Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu - wirtualny. Dziesięć pomysłów. Kwiecień 2020

Miesiąc w Paryżu - wirtualny. Dziesięć pomysłów.
Kwiecień 2020

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: W kwietniu zapraszamy do lektury rekomendacji oferty wirtualnej (z powodu pandemii koronawirusa) tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Immortaliser Versailles

.Pałac w Wersalu prezentuje archiwalne zdjęcia (z XIX i XX wieku) swoich wnętrz. Ukazują one historię i bogactwo królewskiej rezydencji, w tym dokumentują wydarzenia takie jak oficjalne wizyty głów państw na francuskim dworze lub parady wojskowe. Korzystając z oferty pałacu, można zobaczyć m.in. biuro Charles’a de Gaulle’a w Grand Trianon czy Salę Lustrzaną, w której przyjęta została królowa Wiktoria.

Część wystawy poświęcona jest ochronie i konserwacji rzeźb Wersalu oraz restauracji pałacowych ogrodów, zniszczonych podczas huraganu w 1999 r. Wystawę wieńczy prezentacja francuskiego pałacu królewskiego w kadrach współczesnych artystów fotografików.

http://www.chateauversailles.fr/decouvrir/ressources/expositions-virtuelles#immortaliser-versailles

2. De la gare au musée d’Orsay rénové

.Udostępnione przez Musée d’Orsay zdjęcia w ramach wirtualnej wystawy „De la gare au musée d’Orsay rénové” prezentują historię jednego z najpiękniejszych muzeów Paryża, od projektów architektonicznych i budowy, przez prawie 40 lat jego funkcjonowania jako dworzec kolejowy, po finalne przekształcenie w muzeum. Budynek zachwycał, jeszcze zanim pojawiła się w nim bogata kolekcja sztuki, dlatego warto zobaczyć jego dawne oblicze.

https://artsandculture.google.com/exhibit/de-la-gare-au-musée-d-orsay-rénové/ARK7SK5T

3. #PatissonsEnsemble

.Na portalach społecznościowych, szczególnie na Instagramie, francuscy szefowie kuchni dzielą się autorskimi przepisami na ciekawe dania i wyroby cukiernicze do wykonania w domu. Julien Duboué proponuje potrawy przygotowywane wspólnie z rodziną. Christophe Michalak zachęca do skorzystania z przepisów na oryginalne desery, a Christophe Felder co tydzień dzieli się pomysłem na eleganckie ciastka. Źródłem inspiracji dla chcących przygotowywać własne, domowe wyroby mogą być zdjęcia publikowane przez Francuzów pod hasztagiem #PatissonsEnsemble.

Instagram: christophe_michalak, julienduboue, christophefelder

4.Chante France

.Od France Gall po Louane, od Johnny’ego Hallydaya po Florenta Pagny radio Chante France proponuje przegląd muzyki frankofońskiej. Chante France to nie tylko najbardziej znane, kultowe przeboje, do których zawsze warto wracać. To także mniej oczywiste utwory, jednak równie piękne, optymistyczne lub nostalgiczne, doskonale oddające piękno i klimat Francji.

Najpiękniejszych francuskich piosenek można posłuchać w regionie paryskim na częstotliwości 90,9 FM, a w Polsce – także w internecie na stronie w całości poświęconej frankofońskiej stacji radiowej.

Radio Chante France 90,9 FM, a także na chantefrance.com

5. Transmisje Opery Paryskiej

.Opera Paryska udostępniła na swojej stronie internetowej nagrania spektakli, które odbyły się na jej scenie. Każdego tygodnia, do 3 maja, będzie można oglądać inną operę. W kwietniu będzie to „Jezioro łabędzie” (do 5 kwietnia), „Cyrulik sewilski” (od 6 do 12 kwietnia), „Soirée Robbins” (od 13 do 19 kwietnia), „Opowieści Hoffmanna” (od 20 do 26 kwietnia) i „Carmen” (od 27 kwietnia do 3 maja).

https://www.operadeparis.fr/magazine/a-revoir 

6. Melancholia w obrazach

.Grand Palais proponuje prezentację obrazów przedstawiających postaci ukazane w postawie melancholijnej. Do każdego z dzieł przypisany jest komentarz, wskazujący elementy obrazu (barwy, konkretne elementy twarzy), za pomocą których artystom udało się uzyskać upragniony efekt, a także w niektórych przypadkach (np. przy obrazie Delaroche’a przedstawiającym Napoleona) powody ukazania melancholii. Dzieła pochodzą z różnych francuskich muzeów, można więc zobaczyć obrazy van Gogha czy Degasa.

https://artsandculture.google.com/exhibit/melancholic-looks/cgLyZp7luErUJw

7. Paysages français

.Francuska Biblioteka Narodowa udostępniła na swojej stronie internetowej zdjęcia prezentowane w ramach wystawy „Paysages français. Une aventure photographique 1984–2017”. Zawarte w niej fotografie artystów przedstawiają piękno i różnorodność Francji, z jej krajobrazami, miastami i wioskami. Artyści eksponują piękno natury, a także przybliżają odbiorcom zmieniające się francuskie społeczeństwo.

http://expositions.bnf.fr/paysages-francais/

8. Koncert w Filharmonii Paryskiej

.Filharmonia Paryska udostępnia nagrania z odbywających się w niej koncertów. Można posłuchać m.in. występu Filharmonii Monachijskiej wykonującej utwory Richarda Straussa i Gustava Mahlera. Koncert został nagrany w Paryżu 7 lutego i dostępny będzie w sieci do 20 lipca 2020 r.

https://live.philharmoniedeparis.fr/concert/1109246/

9. Secrets d’Histoire

.Na kanale telewizyjnym France 3 zobaczyć można program „Secrets d’Histoire”, prowadzony przez znanego dziennikarza zafascynowanego francuskim dziedzictwem, Stéphane’a Berna. Każdy odcinek poświęcony jest ciekawej postaci historycznej i prezentuje jednocześnie najbardziej symboliczne miejsca związane z historią Francji: zamki, rezydencje, kościoły, pomniki.

Secrets d’Histoire, France 3, https://www.france.tv/france-3/direct.html

10. À pied d’œuvre(s)

.Mennica Paryska zachęca do obejrzenia prezentacji z wystawy dzieł pochodzących z Centre Pompidou, która odbyła się w jej siedzibie. Relacja z wydarzenia jest bogato udokumentowana zdjęciami i komentarzami artystów.

https://artsandculture.google.com/exhibit/à-pied-d-œuvre-s/DgJCcwdS927JKg

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 kwietnia 2020