

Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Maj 2020
OD REDAKCJI: W maju zapraszamy do lektury rekomendacji oferty wirtualnej (z powodu pandemii koronawirusa) tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Jamais seul avec…
.Na stronie radia France Musique można posłuchać koncertów muzyki klasycznej, które odbyły się przed kwarantanną, ale również tych, które powstały już w czasie jej trwania, kiedy każdy z muzyków dołączył do koncertu, nagrywając się z własnego domu.
Takie koncerty wykonała m.in. Orchestre National de France czy Orchestre Philharmonique de Radio France. Powstała również inicjatywa „Jamais seul avec…” – seria koncertów znakomitych artystów (Tanguy de Williencourt, Anne Porquet, Jakub Józef Orliński…) nagranych w ich domach, czasami wspólnie z rodziną.
francemusique.fr
2. Propozycje Cinémathèque française
.Codziennie o godzinie 20.30 na stronie Cinémathèque française, na specjalnie utworzonej platformie HENRI, odbywa się projekcja jednego z unikatowych odrestaurowanych filmów.
Cinémathèque française proponuje również nagrania ze spotkań z reżyserami i aktorami, artykuły poświęcone kinematografii, a także stare afisze z różnych krajów.

3. Dźwięki Paryża. Współczesnego albo XVIII-wiecznego
.Ci, którzy stęsknili się za dźwiękami głośnej francuskiej stolicy, mogą w internecie znaleźć nagrania dźwięków codziennego Paryża. Można posłuchać klaksonów na ruchliwych bulwarach, gwaru rozmów i brzęków filiżanek w kawiarni czy dźwięków towarzyszących podróży metrem.
Można również posłuchać dźwięków XVIII-wiecznego Paryża. Odgłosy dorożek jadących po bruku czy nawoływania na targu towarzyszą obrazom starego Paryża, co zawdzięczamy kartografii i grafikom przedstawiającym zrekonstruowaną architekturę miasta z XVIII wieku.
4. Patrimoines partagés. France-Pologne
.Biblioteka Narodowa Francji we współpracy z polską Biblioteką Narodową udostępnia archiwa ukazujące relacje między Polską a Francją na przestrzeni dziejów. Można zobaczyć m.in. polską prasę wydawaną we Francji, dokumenty z czasu Wielkiej Emigracji, literaturę polską przetłumaczoną na francuski czy dzieła polskich artystów tworzących we Francji. Archiwa istotne dla zachowania pamięci o tym, co Polskę i Francję łączy.
https://heritage.bnf.fr/france-pologne/homepage
5. Kolekcja Musée Jacquemart-André

.Musée Jacquemart-André udostępniło na stronie internetowej najcenniejsze zbiory ze swojej kolekcji. Każde z dzieł (autorstwa m.in. Rembrandta, Fragonarda, Belliniego) uzupełniają informacje na temat jego powstania, krótkie wyjaśnienie, dlaczego znalazło się wśród eksponatów, które koniecznie trzeba zobaczyć, opis jednego ze szczegółów dzieła i anegdota z nim związana.
https://www.musee-jacquemart-andre.com/fr/collection
6. Panoramy z dachów Paryża
.W internecie można oglądać panoramy Paryża ze szczytów m.in. wieży Eiffla czy Montparnasse, ale również z miejsc niedostępnych dla zwiedzających, jak dach Opery, Grand Palais czy Tour Saint-Jacques. Wiele najwyższych punktów Paryża oferuje w czasie kwarantanny zdjęcia zapierających dech widoków francuskiej stolicy.
7. Musée d’Armée chez vous
.Musée d’Armée przygotowało ciekawy program na swojej stronie internetowej. Oprócz prezentacji eksponatów ze swojej bogatej kolekcji (mundury, sztandary, dokumenty) proponuje także wirtualny przegląd wystaw, które się odbyły, historię Pałacu Inwalidów z okazji jego 350-lecia, krótkie filmy, a także treści z zeszytów i listów żołnierzy.

https://www.musee-armee.fr/accueil.html
8. Książki z paryskich bibliotek w wersji elektronicznej
.Francja to bez wątpienia kraj wielkiej literatury. Dzięki paryskim bibliotekom miejskim można przeczytać tysiące książek w wersji elektronicznej, szczególnie francuskich, od najważniejszych dzieł w historii literatury do współczesnych. Dostępna jest również bogata oferta powieści, poradników, nowości z rynku wydawniczego. Przy wyborze książki można sugerować się jedną z kilku przygotowanych list, m.in. książek najczęściej wybieranych przez czytelników bibliotek.
https://bibliotheques.paris.fr/numerique/
9. Club des Poètes
.Wyjątkowe paryskie miejsce, Club des Poètes, proponuje codziennie na swoim facebookowym profilu nagrania poezji, recytowanej przez sympatyków klubu. W wyborze najpiękniejszej francuskiej literatury, dokonanym przez każdego z recytujących, znajdują się m.in. teksty La Fontaine’a, Victora Hugo, fragmenty powieści Balzaca, ale również twórczość współczesnych autorów.
10. Échappées belles

.Na France 3 i France 5 w każdy weekend w programie „Échappées belles” przedstawiane są najciekawsze miejsca we Francji i na świecie.
To zaproszenie do odkrycia nowych miejsc, ich krajobrazów, kultury, ale przede wszystkim mieszkańców, pokazania ich działalności związanej z kulturą i dziedzictwem wybranego miejsca.
Échappées belles, sobota, godz. 20.55, France 5, niedziela, godz. 13.35, France 3
https://www.france.tv/france-5/echappees-belles/
Julia Mistewicz