Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2019

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2019

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Noc Muzeów w Bibliotece Polskiej

.Podczas Nocy Muzeów, jak co roku, będzie można zwiedzić za darmo wiele muzeów, centrów sztuki czy instytucji kulturowych. Oprócz darmowego wstępu, wiele placówek zaplanowało też wydarzenia towarzyszące. Bogaty program przygotowała Biblioteka Polska. Przez cały dzień będzie można zwiedzać trzy znajdujące się w bibliotece muzea: Mickiewicza, Chopina i Bolesława Biegasa, a także ekspozycje: “100 ans plus tard. Lettres de poilus et autres documents de la guerre 1914-1918” przedstawiającą listy z frontów I Wojny Światowej, oraz “Les propriétaires terriens polonais au XXe siècle” poświęconą polskiemu ziemiaństwu XX wieku.O godz.16 Zuzanna Budzyńska wraz z Szymonem Ogryzkiem dadzą koncert m.in.utworów K.Lipińskiego, H.Wieniawskiego i E.Młynarskiego. O 19:00 swoje utwory wykona Fred Smektala, autor-kompozytor i aktor, przy akompaniamencie pianisty Jeana-Louis Mary.

La Nuit européenne des Musées, 18 maja 2019Biblioteka Polska, Quai d’Orléans 6 (4.dzielnica, wyspa Świętego Ludwika), metro Pont Marie

2. Prehistoria w Centre Pompidou

.Oryginalna wystawa w muzeum sztuki współczesnej Centre Pompidou, „Préhistoire, une énigme moderne”, ukazuje związek łączący prehistorię i sztukę współczesną.

Pozwala prześledzić inspirację i fascynację prehistorią twórców takich jak Louise Bourgeois, Paul Cézanne, Dove Allouche czy Pierre Huyghe i nowatorskie ukazanie tych motywów w ich dziełach. Wystawa „Préhistoire, une énigme moderne” to także konfrontacja sztuki nowoczesnej z zachowanymi przykładami sztuki paleolitu. Wystawa potrwa do 16 września 2019.

Préhistoire, une énigme moderne,  od 8 maja 2019, 11:00 – 22:00Centre Georges Pompidou, Place Georges-Pompidou (4.dzielnica), metro Rambuteau/ RER Châtelet–Les Halles

3. Noc Literatury na Montmartre

.Organizowana co roku przez Forum des Instituts Culturels Étrangers à Paris, Noc Literatury jest doskonałą okazją do odkrycia jednocześnie literatury z różnych krajów, oraz artystycznych i kulturalnych miejsc Paryża. 

7. edycja odbędzie się 25 maja w dzielnicy Abbesses/Montmartre. W różnych miejscach tej artystycznej i historycznej dzielnicy od 18:00 do 23:00, co godzinę, aktorzy, w obecności autorów, będą czytać zagraniczne książki pisane po francusku lub przetłumaczone na francuski. Program jest tak przewidziany, aby po lekturze i dyskusji można było się swobodnie przemieścić na prezentację innej książki. W tym roku prezentowane są dzieła z 17 krajów, m.in. z Węgier, Estonii, Luksemburga i Tajwanu. Polska reprezentowana będzie przez Justynę Bargielską i jej książkę „Nudelman”.

Nuit de la littérature, 25 maja 2019, prezentacje co godzinę od 18:00 do 23:00 dzielnica Abbesses/Montmartre, metro Abbesses

4. Paryż polskimi śladami

.Już po raz kolejny Instytut Polski w Paryżu organizuje cykl spacerów po Paryżu śladami wielkich Polaków. Autorzy wybranych przez Instytut projektów oprowadzać będą po miejscach, gdzie historia Paryża splata się z historią Polski, i to niekoniecznie tą najbardziej znaną w kontekście polskiej emigracji. Propozycje na maj to patriotyczny spacer od Henryka Walezego do Wielkiej Emigracji, Montparnasse śladami polskich artystów początku XX wieku, Paryż śladami polskich kobiet, oraz Dzielnica Łacińska oczami Marii Skłodowskiej-Curie.

Balades guidées. Sur les traces des Polonais à Paris18-19 maja i 25-26 maja w godzinach 11:00-13:00 Program na maj i czerwiec: TUTAJ

5.Impresjoniści w Fondation Louis Vuitton

.Wystawa w Fondation Louis Vuitton prezentuje kolekcję brytyjskiego przemysłowca i kolekcjonera sztuki Samuela Courtaulda. Jest to znacząca kolekcja malarstwa impresjonistów, do której należą takie dzieła jak „Bar w Folies-Bergère” Maneta, „Loża” Renoira, czy „Autoportret z zabandażowanym uchem” Van Gogha. 

Warte uwagi jest również miejsce, w którym te i ponad sto innych obrazów można oglądać. Projekt nowoczesnego budynku Fondation Louis Vuitton, znajdującego się w środku Lasku Bulońskiego, stworzył Frank Gehry, autor m.in. Tańczącego domu w Pradze i Muzeum Guggenheima w Bilbao.

La collection Courtauld. Le parti de l’impressionnisme,  do 17 czerwca 2019 w godz.10:00-20:00Fondation Louis Vuitton, 8 Avenue du Mahatma Gandhi (16. dzielnica, Bois de Boulogne), metro Les Sablons

6. Picasso i wojna

.Wystawa „Picasso et la guerre” bada wpływ obu wojen światowych i hiszpańskiej wojny domowej na twórczość Pabla Picassa. Mimo że nigdy nie angażował się militarnie w konflikty, wszystkie wojny przeżywając jako cywil, sztukę traktował jako swoisty dziennik, dlatego jego twórczość z tamtego czasu podejmuje temat tragicznej współczesności i wojny. Motywy wojny i pokoju przenikają twórczość Picassa. Szczególnie naznaczyła go hiszpańska wojna domowa, pod wpływem której stworzył jedno ze swoich najbardziej emblematycznych dzieł pt. „Guernica”.

Z wystawą „Picasso et la guerre” związana jest także inna propozycja Musée de l’Armée. W soboty i niedziele przedstawiana jest tam napisana przez Picassa sztuka „Le désir attrapé par la queue”. Po raz pierwszy wystawiony w 1944 roku dla najbliższych przyjaciół artysty, surrealistyczny dramat, nieznany szerszej publiczności, przywołuje motywy głodu, chłodu i miłości, jako echo wydarzeń które naznaczyły autora w czasie okupacji. 

Wystawa „Picasso et la guerre”, do 28 lipca 2019, codziennie w godz.10:00-18:00Spektakl „Le désir attrapé par la queue”, do 14 lipca 2019 w soboty i niedziele o 12:30, 14:30 i 16:30Musée de l’Armée, Hôtel national des Invalides, 129, rue de Grenelle (7. dzielnica), metro Varenne

7. Henri Cartier-Bresson, en France

.Henri Cartier-Bresson, twórca koncepcji „decydującego momentu”, uważany jest za jednego z najwybitniejszych fotoreporterów XX wieku, twórcy koncepcji.Wystawa w Fondation Henri Cartier-Bresson skupia się na jego twórczości w kraju, w którym odkrywał i wypróbowywał fotografię, w którym wypracowywał własny styl- Francji. 

Zdjęcia wykonane w latach ’30 ukazują beztroskę i spontaniczność jakimi cechował się wówczas Cartier-Bresson, ustępując następnie miejsca jego zaangażowaniu w kraju w okresie wielkich przemian, naznaczonym ruchem robotniczym i zwycięstwem Frontu Ludowego w 1936r.

Prezentowana wystawa ukazuje Francję lat ’30 w perspektywie tego, dla którego fotografowanie oznaczało „wstrzymanie oddechu, uruchamiając wszystkie zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości”.

Henri Cartier-Bresson, en France, do 2 czerwca 2019, wtorek-niedziela 11:00-19:00Fondation Henri Cartier-Bresson, 79 rue des Archives (3. dzielnica), metro Arts et Métiers

8. Jazz à Saint-Germain-des-Prés

.Usytuowany w sercu Paryża, dzielnicy Saint-Germain-des-Prés, kolebce europejskiego jazzu, festiwal Jazz à Saint-Germain-des-Prés to unikatowe koncerty w niezwykłych miejscach, takich jak kultowe bary jazzowe, teatr Odéon, kościół Saint-Germain-des-Prés czy Sorbona. To najbardziej prestiżowi przedstawiciele gatunku, a także młode talenty. To wydarzenie kulturalne, oferujące nie tylko dobrą muzykę, ale także spotkania z artystami, wystawy i konferencje. 

Od pierwszej edycji festiwalu (2001r.) wystąpili na nim m.in. Norah Jones, Brad Mehldau czy Manu Dibango. 

Festival Jazz à Saint-Germain-des-Prés, 16-27 maja 2019Dzielnica Saint-Germain-des-Prés (6.dzielnica)

9. Helena Rubinstein. L’aventure de la beauté

.Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu prezentuje wystawę poświęconą Helenie Rubinstein, urodzonej na krakowskim Kazimierzu twórczyni imperium piękna, którego produkty opanowały rynki Australii, Europy i Ameryki i zrewolucjonizowały przemysł kosmetyczny. Wystawa śledzi różne etapy życia tej najbardziej znanej bizneswoman przełomu XIX i XX wieku: od Krakowa, który kochała i który zawsze był jej bliski, przez Australię, w której zaczął się jej wielki sukces, po Paryż, który szczególnie sobie upodobała, w którym przyjaźniła się z pisarzami i artystami (była portretowana m.in. przez Picassa, Chagalla i Matisse’a). Ta Cesarzowa Piękna, jak kiedyś nazwał Helenę Rubinstein Jean Cocteau uwielbiała sztukę- w Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu można też obejrzeć zbiory z jej osobistej kolekcji, do których należą dzieła takich artystów jak Fernand Léger, Sara Lipska czy Georges Braque.

Helena Rubinstein. L’aventure de la beauté, do 25 sierpnia 2019Musée d’art et d’histoire du Judaïsme, Hôtel de Saint-Aignan, 71 Rue du Temple (3. dzielnica), metro Rambuteau

10. Tous à l’Opéra !

.W 13.edycji  Tous à l’Opéra !, dniach otwartych mających promować operę i uczynić ją dostępną dla wszystkich, uczestniczy 26 teatrów operowych z całej Francji, otwierając się dla publiczności przy okazji darmowych spektakli, warsztatów czy oprowadzania po kulisach.

Tematem tegorocznej edycji jest „L’opéra : la grande fabrique du spectacle”, dlatego w programie najwięcej jest spotkań ze scenografami i kostiumografami oraz innych wydarzeń poświęconych przygotowaniom spektaklu od strony wizualnej. Paryska Opera Narodowa zaprasza w sobotę 4 maja na zwiedzanie (po uprzedniej rezerwacji na stronie opery) garderoby w Palais Garnier (od 13:30 do 16:30), oraz sali i kulis w Opéra Bastille (10:00,12:00,15:00 i 17:00). Opéra Comique proponuje różne wizyty tematyczne (4 maja od 10:00 do 18:00) a Biblioteka Narodowa- zwiedzanie Bibliothèque Musée de l’Opéra, przechowującej dziedzictwo paryskiej Opery, jednej z najważniejszych bibliotek muzycznych i teatralnych na świecie ze względu na bogactwo i różnorodność dokumentów (4 maja, od 10:00 do 17:00) oraz Site Richelieu, gdzie można będzie zobaczyć przechowywane tam archiwalne programy spektakli, kostiumy czy zdjęcia, a w tym roku szczególnie eksponowane będą te poświęcone tańcowi (3,4,5 maja od 9:00 do 19:00).

Tous à l’Opéra !  3-5 maja 2019
Palais Garnier, 8 rue Scribe (9. dzielnica), metro Opéra
Opéra Bastille, Place de la Bastille (12.dzielnica), metro Bastille
Opéra Comique, 1 Place Boieldieu (2.dzielnica), metro Richelieu-Drouot
Bibliothèque Musée de l’Opéra, Palais Garnier, 8 rue Scribe (9.dzienica), metro Opéra
Site Richelieu, 58 rue de Richelieu (2.dzielnica), metro Bourse

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 maja 2019