Julia MISTEWICZ-DELANNE: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2024

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2024

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Paris 1874, inventer l’impressionnisme

.W Musée d’Orsay do 14 lipca można jeszcze zobaczyć wystawę „Paris 1874, inventer l’impressionnisme”. Ekspozycja poświęcona jest pierwszej wystawie impresjonistów, zorganizowanej w Paryżu 150 lat temu. Zwiedzający mogą zobaczyć dzieła prezentowane na pierwszych wystawach impresjonistów, a także skonfrontować je z obrazami, które w tym samym czasie akceptowane były na oficjalnym Salonie Sztuki. Prezentowane są dzieła najsłynniejszych impresjonistów, m.in. Claude’a Moneta, Auguste’a Renoira, Edgara Degasa czy Berthe Morisot, a także mniej znanych artystów.

Paris 1874, inventer l’impressionnisme, do 14 lipca 2024 r. Musée d’Orsay (7. dzielnica), metro Solférino

2. Matisse, L’Atelier rouge

.W Fondation Louis Vuitton można zobaczyć wystawę poświęconą obrazowi „L’Atelier rouge” Henriego Matisse’a, przedstawiającemu warsztat artysty. Opowiedziana jest historia dzieła, od jego powstania w warsztacie artysty w podparyskim Issy-les-Moulineaux, poprzez kontrowersje, jakie wzbudziło wśród krytyków, po umieszczenie go w kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Na wystawie w Fondation Louis Vuitton po raz pierwszy zebrano wszystkie dzieła Matisse’a, widoczne na obrazie „L’Atelier rouge”. Prezentowane są również archiwalne fotografie warsztatu artysty w Issy-les-Moulineaux.

Matisse, L’Atelier rouge, do 9 września 2024 r. Fondation Louis Vuitton, 8 avenue du Mahatma Gandhi (16. dzielnica), metro Les Sablons

3. En jeu! Les artistes et le sport (1870–1930)

.Z okazji tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w Musée Marmottan Monet prezentowana jest wystawa „En jeu! Les artistes et le sport (1870–1930)”. Wystawa poświęcona jest przedstawieniu sportu w sztuce w latach 1870–1930. Podejmowanie tego tematu przez artystów świadczyło o rosnącej wówczas popularności sportu i rekreacji. Na wystawie prezentowane są m.in. dzieła Gustave’a Caillebotte’a i Claude’a Moneta, przedstawiające sporty wodne, obraz Edgara Degas, na którym artysta uwiecznił zawody jeździeckie, czy afisze promujące sporty zimowe. Prezentowane na wystawie dzieła pochodzą z kolekcji publicznych i prywatnych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

En jeu! Les artistes et le sport (1870-1930), do 1 września 2024 r. Musée Marmottan Monet, 2 rue Louis Boilly (16. dzielnica), metro La Muette

4. Merveilleux Trésor d’Oignies: éclats du 13e siècle

.W Musée de Cluny trwa wystawa poświęcona skarbcowi opactwa Oignies w Belgii. Prezentowane jest ponad 30 spośród 50 dzieł należących do skarbca – złote przedmioty pochodzące z XIII wieku, relikwiarze i tkaniny. Po raz pierwszy tak duża część skarbca opuściła terytorium Belgii. Ostatni raz przedmioty ze skarbca opactwa Oignies można było zobaczyć we Francji w 1924 r. – na wystawie w Luwrze prezentowano wówczas trzy dzieła pochodzące ze skarbca. Skarbiec opactwa Oignies uważany jest za jeden z najważniejszych obiektów belgijskiego dziedzictwa.

Merveilleux Trésor d’Oignies: éclats du 13e siècle, do 20 października 2024 r. Musée de Cluny, 28 rue du Sommerard, metro Cluny La Sorbonne

5. Les chevaux de Géricault

.W Musée de la Vie romantique trwa wystawa „Les chevaux de Géricault”, przygotowana z okazji 200. rocznicy śmierci francuskiego artysty romantycznego, Théodore’a Géricaulta. Wystawa poświęcona jest przedstawieniu przez Géricaulta koni – motywu bardzo częstego w sztuce artysty. Prezentowane jest ponad sto obrazów i grafik, na których artysta przedstawił konie w wojsku, wyścigi konne czy konie angielskie.

Les chevaux de Géricault, do 15 września 2024 r. Musée de la Vie romantique, 16 rue Chaptal (9. dzielnica), metro Blanche

6. L’art de James Cameron

W Cinémathèque française trwa wystawa poświęcona Jamesowi Cameronowi – kanadyjskiemu reżyserowi i scenarzyście, twórcy takich filmów jak „Terminator”, „Titanic” czy „Avatar”. Wystawa skupia się na pokazaniu tego, jak produkcje filmowe Jamesa Camerona czerpały z wyobrażonego świata, który reżyser tworzył już w dzieciństwie. Prezentowane są rysunki wykonane przez Jamesa Camerona w dzieciństwie i młodości, będące podstawą estetyki widocznej w jego filmach, a także szkice do filmów, które nigdy nie powstały, oraz akcesoria czy kostiumy filmowe.

L’art de James Cameron, do 5 stycznia 2025 r. Cinémathèque française, 51 rue de Bercy (12. dzielnica), metro Bercy

7. MATCH. Design & sport – une histoire tournée vers le futur

.Wystawa „MATCH. Design & sport – une histoire tournée vers le futur” w Musée du Luxembourg zorganizowana została w ramach programu kulturalnego towarzyszącego Letnim Igrzyskom Olimpijskim w Paryżu. Wystawa poświęcona jest związkom między sportem a wzornictwem. Pokazuje rolę, jaką odpowiednie stroje czy sprzęty odgrywają w wynikach sportowców, a także inspirację, jaką sport stanowi dla projektantów.

MATCH. Design & sport – une histoire tournée vers le futur, do 11 sierpnia 2024 r. Musée du Luxembourg, 19 rue de Vaugirard (6. dzielnica), metro Rennes

8. Il était une fois les stades

.W Cité de l’architecture et du patrimoine trwa wystawa poświęcona architekturze stadionów. Prezentowane są makiety najbardziej emblematycznych francuskich stadionów, a także projekty miejskich boisk, pochodzące z czasów upowszechnienia sportu na początku XX wieku. Historia architektury stadionów pokazana jest przez pryzmat zmieniających się wyzwań, stojących przed architektami, jak wymogi bezpieczeństwa czy projektowanie z myślą o ochronie środowiska.

Il était une fois les stades, do 16 września 2024 r. Cité de l’architecture et du patrimoine, Place du Trocadéro (16. dzielnica), metro Trocadéro

9. Auguste Herbin, le maître révélé

.Musée de Montmartre prezentuje wystawę, poświęconą twórczości Auguste’a Herbina. Jest to pierwsza wystawa w Paryżu w całości poświęcona temu zapomnianemu francuskiemu artyście sztuki nowoczesnej. Sztuka Auguste’a Herbina wpisywała się we wszystkie ruchy artystyczne początku XX wieku. Na wystawie można zobaczyć dzieła artysty reprezentujące postimpresjonizm, fowizm, kubizm czy abstrakcjonizm.

Auguste Herbin, le maître révélé, do 15 września 2024 r. Musée de Montmartre, 12 rue Cortot (18. dzielnica), metro Abbesses

10. Puces de Saint-Ouen

.W weekend warto wybrać się do Saint-Ouen pod Paryżem na największy pchli targ na świecie. Targ, w którym uczestniczy ok. 1700 wystawców, zajmuje powierzchnię 7 hektarów. Puces de Saint-Ouen podzielone są na kilka części, w zależności od przedmiotów, które można tam znaleźć: pchli targ, pawilony z dziełami sztuki i antykami czy część poświęconą wzornictwu różnych epok – w tym współczesnemu.

Puces de Saint-Ouen, wokół rue des Rosiers (Saint-Ouen, Seine-Saint-Denis), metro Garibaldi

Julia Mistewicz-Delanne

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 czerwca 2024