Popołudniowe Espresso: Papież FRANCISZEK z pielgrzymką w Kongo i Sudanie

Papież FRANCISZEK z pielgrzymką w Kongo i Sudanie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 31. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska gościem honorowym podczas Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej

W Tajpej, stolicy Tajwanu, rozpoczęła się we wtorek Międzynarodowa Wystawa Książek (Taipei International Book Exhibition TIBE) – jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie. Po raz pierwszy gościem honorowym wydarzenia jest Polska. Wystawa potrwa do 5 lutego. Bedzie to okazja do promocji nie tylko polskiej literatury, ale także kultury. Zaplanowano m.in. spotkania z polskimi twórcami, wystawę ilustracji dziecięcej, koncert, degustacje polskich potraw.

Jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie skierowane jest głównie do czytelniczej publiczności, co oznacza nacisk na spotkania autorskie, rozrywkę kulturalną oraz sprzedaż książek. Ważną rolę odgrywają jednak także wydarzenia dla wydawców, agentów i innych profesjonalnych podmiotów z branży.

Kraje bałtyckie zacieśniają współpracę w regionie

We wtorek w Rydze  ministrowie spraw zagranicznych: Polski – Zbigniew Rau, Litwy – Gabrielius Landsbergis, Łotwy – Edgars Rinkeviczs i Estonii – Urmas Reinsalu podpisali deklarację w sprawie zacieśnienia współpracy w regionie. Deklaracja dotyczy rozwoju współpracy na rzecz wzmocnienia zbiorowego odstraszania i odporności oraz promowania wzrostu gospodarczego w regionie. Podkreślono też o znaczeniu dalszego wsparcia dla Ukrainy. W deklaracji podkreślono, że Polska, Litwa, Łotwa i Estonia „mają podobne doświadczenia historyczne związane z agresją i ciężkimi opresjami, którym przez wiele dziesięcioleci XX wieku były poddawane przez rewizjonistyczne reżimy totalitarne”.

„Ze względu na naszą wspólną przeszłość podobnie rozumiemy potencjalne zagrożenia i jesteśmy w równym stopniu zdeterminowani, aby wzmacniać nasze bezpieczeństwo i chronić naszą niepodległość oraz integralność terytorialną. W ciągu ostatnich dekad rozwinęliśmy ścisłą i udaną współpracę opartą na zbieżnym podejściu do wielu kwestii związanych z agendą regionalną i międzynarodową, szczególnie w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, niezależności energetycznej, łączności oraz infrastruktury transportowej” – czytamy w deklaracji. „Wspólnie stworzyliśmy inicjatywy – mające na celu walkę z zagrożeniami hybrydowymi, zapewniające odstraszanie i obronę, wzmacniające bezpieczeństwo granic, a także wspierające Ukrainę – które następnie z powodzeniem wdrożono w różnych formach i strukturach, w tym w Unii Europejskiej, NATO i ONZ” – głosi deklaracja. 

Papież FRANCISZEK rozpoczyna dziś pielgrzymkę do Konga i Sudanu

Demokratyczna Republika Konga oraz Sudan Południowy to cele rozpoczynającej się dziś kolejnej pielgrzymki papieża FRANCISZKA, przekładanej wcześniej z powodu jego stanu zdrowia. Franciszek chce zarówno pocieszyć chrześcijan mieszkających w tych krajach, jak i zwrócić uwagę świata na problemy wyzyskiwanej Afryki. Pielgrzymka rozpoczyna się w stolicy DR Konga – Kinszasie. Jeszcze dzisiaj Franciszek spotka się z prezydentem kraju Felixem TSHISEKEDIM oraz przedstawicielami administracji państwowej. 

Prosto z DR Konga papież poleci do Sudanu Południowego, a w podróży tej towarzyszyć mu będą – po raz pierwszy w historii – zwierzchnicy dwóch innych Kościołów chrześcijańskich: anglikański arcybiskup Cantenbury oraz moderator Zgromadzenia Ogólnego Kościołów w Szkocji. Z tego powodu pielgrzymka do Sudanu nazywana jest ekumeniczną. Wspólne nabożeństwo z udziałem papieża i towarzyszących mu liderów innych Kościołów odbędzie się drugiego dnia wizyty w Sudanie, 4 lutego.

Dla wielu przyjazd papieża Franciszka jest „spełnieniem ich marzeń”. W całym kraju oczekuje się słowa pocieszenia. „Głównym celem papieskiej pielgrzymki będzie obudzenie wiary w tych, którzy jej nie mają i wzmocnienie radości tych, którzy jeszcze ją mają” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim nuncjusz apostolski w DR Konga abp Ettore BALESTRERO. 

Prof. Françoise THOM
Jak nie przeoczyć końca putinizmu

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Andrzej NOWAK: Polacy lubią upominać się o wolność. 160. rocznica powstania styczniowego

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 stycznia 2023