Marek BOROWIŃSKI: Dziecko i kolory

Marek BOROWIŃSKI: Dziecko i kolory

Photo of Marek BOROWIŃSKI

Marek BOROWIŃSKI

Specjalista Visual Merchandisingu. Specjalizuje się w zagadnieniach psychologii koloru i oddziaływania kolorów na konsumentów. Na YouTube prowadzi program Shop Doctor. Autor książki "Doktor kolor".

Prawidłowy i zrównoważony rozwój dziecka jest bardzo ważny. Każdy rodzic robi wszystko, co w jego mocy, by wspomagać rozwój swojej pociechy. Niewiele osób jednak zdaje sobie spra­wę, że ogromny wpływ w tym względzie mają kolory – pisze Marek BOROWIŃSKI

.To, jakimi kolora­mi otoczymy dziecko, może wpłynąć pozytywnie lub negatywnie na je­go zachowanie, temperament, aktywność czy apetyt. Kolor może bowiem pewne zachowania wyciszyć lub je pobudzić. Każdy człowiek, dziecko również, jest cały czas otoczony przez barwy, począwszy od kolorysty­ki ubrań, pomieszczeń, zabawek, skończywszy na barwach krajobrazu. Dzieci w zależności od wieku mają różne preferencje kolorystyczne. Ma­luchy najlepiej reagują na kolory zbliżone do koloru skóry, na przykład na beżowy, kremowy lub delikatny róż, gdyż kojarzy się im z matką. Nieco starsze lubią kolory dynamiczne i ciepłe, takie jak czerwień, pomarańczo­wy i żółty. W późniejszym okresie dzieci zaczynają mieć indywidualne preferencje kolorystyczne.

Każdy człowiek ma swój ulubiony kolor, na którego podstawie można określić jego predyspozycje i niektóre cechy.

Są kolory, które w wyjątkowym stopniu wpływają na rozwój dzieci. Barwa biała jest neutralna, świetnie komponuje się z innymi. Tonu­je emocje i koi nerwy. Biel najlepiej stosować w połączeniu z inny­mi kolorami, ponieważ użyta sama może sprawiać wrażenie chłodu i zimna. Jej zdecydowanym plusem jest optyczne powiększenie po­mieszczenia. Zapewnia wrażenie porządku.

Czerwony jest kolorem ciepłym, przykuwającym uwagę dzieci. Dodaje energii. Nie jest zalecany dla dzieci o dużym temperamencie, ponieważ bardziej je pobudzi, a także wywoła zachowania agresywne. Powoduje kłopoty ze snem. Nie powinien być używany w odniesie­niu do dzieci w wieku szkolnym, ponieważ może rozpraszać podczas nauki. Najlepiej wybierać czerwone dodatki i akcesoria, w małej ilo­ści z pewnością nie wywoła negatywnych skutków.

Kolor pomarańczowy, jako ciepły i radosny, poprawia samopo­czucie i daje pewność siebie. Przynosi radość i energię, wspomaga rozwój relacji społecznych dziecka, jednak podobnie jak kolor czer­wony może nadmiernie pobudzać, dlatego nie zaleca się malowania całego pokoju dziecięcego na pomarańczowo. Wystarczy fragment lub wprowadzenie pomarańczowych akcesoriów.

Podobnie jak czerwony i pomarańczowy, żółty jest kolorem cie­płym, radosnym i dodającym energii. Poprawia koncentrację, dlate­go jest zalecany szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym. Ściany w pokoju dziecięcym powinny mieć kolor w odcieniu żółtym pastelo­wym, lekko przygaszonym. Ostry żółty może wywoływać złość i ner­wowość. Intensywne kolorystycznie mogą być dodatki dekoracyjne.

Brązowy jest kolorem raczej ciemnym, dlatego może przytłaczać. Jest kojarzony z osobami dojrzałymi. Nie jest zalecany do pokoju dziecięcego, ponieważ będzie powodował znużenie.

Jeśli mówimy o kolorze różowym, od razu na myśl nasuwa się skojarzenie z dziewczynkami. W delikatnym odcieniu różu można

pomalować cały pokój małej księżniczki. Intensywny róż powinien być stosowany tylko i wyłącznie w postaci dodatków lub w połącze­niu z inną barwą. Jasne odcienie różowego mają właściwości uspo­kajające i wyciszające.

Fioletowy jest kojarzony z kolorem pobudzającym kreatywność, i faktycznie ma takie działanie. Nie jest zalecany dla dzieci poddają­cych się emocjom, ponieważ może je pogłębiać. Fiolet wyróżnia się działaniem kojącym. Ściany pokoju dziecięcego mogą zostać poma­lowane jasnymi odcieniami fioletowego, odcienie ciemne są zaleca­ne jako pojedyncze elementy lub dodatki dekoracyjne.

Kolor niebieski należy do zimnych. Ma działanie uspokajają­ce, pobudza do poszerzania wiedzy. Cechuje ludzi inteligentnych, wprowadza w stan równowagi. Uspokajająco działają jasne odcienie niebieskiego. W przypadku podjęcia decyzji o pomalowaniu poko­ju dziecięcego na niebiesko zaleca się wybór jego jasnych odcieni. Ciemne kolory można wprowadzić w postaci akcesoriów lub w po­łączeniu z innym kolorem.

Najbardziej uspokajającym kolorem jest zielony. Pozwala się rozluźnić i zapewnia harmonię. Kojarzy się z naturą i świeżym po­wietrzem. Ma działanie wspomagające koncentrację, nie powodu­je kłopotów ze snem w przeciwieństwie do niektórych kolorów. Nie trzeba się ograniczać w stosowaniu go, ponieważ nie wpływa on ne­gatywnie na dzieci. Można pomalować nim całe pomieszczenie lub jego fragment.

.Podczas aranżowania pokoju dla dziecka warto dokładnie wybrać kolor, jakiego użyjemy do malowania ścian. To bardzo ważne, po­nieważ inny kolor będzie wskazany dla dziecka aktywnego i pełnego energii, inny dla dziecka spokojnego i wyciszonego. Kolor ma ogrom­ny wpływ na rozwój naszych milusińskich, gdyż odbierają one ota­czający je świat poprzez bodźce, a barwa też do nich należy.

Marek Borowiński
Fragment książki “Doktor kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu”, wyd. Edipresse Książki. POLECAMY: [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 kwietnia 2018