24. rocznica wstąpienia Polski do NATO

24. rocznica wstąpienia Polski do NATO

Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata; musimy mieć armię tak silną, żeby miała wystarczającą siłę odstraszania i nigdy nie musiała zostać użyta – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas ćwiczeń „Trenuj z NATO” w warszawskiej Wesołej.

Wstąpienie Polski do NATO

.Premier wraz z wicepremierem, szefem MON Mariuszem BŁASZCZAKIEM odwiedzili 1. Warszawską Brygadę Pancerną im. gen. Tadeusza Kościuszki w warszawskiej Wesołej, gdzie spotkali się z uczestnikami szkolenia „Trenuj z NATO”.

„Trenuj z NATO” to specjalna edycja szkoleń dla cywilów „Trenuj z wojskiem”. W tej edycji oprócz instruktorów z polskiej armii udział wzięli także instruktorzy z państw sojuszniczych, których wojska stacjonują w Polsce – w tym USA, Rumunii oraz Chorwacji. Ćwiczenia upamiętniają wstąpienie Polski do NATO.

„Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata. To dlatego jesteśmy bezpieczni” – mówił podczas wystąpienia premier. Zwracał też uwagę, że w niedzielę przypada 24. rocznica przystąpienia naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. “To 12 marca 1999 roku Polska stała się częścią tego sojuszu” – przypomniał.

Wzmacnianie polskiej armii

.Jak dodał, ćwiczenia w ramach projektu “Trenuj z NATO” organizowane są przez tych, którzy brali udział w misjach wojskowych. “A właśnie na tych misjach wojskowych nie tylko żołnierze poznają się nawzajem, nabierają doświadczenia, obcują z nowoczesnym sprzętem z innych armii, pracują nad interoperacyjnością sprzętu, ale także tam rodzą się różne koncepcje, strategie dotyczące obrony na przyszłość” – zaznaczył Mateusz MORAWIECKI.

„Budowa silnej armii zaczyna się na silnych finansach publicznych. To właśnie z polskiego budżetu finansujemy dzisiaj armię polską, zakupy za granicą, dokapitalizowanie naszych polskich zakładów zbrojeniowych” – podkreślił również Mateusz MORAWIECKI.

„Będziemy wzmacniać polską armię, bo jesteśmy przekonani właśnie o takiej strategii działania. Ona musi być taka silna, żeby najlepiej, nigdy nie musiała być użyta” – dodał.

Bezpieczeństwo Polski

.Szef MON natomiast podkreślił, że rocznica przystąpienia Polski do NATO to jest dzień ważny, pokazujący naszą drogę do wolności. „Jest to dzień pokazujący nasze wysiłki, naszą troskę o to, żeby Polska była wolna, żeby się rozwijała” – powiedział minister. „Żeby tak było Polska musi być bezpieczna” – zaznaczył.

„Polska jest silna również w sojuszach, czego dowodem jest obecność żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, rumuńskich i chorwackich na polskiej ziemi. Ale również obecność polskich żołnierzy w Rumunii czy na Łotwie” – zaznaczył Mariusz BŁASZCZAK.

Mariusz BŁASZCZAK podkreślił, że ćwiczenia odbywają się w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej, wchodzącej w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej. Zaznaczył, że jeszcze w tym roku, będą w tej brygadzie czołgi Abrams. „Będą w rękach naszych żołnierzy, będą strzegły naszego bezpieczeństwa na wschodniej flance sojuszu północnoatlantyckiego. To one zamkną Bramę Brzeską, żeby odstraszyć agresora. Tak żeby odradzające się imperium rosyjskie nie odważyło się na to, żeby napaść na Polskę” – podkreślił.

Pozycja międzynarodowa

.Politycy zostali również zapytani o obecną pozycję Polski w NATO. W odpowiedzi premier Mateusz MORAWIECKI zaznaczył, że kluczowym kontekstem w tym obszarze jest wojna na Ukrainie. „Widzimy bardzo wyraźnie, że pozycja Polski bardzo mocno urosła, że Polska umocniła się nie tylko w postrzeganiu naszej armii, choć to też jest bardzo ważne (…) ale najważniejsze chyba jest również to, że Polska teraz stała się nie tylko biorcą bezpieczeństwa, ale także i dajemy bezpieczeństwo. Kiedy rozmawiamy z naszymi sojusznikami z krajów bałtyckich, a ostatnio także z Czech i Słowacji, czy dalej na południe z Rumunii, to jesteśmy postrzegani jako ci, którzy na wschodniej flance NATO gwarantują bezpieczeństwo” – mówił premier.

Jak dodał, siła armii przekłada się na pozycję w stosunkach międzynarodowych. „Nasze wysiłki umocnienia armii (…) idą ręka w rękę ze wzmocnieniem obecności NATO na wschodniej flance; to wszystko tworzy krajobraz dużo większego bezpieczeństwa całego NATO, wschodu NATO, w tym także Polski” – ocenił.

Mariusz BŁASZCZAK podkreślił, że miarą pozycji Polski na arenie międzynarodowej i w ramach NATO jest „fakt tego, że Wojsko Polskie dynamicznie się rozwija, czego dowodem jest wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesną broń”. “Ta broń trafia na wschód naszego kraju, na wschodnią flankę NATO – w miejsce, które, może być zagrożone tym, że Putin postanowił odbudować imperium rosyjskie” – dodał.

Wstąpienie Polski do NATO – historia

.Polska została przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego 12 marca 1999 roku. Tego dnia w Independence w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego.

Wraz z Polską do NATO zostały przyjęte także Czechy i Węgry. Cztery dni później – 16 marca – w kwaterze głównej NATO w Brukseli odbyła się ceremonia przyjęcia trzech nowych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku podjęto decyzję o inicjatywie Wysuniętej Obecności NATO (Forward Presence) na wschodniej flance. W ramach tej inicjatywy ulokowano sojuszniczą batalionową grupę bojową w Orzyszu, a także na Litwie, Łotwie i Estonii, gdzie państwa ramowe to odpowiednio Niemcy, Kanada i Wielka Brytania. Inicjatywa przewiduje również obecność wojsk sojuszniczych w Rumunii i Bułgarii, w ramach tFP – Dostosowanej Wysuniętej Obecności. Kontyngenty polskie w ramach inicjatywy obecne są na Łotwie i w Rumunii.

Polska armia

Ekspert strategii ekonomicznych i doktor prawa, Alexandre MASSAUX, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” uważa, że: „Polska armia jest obecnie jedną z największych armii w Unii Europejskiej, ale może stać się największą, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Przede wszystkim należy zauważyć, że polska armia już w ostatnich latach znacznie się powiększyła. Od 2014 roku budżet obronny Polski systematycznie wzrasta, w 2020 roku osiągnął około 2 proc. PKB. Ten wzrost finansowania pozwolił na modernizację sprzętu i wzmocnienie sił. Do 2022 roku cel ten został ustalony na poziomie 3 proc. Ponadto Polska zainwestowała w szkolenie i rozwój swoich sił zbrojnych. Wprowadzono zaawansowane programy szkoleniowe dla żołnierzy i nawiązano współpracę z innymi państwami europejskimi w celu wzmocnienia zdolności obronnych Polski. Nastąpił również wzrost udziału Polski w misjach UE i NATO. Polska wysłała wojska do Afganistanu, Iraku oraz Bośni i Hercegowiny, a także uczestniczyła w misji NATO w Libii. Ten zwiększony udział w misjach pokazuje, że Polska jest gotowa wziąć większą odpowiedzialność za obronę i bezpieczeństwo w Europie”.

„Za rozbudową polskiej armii stoją również czynniki geopolityczne. Polska graniczy z Ukrainą i Rosją. Jako członek Unii Europejskiej i NATO Warszawa odgrywa ważną rolę w obronie Europy Wschodniej przed potencjalnymi zagrożeniami. W związku z konfliktem ukraińskim jeszcze bardziej wzmacnia swoje siły zbrojne w celu ochrony interesów swoich i sojuszników. Należy również zaznaczyć, że Polska ma duży potencjał rekrutacyjny – liczy ponad 38 mln mieszkańców. Obowiązkowa służba wojskowa została zniesiona w 2010 r.” – pisze Alexandre MASSAUX w tekście „Największa siła militarna Unii Europejskiej“.

PAP/Mikołaj Małecki/WszystkocoNajważniejsze/EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 marca 2023