Paweł LEWANDOWSKI: Expo 2022 Łódź Polska. Polacy kochają wyzwania i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem

Expo 2022 Łódź Polska.
Polacy kochają wyzwania i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem

Photo of Paweł LEWANDOWSKI

Paweł LEWANDOWSKI

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukończył politykę społeczną i gospodarczą oraz socjologię komunikacji międzykulturowej na UKSW. Pracował w branży doradztwa strategicznego, w latach 2015-2016 był doradcą wicepremiera prof. Piotra Glińskiego w KPRM, gdzie zajmował się przygotowaniem i promocją polskiej kandydatury do organizacji EXPO 2022 w Łodzi.

Głębokie procesy rewitalizacji – przywracania miastom duszy – to dziś już nie sfera marzeń i planów, a codzienna rzeczywistość Polski. Chcemy się tymi doświadczeniami dzielić – przekonuje, prezentując projekt Expo 2022 Łódź Polska, Paweł LEWANDOWSKI

.Polacy kochają wyzwania. Zawsze gotowi stanąć naprzeciw największym kłopotom, łączą siły i wygrywają. Niemal 30 lat temu wygrali w ten sposób wolność. Od tego czasu, każdego dnia starają się wygrywać nową rzeczywistość dla siebie i następnych pokoleń. Nie jest to proste wyzwanie. Często różnimy się w poglądach, wybieramy różne drogi, a nawet zastanawiamy się, czy idziemy w dobrą stronę. Cały czas budujemy jednak razem swoje miejsce, rozglądamy się po świecie, szukamy wzorców i uczymy się na błędach. Taki sam proces zachodzi w domach i miastach na całym świecie. W miastach, w których żyje już ponad połowa mieszkańców naszej planety.

Wyzwania, którym Polacy stawiają czoła od kilku dekad – jak dogonić świat, a jednocześnie nie zgubić się w ciągle zmieniającej się globalnej rzeczywistości – już za chwilę dotyczyć będą 2/3 naszej planety. Tylu ludzi będzie każdego dnia zastanawiało się jak zmieniać swoje otoczenie, by było ono wymarzonym domem.

Polska podjęła również to wyzwanie. Głębokie procesy rewitalizacji – przywracania miastom duszy – to dziś już nie sfera marzeń i planów, a codzienna rzeczywistość Polski.

Nasze doświadczenia transformacji, wszystkie lekcje, które odebraliśmy przez te trzy dekady, dziś przenosimy najbliżej zwykłych ludzi – do ich domów. To ogromne wyzwanie – przywrócić tożsamość miejsc, przegonić światowych liderów i zrobić to wsłuchując się w każdy głos i sugestię mieszkańców. Łączyć miejskie i narodowe strategie rozwoju z wyzwaniami społecznymi. Łączyć przemiany infrastrukturalne z potrzebami wszystkich grup społecznych. Rewitalizować.

Łódź to nie kandydat z planem i wizjami, ale gotową infrastrukturą czekającą już dziś na otwarcie polskiego EXPO 2022.

Tymi doświadczeniami chcemy się dzielić. Jesteśmy z nich dumni, dlatego chcemy się nimi chwalić, ale potrzebujemy też Waszej wiedzy, Waszych sugestii. Chcemy żeby świat pokazał jak zamierza zmieniać miasta dla ludzi. Jak sprosta gwałtownemu przyrostowi liczby ich mieszkańców? Jakie pomysły ma na zaangażowanie mieszkańców?

Polski rząd może już dzisiaj zagwarantować, że ta dyskusja nie zacznie się w 2022 roku, ale natychmiast po przyznaniu Polsce praw do organizacji Wystawy. Im lepiej przygotujemy się razem do tego przedsięwzięcia, tym bardziej na nim wszyscy skorzystamy. Od początku podkreślamy, że polskie EXPO to nie tylko Łódź, nie tylko polskie miasta.

Chcemy również, żeby inne państwa czuły się gospodarzami tej wystawy i mogły pokazać się z najlepszej strony. Mamy w tym zakresie konkretne propozycje. Kilka miesięcy temu w Łodzi otwarto kierunek studiów na temat procesów rewitalizacyjnych, wokół tej inicjatywy skupiają się eksperci zajmujący się transformacją miast. W oparciu o ten fundament chcemy w okresie przegotowań do EXPO prowadzić wymianę know-how, a także wspierać po jednym, wybranym projekcie rewitalizacyjnym z każdego państwa zainteresowanego udziałem w EXPO 2022 w Łodzi. Te przedsięwzięcia będą stanowiły najciekawszy dorobek jaki można pokazać na Wystawie, dorobek współpracy i postępu opartych na zrozumieniu odmienności poszczególnych narodów świata. Wskazane działania byłyby koordynowane przez spółkę organizatora EXPO, która po Wystawie przekształci się w Centrum Wiedzy o Rewitalizacji, co zostało przewidziane w naszej dokumentacji aplikacyjnej oraz planach finansowych Wystawy.

.Dziś Polska proponuje organizację Wystawy o przemianach w lokalizacji najlepszej z możliwych – w samym sercu rewitalizowanej Łodzi. Miasta o dumnej historii, które na nowo odkrywa dziś swoją duszę. Jest wizytówką wszystkich procesów zachodzących obecnie w Polsce. Dodatkowo – doskonale skomunikowana ze stolicą i całym regionem Europy Środkowej – Łódź to nie kandydat z planem i wizjami, ale gotową infrastrukturą czekającą już dziś na otwarcie polskiego EXPO 2022. Już dziś zapraszamy do Polski i Łodzi. Cegła po cegle, pomysł po pomyśle, wymyślmy nasze miasta razem.

Paweł Lewandowski
Wystąpienie w trakcie prezentacji kandydatury Łodzi do organizacji Expo 2022 przed delegatami Biura Wystaw Międzynarodowych w Paryżu.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 lipca 2017