47. Międzynarodowy Dzień Muzeów

Międzynarodowy Dzień Muzeów

18 maja obchodzimy 47. Międzynarodowy Dzień Muzeów pod hasłem „Muzea, zrównoważony rozwój i jakość życia”. Muzea w całym kraju otwierają swoje drzwi, oferując bezpłatny wstęp i organizują specjalne wydarzenia, aby umożliwić publiczności zapoznanie się z ich pracą, podziwianie ich kolekcji oraz poznanie nowych i ekscytujących miejsc na kulturalnej mapie.

Jak narodził się pomysł Międzynarodowego Dnia Muzeów?

.Międzynarodowy Dzień Muzeów to wydarzenie, które każdego roku ma na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia muzeów i ich roli w społeczeństwie. Jego celem jest podkreślenie kulturowego znaczenia muzeów jako instytucji, które chronią i interpretują nasze wspólne dziedzictwo.

Międzynarodowy Dzień Muzeów został ustanowiony w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), która jest organizacją pozarządową promującą rozwój i integralność muzeów na całym świecie. Coroczny temat został przyjęty po raz pierwszy w 1992 roku. W 1997 roku opracowano międzynarodowy plakat ICOM, który w tym samym roku został przyjęty przez 28 krajów. W 2009 roku około 20 000 muzeów było gospodarzami wydarzeń w ponad 90 krajach. Do 2014 roku liczba ta wzrosła do 35 000 muzeów ze 140 krajów, które wzięły udział w tym wydarzeniu.

Muzea, zrównoważony rozwój i jakość życia

.Muzea przyczyniają się do dobrobytu i zrównoważonego rozwoju naszych społeczności. Są zaufanymi instytucjami i ważną częścią naszej zbiorowej tkanki społecznej. Ludzie szukają w muzeach wiedzy i informacji. Celem tego tematu jest podniesienie świadomości, że muzea mogą przyczynić się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.

Międzynarodowy Dzień Muzeów ma duże znaczenie, ponieważ stanowi okazję dla muzeów na całym świecie do zaprezentowania swoich zbiorów, zorganizowania specjalnych wystaw oraz zorganizowania programów edukacyjnych i warsztatów. Dzień ten zachęca również muzealników do angażowania się w życie publiczne i podnosi świadomość na temat ogromnego wpływu kulturowego, jaki muzea wywierają na tkankę społeczną.

W ostatnich latach Międzynarodowy Dzień Muzeów cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a muzea w różnych krajach organizują szereg wydarzeń, takich jak wycieczki z przewodnikiem, wykłady, występy i interaktywne wystawy. Wiele muzeów oferuje w tym dniu bezpłatny wstęp lub zniżkowe bilety, aby przyciągnąć szerszą publiczność i wspólnie celebrować ważny dzień.

Kultura Najważniejsza

.Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu? Poświęcenie czasu na wystawę, kino, teatr, dobrą książkę czy muzykę to najlepszy sposób na zainwestowanie – w siebie. Chcemy więc pomóc Państwu spędzić czas z ulubionym autorem, skłonić Państwa do kreatywności, do przemyśleń. 

Po prostu odpocząć i oddać się refleksji i wzruszeniom.

Nowy projekt Instytutu Nowych Mediów – jak każde z naszych przedsięwzięć – powstaje z pasji i chęci przekazania jej dalej. „Kultura Najważniejsza” ma pomóc w wyborze najlepszych kulturalnych propozycji, ma podpowiedzieć, co nowego warto zobaczyć, ale i do których klasyków powrócić.

Co czwartek znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej recenzje lub teksty autorów, które pojawiają się na co dzień na łamach „Wszystko co Najważniejsze”. Tworzymy przestrzeń dla naszych odbiorców, wybierając z szacunkiem i ogromną starannością każdy kulturalny element nowego projektu. W natłoku informacji i bodźców, bajtów i cyfrowego tsunami chcemy przypomnieć, jak różnorodna jest sztuka i że każdy może z niej coś dla siebie wybrać, przeżyć i przechować – jako cenny intelektualny kapitał.

Wszystko co Najważniejsze/ LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 maja 2023