Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu - wirtualny. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2020

Miesiąc w Paryżu - wirtualny. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2020

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze w czasie pandemii.

1. Musique & musiciens à la chapelle royale

.Centre de Musique Baroque przygotowało wirtualny spacer po różnych częściach królewskiego Wersalu, łącząc je z odpowiednimi do charakteru miejsc utworami. Słuchając barokowej muzyki sakralnej, można jednocześnie oglądać piękne wnętrza kaplicy królewskiej. Opowiedziana jest również historia kaplicy, jej tworzenia i renowacji, a także historia barokowych koncertów w Wersalu.

[LINK]

2. Patrimoine SNCF

.Firma SNCF, francuski państwowy przewoźnik kolejowy, udostępnił archiwa dokumentujące jej historię z lat 1930–1980. Materiały pozwalają odkryć przeszłość francuskiej kolei, najpiękniejsze trasy we Francji, a także pracę osób zaangażowanych w jej funkcjonowanie. Przygotowane jest również wirtualne zwiedzanie najbardziej rozpoznawalnych miejsc związanych z dziedzictwem francuskiej kolei, takich jak Tour de l’Horloge przy Gare de Lyon, wiadukt Garabit czy pokład legendarnego Orient Expressu. Piękno Francji z perspektywy pociągu można obejrzeć dzięki serii filmów przedstawiających najpiękniejsze trasy kolei regionalnych, od wybrzeża Normandii po Pireneje.

[LINK]

3. Spektakle Comédie-Française

.Artyści z Comédie-Française podczas kwarantanny postawili sobie za wyzwanie przygotowanie jednego spektaklu tygodniowo. Przedstawienia, przygotowywane jedynie w sześć dni, odbywają się w każdą sobotę o 20:30, a następnie są retransmitowane na YouTubie. Od wtorku do piątku można posłuchać lektury „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta w wykonaniu aktorów.

[LINK]

4. Paryż dawniej i dziś

.Na profilu Instant.Archives na instagramie prezentowane są zdjęcia różnych miejsc Paryża dawniej i dziś. Na starych fotografiach można więc zobaczyć wygląd zabytków przed renowacją, ale również miejsca, których dzisiaj już nie znajdziemy we francuskiej stolicy, jak na przykład Pałac Tuileries, pawilony z Wystawy Światowej czy Gaumont Palace – największe paryskie kino w pierwszej połowie XX wieku. Historia Paryża opowiedziana jest też przez ciekawe anegdoty, towarzyszące zdjęciom.

[LINK]

5. Macadam Paname

.Album fotografii Laurenta Delhourme’a to uwieczniona codzienność Paryża.

Inspirujący się XX-wieczną fotografią humanistyczną, Henri Cartier-Bressonem i Eugènem Atgetem Laurent Delhourme przedstawia współczesny, codzienny Paryż, i życie jego mieszkańców. Tym bardziej w obecnym czasie, warto docenić piękno codziennego Paryża, za którym wielu tęskni, a który został uwieczniony na fotografiach Delhourme’a.

To piękno Paryża, ale jeszcze bardziej: piękno ludzi, którzy tworzą charakter miasta, piękno ich codziennych zajęć i przyzwyczajeń.

6. Noir & Blanc sur la toile

.Czekając na wystawę „Noir & Blanc: une esthétique de la photographie” w Grand Palais, zaplanowaną początkowo na kwiecień a potem na listopad bieżącego roku, można na stronie Grand Palais znaleźć materiały poświęcone sztuce fotografii w czerni i bieli. Zaproponowany jest m.in. film złożony z wypowiedzi największych fotografów prezentowanych na wystawie: Man Raya, Williama Kleina czy Valérie Belin, opowiadających o swojej twórczości.

7. Entendre le théâtre

.Francuska Biblioteka Narodowa przygotowała wirtualną wystawę poświęconą dźwiękowi w teatrze. Udostępnione archiwa, na które składają się głównie nagrania, pokazują, jak w drugiej połowie XX wieku za sprawą radia i telewizji zmieniło się postrzeganie kwestii dźwięku w teatrze. Poruszone są zagadnienia techniczne, takie jak akustyka w sali teatralnej czy podczas spektakli na świeżym powietrzu, transmisja spektakli w telewizji, ale także estetyczne, np. wykorzystywanie akcentów regionalnych przez aktorów.

8. Musée Nissim de Camondo

.Musée Nissim de Camondo, znajdujące się w przepięknej rezydencji, poświęcone jest francuskiej sztuce dekoracyjnej XVIII wieku. W kolekcji muzeum znajdują się eksponaty będące nie tylko dziełami sztuki użytkowej, ale również świadectwem epoki. Obecnie z uwagi na pandemię COVID-19 muzeum przeniosło swoje ekspozycje do sieci, w której znajdują się między innymi zdjęcia i panorama pomieszczeń muzeum, przybliżająca ich historia i zastosowanie. Udostępnione są również zdjęcia niektórych eksponatów, m.in. tapiserii.

[LINK]

9. Les vingt arrondissements de Paris

.Album wydany przez Parigramme to spacer po starym Paryżu.

„Les vingt arrondissements de Paris”, wyd. Parigramme

Dawne fotografie przedstawiają życie w poszczególnych paryskich dzielnicach, z których każda ma swój niepowtarzalny charakter. Uwieczniono na nich studentów w Dzielnicy Łacińskiej, zapełnione kawiarnie Saint-Germain-des-Près, targ czy właścicieli sklepów. Album uzupełniają teksty Léona-Paula Fargue’a, pisarza zakochanego w charakterze miasta, którego twórczość oddaje wyjątkowość przedwojennego Paryża.

10. Une chanson à l’oreille

.Artyści z Le Hall de la chanson przygotowali repertuar, który wykonują przez telefon specjalnie dla osoby, która wcześniej zarezerwowała taki występ. Piosenka po francusku, wykonana przez telefon, pozwala na dzielenie się emocjami wywoływanymi przez sztukę. Zdaniem autorów inicjatywy łączność poprzez muzykę między artystą a słuchaczem pozwala na wyjątkowe doświadczenie muzyki.

[LINK]

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 grudnia 2020