Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE: Łobuz z sercem na dłoni. Eugeniusz Szumiejko
Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKAMaria WANKE-JERIE

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE

Łobuz z sercem na dłoni.
Eugeniusz Szumiejko

Sięgał gwiazd dosłownie i w przenośni, był bowiem nie tylko jednym z czołowych działaczy „Solidarności”, ale także spadochroniarzem i astronomem, i obie te życiowe pasje – pierwszą jako sport wyczynowy, a drugą przez wykształcenie i wykonywany zawód – uprawiał na wysokim poziomie – piszą o Eugeniuszu Szumiejce Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA i Maria WANKE-JERIE.

Krzysztof GAWKOWSKI: Odnowa
Krzysztof GAWKOWSKI

Krzysztof GAWKOWSKI

Odnowa

Fragment najnowszej książki Krzysztofa Gawkowskiego pt. „Odnowa”.

Maria STIEPANOWA: W poszukiwaniu pamięci
Maria STIEPANOWA

Maria STIEPANOWA

W poszukiwaniu pamięci

Czy zapomniane przedmioty, karteluszki, zasłyszane fakty zachowują pamięć o przeszłości? Jak zapamiętać wiek XX, który rozerwał łańcuch pamięci? Jak wielka historia może odbijać się w osobistej pamięci współczesnego człowieka? Stiepanowa szuka odpowiedzi w historii swojej rodziny oraz we wspaniałych esejach, m.in. o W.H. Sebaldzie, Charlotcie Salomon, Josephe Cornellu czy Osipie Mandelsztamie. To napisana niezwykle pięknym językiem intymna, a zarazem głęboko poruszająca wielka rozprawa na temat pamięci. Najbliżej jej do eseju, choć sama autorka nazwała ją „romansem” – romansem z pamięcią, z historią własnej rodziny zachowaną w przedmiotach.

Agata KAŁABUNOWSKA: Współczesne Niemcy coraz bardziej radykalne
Agata KAŁABUNOWSKA

Agata KAŁABUNOWSKA

Współczesne Niemcy coraz bardziej radykalne

Niemiecka skrajna prawica korzysta dzisiaj na sprzyjających warunkach z otoczenia. Zmiany demograficzne, społeczne i polityczne oraz intensywność towarzyszących im debat zwiększają rzesze zwolenników.

Abp Fulton J. SHEEN: Znajomość siebie samego
Abp Fulton J. SHEEN

Abp Fulton J. SHEEN

Znajomość siebie samego

Samopoznanie jest możliwe, człowiek jest bowiem jedynym stworzeniem, które może poznać siebie.

Patrick J. DENEEN: Koniec liberalizmu jest na wyciągnięcie ręki
Patrick J. DENEEN

Patrick J. DENEEN

Koniec liberalizmu jest na wyciągnięcie ręki

„Szlachetne kłamstwo” liberalizmu jest niszczące, ponieważ nadal wierzą w niego i bronią go ci, którzy czerpią z niego korzyści, natomiast stworzona przez liberalizm nowa klasa sług coraz częściej widzi w tym zwykłe kłamstwo, nieszczególnie szlachetne.

Prof. Wojciech KUDYBA: Przypadek Apolonii R.
Prof. Wojciech KUDYBA

Prof. Wojciech KUDYBA

Przypadek Apolonii R.

Przyznała, że popełniła w życiu wiele błędów, bo człowiek jest głupi i ulega innym, zamiast bronić tego, co ma w środku. Podziękowała za wszystkie moje starania, a jako dowód wdzięczności wręczyła mi Ewangelię św. Marka w tłumaczeniu Czesława Miłosza.

Melvyn CONROY: Nazistowska eugenika
Melvyn CONROY

Melvyn CONROY

Nazistowska eugenika

Chyba żadna inna doktryna nie zdobyła tak szybko zwolenników i tak szybko ich nie straciła jak pseudonauka, która zyskała nazwę „eugeniki”, szeroko dyskutowana w Europie i w Stanach Zjednoczonych przez 100 lat, od połowy XIX do połowy XX wieku.

Jill LEPORE: Badać przeszłość to znaleźć klucz do więzienia teraźniejszości
Jill LEPORE

Jill LEPORE

Badać przeszłość to znaleźć klucz do więzienia teraźniejszości

Czy społeczność polityczna naprawdę może być rządzona poprzez refleksję i wybory, rozum i prawdę, nie zaś poprzez przypadek i przemoc, uprzedzenia i kłamstwa? Czy istnieje jakakolwiek organizacja rządu — jakakolwiek konstytucja — dzięki której ludzie mogliby rządzić samymi sobą sprawiedliwie i uczciwie, jako równi sobie, dzięki uwadze i trosce? Czy też ich wysiłki, niezależnie od ustroju, są skazane na skorumpowanie, ich ocena zmącona demagogią, a ich rozum porzucony na rzecz wściekłości?

Dariusz JAROŃ: Polscy himalaiści
Dariusz JAROŃ

Dariusz JAROŃ

Polscy himalaiści

Himalajski ćwiek wbił się głęboko w serce Adama Karpińskiego i utkwił w nim na dobre, wyznaczając rytm codziennego tętna.

Bartłomiej RADZIEJEWSKI: Memento Belli
Bartłomiej RADZIEJEWSKI

Bartłomiej RADZIEJEWSKI

Memento Belli

Kryształowy Pałac jest dla współczesnego człowieka wielką „przestrzenią rozpieszczenia”, gdzie likwidacji kluczowego dotychczas problemu niedostatku towarzyszy przemiana mentalna w kierunku myślenia w kategoriach wolności konsumenckiej.

Zbigniew JAGIEŁŁO, Paweł KUBISIAK: Firma technologiczna z licencją bankową
Paweł KUBISIAKZbigniew JAGIEŁŁO

Paweł KUBISIAK
Zbigniew JAGIEŁŁO

Firma technologiczna z licencją bankową

Dziś na globalnych platformach możemy wyszukać informacje, wezwać taksówkę, zarezerwować nocleg, zamówić jedzenie, zrobić zakupy, ale coraz częściej również zrealizować płatności i opłacić rachunki. Wielkie platformy coraz odważniej wchodzą w sektor finansowy, zarezerwowany dotychczas głównie dla banków. Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, kto wygra w tej rywalizacji: bigtechy czy banki?

Maciej ZAKRZEWSKI: Czytajmy Bocheńskiego. O potrzebie refleksji konserwatywnej w Polsce
Maciej ZAKRZEWSKI

Maciej ZAKRZEWSKI

Czytajmy Bocheńskiego.
O potrzebie refleksji konserwatywnej w Polsce

Wezwania Bocheńskiego, jak wielu innych zachowawców tamtego czasu, pozostały bez odzewu. W chwili wybuchu wojny nie powołano rządu obrony narodowej, a klęska wrześniowa została wykorzystana przez opozycję do przeprowadzenia pełzającego zamachu stanu. Nie chciano dzielić się zwycięstwem, podzielono się porażką.

Ewa K. CZACZKOWSKA: Mistyczki. Historie kobiet wybranych. Wanda Boniszewska
Ewa K. CZACZKOWSKA

Ewa K. CZACZKOWSKA

Mistyczki. Historie kobiet wybranych. Wanda Boniszewska

Wanda Boniszewska – stygmatyczka, na własnym ciele przeżywała mękę Chrystusa. W sowieckim łagrze poznała piekło. Kaci pod jej wpływem nawracali się. Fragment najnowszej książki Ewy K. CZACZKOWSKIEJ.

Thomas DAVENPORT OP: Ewolucja. Wizja uszczęśliwiająca
Thomas DAVENPORT OP

Thomas DAVENPORT OP

Ewolucja. Wizja uszczęśliwiająca

Nawet jeśli w ewolucję nie jest wpisany jakiś ostateczny kres, nadal możemy pytać się o konkretne stany spoczynku poszczególnych procesów ewolucyjnych, których jesteśmy świadkami. Moglibyśmy zwłaszcza zapytać, czy gatunek ludzki wciąż jeszcze ewoluuje.

Jan ŚLIWA: Pochwała liberalizmu
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Pochwała liberalizmu

Jonah Goldberg, którego książka odbiła się szerokim echem, prezentuje stanowisko: ideałem jest państwo, które przełamuje naturę i takie jej przejawy, jak nacjonalizm, populizm, trybalizm (plemienność). Ideałami są dla niego liberalna demokracja i państwo prawa.

Gołda TENCER: Jidisze Mame
Gołda TENCER

Gołda TENCER

Jidisze Mame

W życie Gołdy Tencer los wpisuje zwykłych i niezwykłych ludzi, odnalezione przedmioty i fotografie, które, jak miliony pomordowanych, miały zniknąć z powierzchni ziemi, politykę i historię wielu pokoleń polskich Żydów, miesza przeszłość z teraźniejszością, sztukę z rzeczywistością.

Jan ŚLIWA: Pochwała nacjonalizmu
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Pochwała nacjonalizmu

Dobrze działające państwa narodowe powinny być oparte na zasadach, które Yoram Hazony wywodzi z Biblii: moralne minimum do sprawowania władzy – dziesięć przykazań i inne zasady moralne; prawo narodowego samookreślenia – wybór praw, religii i instytucji.