
Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2021
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Sainte-Chapelle
.W czasie zamknięcia Sainte-Chapelle perłę gotyku płomienistego można oglądać wirtualnie. Panorama 360° daje możliwość dokładnego przyjrzenia się słynnym witrażom. Ich ogrom, a także detale architektoniczne kaplicy dobrze widoczne są na udostępnionym filmie. Można również obejrzeć krótkie materiały poświęcone renowacji witraży oraz przedstawiające XIV-wieczny wygląd kaplicy i sąsiadującego z nią Pałacu Sprawiedliwości, a także posłuchać koncertów muzyki klasycznej, które odbyły się w Sainte-Chapelle.

2. L’Opéra chez soi
.Tym, którzy tęsknią za spektaklami, spodoba się oferta opery paryskiej. W ramach akcji „l’Opéra chez soi” zamieszczono w internecie nagrania koncertów, baletów i oper (np. „Carmen”, „La Traviata”), które będą dostępne przez kilka tygodni.
Proponowane są również wirtualne wystawy poświęcone wnętrzom Opery Garnier, artystom, którzy zapisali się w historii paryskiej opery, a także budowie Opery Bastille.
3. Wystawy Centre Pompidou
.W nagraniach przygotowanych przez Centre Pompidou po prezentowanych tam wystawach oprowadzają kuratorzy. Krótkie filmy przedstawiające najważniejsze punkty ekspozycji poświęconych Matisse’owi czy Martinowi Barré są doskonałym wstępem przed zobaczeniem wystaw na żywo, gdy tylko muzea zostaną otwarte.

4. Piosenki francuskie w wykonaniu Benjamina Biolaya
.Benjamin Biolay udostępnia na swoim profilu na Instagramie nagrania wybranych piosenek francuskich w jego wykonaniu. Subtelne aranżacje utworów Alaina Souchona, Juliena Clerca czy Christopha muzyk nagrywa w swoim mieszkaniu. Biolay dzieli się również akustycznymi wersjami utworów ze swojej najnowszej płyty „Grand Prix”, w tym urzekającym duetem z Adé. Niektóre z nagrań dostępne są również na YouTube.

5. Paris 1900. La ville spectacle
.Wirtualna wystawa „Paris 1900. La ville spectacle” to zbiory trzech paryskich muzeów: Petit Palais, Palais Galliera i Musée Carnavalet, przedstawiające epokę największego splendoru francuskiej stolicy, ukazujące Paryż jako miasto kultury i sztuki.
Specjalne miejsce mają na wystawie art nouveau oraz Wystawa Światowa. Udostępnione zbiory pokazują przepych Paryża i szyk jego mieszkańców.
6. Concert Canapé
.Musiciens du métro parisien to stowarzyszenie muzyków, którzy po przejściu przesłuchania w RATP (Régie autonome des transports parisiens – francuskie przedsiębiorstwo państwowe transportu publicznego w Paryżu – red.) mogą legalnie występować w paryskim metrze.

Podczas kwarantanny organizacja prowadzi transmisje na żywo z mikrokoncertów artystów należących do tego grona. Minione i nowe odsłony Concert Canapé można oglądać na profilu Musiciens du métro parisien na Facebooku.
7. Le Paris d’Haussmann illustré
.Cité de l’architecture et du patrimoine przygotowało wirtualną wystawę poświęconą przebudowie Paryża przez barona Haussmanna. Przedstawione makiety i plany pokazują główne założenia zmian, których Haussmann dokonał we francuskiej stolicy.
Dostępne są również wspomnienia zapisane przez urbanistę, a także materiały związane z architektami, którzy przyczynili się do przebudowy miasta.
8. Passerelle(s)
.Wirtualna wystawa francuskiej Biblioteki Narodowej poprzez budowle reprezentujące różne epoki pokazuje, jak historia architektury łączy się z historią ludzkości.
Najważniejsze wydarzenia epok zaprezentowane są w zestawieniu z bardziej lub mniej znanymi budowlami z różnych krajów, demonstrując, jak architektura odzwierciedlała panujące w danym czasie spojrzenie na świat.
9. École nationale des chartes
.École nationale des chartes przedstawia nagrania wykładów na temat dokumentów historycznych czy dotyczących archeologii. Przygotowane są również wirtualne wystawy poświęcone m.in. Marii Curie-Skłodowskiej. Ciekawe są także udostępnione archiwa pochodzące m.in. z kolekcji Obserwatorium Paryskiego czy Collège de France.

10. Maison Européenne de la Photographie
.Program online przygotowało również Maison Européenne de la Photographie. Dostępne są nagrania wykładów, podcasty przybliżające w jedną minutę wartą uwagi fotografię, a także warsztaty dla całej rodziny. Dzięki krótkim filmom można zobaczyć wystawy, które już się odbyły w galerii MEP. Dostępne są również wybrane materiały z biblioteki tej instytucji.
Julia Mistewicz