

Karol SAMSEL
Fosse niewysłowiony, Fosse dekolonialny. Rozważania i zastanowienia
Ażeby w pełni uzmysłowić sobie, co sensu stricto Komisja Noblowska nagradza, premiując innowacyjność pisarstwa Fossego, nie można zlekceważyć informacji „przekładowej”: Fosse konsekwentnie pisze w nynorsk, czyli nowonorweskim.

Wiesław KOT
Kornel Makuszyński – pisarz ze słońcem w herbie
Przekonywał swoich czytelników, że nie ma ludzi złych, są tylko nieszczęśliwi: „Uśmiechnij się do bliźniego, a bliźni serce wyjmie z piersi i ofiaruje ci je na dłoni”. I dodawał: „Uśmiech wyrównuje wszystkie sprawy”.

Michał KOSIOREK
Zbigniew Herbert. Poeta na czas niepokoju
W czasach polityczności totalnej sztuka jak nigdy wcześniej staje się jednocześnie podmiotem i narzędziem polityki – pisze Michał KOSIOREK

Ks. prof. Waldemar CHROSTOWSKI
Wszystko da się podrobić – z wyjątkiem prawdy
Pisanie książek ma sens przede wszystkim dlatego, że wciąż są ci, którzy ich potrzebują i je czytają. Obserwujemy w Polsce, i w ogóle w Europie, że czytelnictwo przeżywa kryzys, ale nie jest on ani pierwszy, ani ostatni.

Justyna ORŁOWSKA
Kamil KAMIŃSKI
Narodziny Królowej Jaćwingów
Wszechogarniający mrok został rozświetlony przez krąg ognia wokół brzegu jeziora. Stary druid rozpoczął magiczny rytuał inicjacji dwóch nowych strażniczek Jaćwingów.

Popołudniowe Espresso
Papież FRANCISZEK z pielgrzymką w Kongo i Sudanie
Demokratyczna Republika Konga oraz Sudan Południowy to cele rozpoczynającej się dziś kolejnej pielgrzymki papieża FRANCISZKA, przekładanej wcześniej z powodu jego stanu zdrowia.

Bogusław TRACZ
Piekło więzienia NKWD w Toszku
Od maja do listopada 1945 r. w Toszku, niewielkiej miejscowości na Górnym Śląsku w powiecie gliwickim, działało więzienie NKWD. Przetrzymywano w nim ok. 5 tys. osób.

Jean DELUMEAU
Skąd się wziął pesymizm?
Pesymizm włada umysłami. Do wspomnienia okropności popełnionych w XX wieku dochodzą nowe zagrożenia: terroryzm, zderzenie cywilizacj i, ocieplenie klimatu, wyczerpanie zasobów naturalnych, nieprzewidziany przez ekspertów kryzys gospodarczy itd. Daleko nam do złotego wieku, o którym marzyli millenaryści, również ci spod znaku New Age, i do szczęśliwej ziemi, o której prorokowali filozofowie postępu.

Michał KŁOSOWSKI
Co czytać? Lektury na czas kwarantanny (4)
W pełni subiektywną listę tego, co warto czytać podczas kwarantanny, w czwartej odsłonie poleceń przedstawia Michał KŁOSOWSKI

Paulina MATYSIAK
Co czytać? Lektury na kwarantannę (3)
W trzeciej odsłonie poleceń, w pełni subiektywną listę tego, co warto czytać podczas kwarantanny – przedstawia Paulina MATYSIAK

Julia MISTEWICZ
Co czytać? Lektury na kwarantannę (2)
W kolejnej odsłonie naszych poleceń, w pełni subiektywną listę tego, co warto czytać podczas kwarantanny – przedstawia Julia MISTEWICZ

Mateusz M. KRAWCZYK
Co czytać? Lektury na kwarantannę (1)
W pełni subiektywną listę tego, co warto czytać podczas kwarantanny – przedstawia Mateusz KRAWCZYK

Prof. Wojciech KUDYBA
Centralizacja rynku książki i sformatowanie rynku idei. Rzecz o stanie polskiej literatury
Jeśli nic się nie zmieni, nasza literatura będzie coraz gorsza – coraz bardziej przewidywalna i stereotypowa. Brniemy w ślepą uliczkę. Szansą byłaby oczywiście stopniowa pluralizacja sceny literackiej. Czy jednak uda się nam wytworzyć ośrodki i mechanizmy wspierania dzieł oraz autorów niesystemowych, przełamujących procesy standaryzacji?

Magdalena ŁYSIAK
Zwycięstwo literatury polskiej, czyli jak Sienkiewicz Nobla zabrał
W 1901 roku pojawiły się pierwsze głosy, że Sienkiewicz powinien dostać nagrodę Nobla. Do Polski przyjechał dziennikarz amerykański, który zwiedzał nasz kraj śladami bohaterów „Trylogii”. Na jego reportaże czekało ponad milion wielbicieli polskiego pisarza. Sprzedaż samego „Quo vadis” w Ameryce sięgnął 800 tys. egzemplarzy. Zagorzałym wielbicielem tej powieści był William Faulkner – o kulisach uhonorowania Henryka Sienkiewicza pisze Magdalena ŁYSIAK

Prof. Wojciech KUDYBA
Co się dzieje z polską literaturą?
W ciągu ostatnich trzydziestu lat powstało u nas ledwie kilka książek próbujących mierzyć się z najważniejszymi doświadczeniami historycznymi, kształtującymi naszą kulturę w ciągu minionych czterdziestu czy pięćdziesięciu lat. Nie miejmy też do siebie pretensji, gdy okaże się, że mamy kłopot z wymienieniem ich tytułów lub nazwisk ich autorów. Nie istniały i do tej pory nie działają u nas żadne skuteczne mechanizmy promocji dzieł literackich podejmujących próbę zapisania polskiego losu ostatnich dekad. Pomimo najnowszego Nobla nasza literatura nie wzbogaca dziś wielkiej konwersacji ludzkości o nowe tony, bo nie mówi w niej własnym głosem.

Mateusz M. KRAWCZYK
Biblioteka w Ugandzie. Świątynia
Biblioteka jest jak świątynia. Specjalne miejsce skupienia, w którym obowiązują zasady. Tutaj to wiedza wyzwala, a nie chaos. Wyzwaniem jest sprawić, żeby to, co zbudowane przetrwało.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Czytając książkę w Buenos
Mieszkańcy Buenos Aires wyjątkowo upodobali sobie wieczorne wyjścia do teatru i czytanie książek jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Argentyńczycy wciąż są narodem namiętnie czytającym i zawsze wolą papierowe wydanie książki czy gazety od elektronicznego.

Jerzy RAKOWIECKI
Pamiętnik inteligenta
Każdy z nas, każdy miał kiedyś swoją „Ikwę srebrną falą płynącą” i swoją „Dolinę Issy”. Ale prędzej czy później roztopią się śniegi wszystkich, nawet Franciszków Villonów i staną się po prostu… niegdysiejsze. Więc nie płaczę nad rozlanym dawno mlekiem, ja w ogóle nie płaczę. Co najwyżej próbuję się tylko uśmiechnąć nieśmiało, jak Chmielewski, kącikiem ust i – Wio! Wiśta wio – w tę moją podróż dookoła świata, który przeminął. Nie, ten świat zapadł się, tak jak zapada się wszystko, gdy trzęsie się ziemia.

Krystyna MIREK
Tylko jeden wieczór
Znana aktorka Amelia Diamond, a w prywatnie Sylwia Nowak, zbudowała życie doskonałe. Podziwiają ją tysiące kobiet. Ma wszystko. Urodę, sławę, kochającego męża, dom i wspaniałe dzieci. Święta to dla niej piękny i ważny rodzinny czas, opowiada o tym w każdym wywiadzie. W tym roku wyjątkowo będzie mieć na kolacji wigilijnej nieplanowanego gościa… Poruszająca, ciepła opowieść o świątecznej magii, najważniejszych pytaniach i nadziei Krystyny MIREK.

Jan ŚLIWA
Gra o skórę. Własną i cudzą. Na marginesie „Skin in the game" Nassima Nicholasa Taleba
Książki jego czasem wydają się nieco chaotyczne, ale nawet jako zbiór refleksji na różne tematy, często prowokacyjnych, zawsze inspirują do myślenia – o najnowszej książce Nassima Nicholasa Taleba, „Skin in the game. Hidden asymmetries in daily life” (Random House 2018) pisze Jan ŚLIWA.