25 projektów „Kultura inspirująca” z dofinansowaniem MKiDN

Kultura inspirująca

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz przyznał dofinansowania w ramach programu „Kultura inspirująca” na lata 2024-2025. Na realizację 25. projektów przeznaczonych zostało 5 mln 674 tys. zł – przekazał resort kultury.

„Kultura inspirująca”

.W tym roku dofinansowanie otrzymały m.in.: Muzeum Narodowe w Krakowie na realizację projektu „Portrety Stanisława Wyspiańskiego w National Portrait Gallery w Londynie” – 50 tys. zł (2024 r.) i 330 tys. zł (2025 r.); Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny na realizację projektu „Folk Heritage. Polskość i uniwersalność kultury ludowej na kanwie twórczości wybitnych polskich kompozytorów: F. Chopina, W. Kilara i S. Hadyny w adaptacji scenicznej Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk” – 424 tys. zł (2025 r.); Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na realizację projektu „Grandi Classici Del Cinema Polacco” vol.2 (Wielka Klasyka Polskiego Kina – edycja druga) – 231 tys. zł (2024 r.) oraz Filharmonia Narodowa na realizację projektu „Kultura = most dla dyplomacji. Koncert Chóru Filharmonii Narodowej w Ankarze, w roku 610. rocznicy nieprzerwanego trwania polsko-tureckich relacji dyplomatycznych” – 225 tys. (2024 r.).

W sumie na realizację 25. projektów przeznaczonych zostało 5 mln 674 tys. zł – w tym 2 mln 996 tys. zł na projekty realizowane w roku 2024 i 2 mln 678 tys. zł na projekty, które będą kontynuowane w 2025 r.

Polska kultura

.MKiDN przypomniało, że „strategicznym celem programu jest upowszechnianie na arenie międzynarodowej najbardziej wartościowych zjawisk polskiej kultury w oparciu o projekty zmierzające do wieloletniej współpracy polskich instytucji z kluczowymi instytucjami zagranicznymi oraz w partnerstwie z polskimi placówkami za granicą”.

„Projekty realizowane są przez instytucje podległe i nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których działalność finansowana jest w ramach działu 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” – napisano.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kultura Najważniejsza

.Muzyka, teatr, film – Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej pochodzący od redakcji „Wszystko co Najważniejsze” zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas. Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Katarzyna Krzykowska/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 lutego 2024