
Natasza SOCHA
Pokój kołysanek
Ta historia ma swoje korzenie w rzeczywistości. Wszystko zaczęło się w dwa tysiące piątym roku, kiedy David Deutchman, emerytowany nauczyciel, rozpoczął rehabilitację w jednym ze szpitali w Atlancie – fragment najnowszej książki Nataszy SOCHY.

Beata ABRAMCZYK
Hashimoto. Droga do uzdrowienia siebie
Ta dziwnie brzmiąca nazwa choroby, do niedawna prawie nieznanej i przez wielu bagatelizowanaej, pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga, dra Hakaru Hashimoto, który zajmował się problemami tarczycy. Po raz pierwszy choroba została opisana w 1912 roku jako przewlekłe, limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.

Mark SULLIVAN
Pod szkarłatnym niebem
Prędko zrozumiałem, że w związku z powszechnym paleniem nazistowskich dokumentów pod koniec II wojny światowej, papierowy trop otaczający przeszłość Pina jest mocno niekompletny. Pracę utrudniała mi także swoista zbiorowa amnezja, jaka dotknęła Włochy i Włochów po wojnie. Napisano stosy książek o lądowaniu w Normandii, kampaniach aliantów na terenie Europy Zachodniej i wysiłkach dzielnych ludzi, którzy ryzykowali życie, aby ratować Żydów w innych krajach europejskich. Ale okupacji Włoch przez nazistów, jak również katolickiej kolei podziemnej, utworzonej w celu ratowania włoskich Żydów, poświęcono znikomą uwagę.

Charles MARTIN
Prosto z serca
Charlie Finn musiał szybko dorosnąć, w wieku szesnastu lat został zupełnie sam. Dzięki wyjątkowej inteligencji zdobył prestiżowe stypendium na Harvardzie, które pozwoliło mu przetrwać, a nawet doskonale funkcjonować na obrzeżach uprzywilejowanego społeczeństwa. Umiejętność ta zapewniła mu sukcesy w bezwzględnym świecie biznesu oraz w prowadzeniu bardziej intratnych, ale ryzykownych interesów na wybrzeżu Miami. Charlie stara się rozdzielać życie prywatne od pracy, kiedy jednak okazuje się, że jego wybory mają fatalne skutki, postanawia naprawić wyrządzone zło. Jedzie do Ameryki Środkowej, gdzie spotyka…

Niklas KÄMPARGÅRD
Żyć w zgodzie z naturą
Smaczne i zdrowe jedzenie na co dzień to luksus, a zarazem coś, co sprawia, że czujemy się dobrze. Jeśli sami wyhodujemy żywność, nie tylko będzie to dla nas satysfakcjonujące, ale przy okazji zrozumiemy, co może dać nam ziemia.

Marek BOROWIŃSKI
Dziecko i kolory
To, jakimi kolorami otoczymy dziecko, może wpłynąć pozytywnie lub negatywnie na jego zachowanie, temperament, aktywność czy apetyt. Kolor może bowiem pewne zachowania wyciszyć lub je pobudzić. Dzieci w zależności od wieku mają różne preferencje kolorystyczne. Maluchy najlepiej reagują na kolory zbliżone do koloru skóry, na przykład na beżowy, kremowy lub delikatny róż, gdyż kojarzy się im z matką. Nieco starsze lubią kolory dynamiczne i ciepłe, takie jak czerwień, pomarańczowy i żółty. W późniejszym okresie dzieci zaczynają mieć indywidualne preferencje kolorystyczne. Każdy człowiek ma swój ulubiony kolor, na którego podstawie można określić jego predyspozycje i niektóre cechy.

Wojciech PASYNKIEWICZ
Golf to moja pasja
Można się na niego zżymać, kląć i go nienawidzić. Zarzekać się, że już nigdy, że to głupia gra, że trzeba być kretynem itd. Potem jednak przychodzi nagle, jedno jedyne z całej serii złych dobre uderzenie i znowu wychodzi słońce, znowu robi się niedziela i znowu myślimy sobie: nie, no nie jestem taki zły, przecież jeśli chcę, to potrafię dobrze uderzyć. Wiecie, o czym mówię?

Elżbieta SĘCZYKOWSKA
Tryptyk wschodni. Chiny. Rok Ognistej Małpy
Tryptyk wschodni to droga przez trzy krainy – Buddy, Konfucjusza i smoka, lamaizmu, taoizmu i szamanizmu… To droga przez wielkie pustynie, najwyższe góry świata i rozległe równiny. To droga do źródeł wielkich rzek i ich dopływów zasilających swymi wodami morza i oceany. Ale to też droga do ludzi, tradycji, obyczaju i religii, do ich wartości, pamięci przodków i wielkiej prawdy o życiu!

Janusz PŁOŃSKI
Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości
Oglądanie ze współczesnymi dwudziestolatkami serialu Alternatywy 4 to spotkanie z historią. Dla was – z historią zamierzchłą, bo od napisania scenariusza minie niebawem pół wieku.

Stephenie MEYER
Chemik. Granica ucieczki
Rola, jaką pełniła, była jedną z najmroczniejszych tajemnic agencji. Ktoś jednak stwierdził, że wie za dużo… Udało jej się ujść z życiem, ale znów ją wytropili… – fragment najnowszego bestsellera Stephenie MEYER.

Agnieszka MIELCZAREK
W poszukiwaniu energii życia
Dzięki odpowiedniej diecie organizm broni się sam. To co jemy nie tylko wpływa na nasze zdrowie ale także na kondycję naszej skóry i młody wygląd. Starzenie się to proces naturalny i nieuchronny. Możemy go jednak spowolnić i wcale nie jest nam do tego potrzebny chirurgiczny skalpel ani strzykawka z wypełniaczami.

Odd Harald HAUGE
Everest
Martin nie jest himalaistą. Mimo to daje się skłonić do próby zdobycia Mount Everestu. Wszystko po to, żeby zachować lukratywny kontrakt sponsorski. Wykupuje udział w komercyjnej ekspedycji, prowadzonej przez brytyjską legendę himalaizmu, sir Richarda Lawrence’a.

Dorota MIRSKA-KRÓLIKOWSKA
Medyczna marihuana ratująca życie
Marek Bachański, pediatra, neurolog dziecięcy, jako jedyny w Polsce zaczął stosować preparaty z konopi w terapii dzieci z padaczkami opornymi na leki. Mówi dlaczego walczy o zalegalizowanie medycznej marihuany. Rodzice ciężko chorych dzieci opowiadają swoje historie. Dla nich jest bohaterem.