais, Salon d’Honneur, Square Jean Perrin (8. dzielnica), metro Champs-Élysées – Clemenceau.

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 lutego 2020