60-lecie Polskiego Teatru w Wilnie

polski teatr w wilnie

Polski Teatr w Wilnie, który w tym roku obchodzi 60-lecie założenia, w niedzielę na legendarnej scenie dawnej Pohulanki uczcił swój jubileusz premierą sztuki Aleksandra Fredry „Pan Jowialski” w reżyserii Inki Dowlasz z Krakowa. W historii tego amatorskiego zespołu jest to już 80. premiera.

Polski Teatr w Wilnie

.„Wybór komedii „Pan Jowialski” Aleksandra Fredry na dzisiejszy szczególny wieczór ma też wymiar symboliczny” – mówi Irena Litwinowicz, kierownik artystyczna zespołu. Pierwszą premierą, w styczniu 1965 roku, również była sztuka Aleksandra Fredry, „Damy i huzary”.

Założycielką Polskiego Teatru w Wilnie jest nieżyjąca już zawodowa aktorka Irena Rymowicz. Od 30 lat zespołem kieruje Litwinowicz, która do teatru przyszła jako dziecko.

„W ciągu 60 lat przez zespół przewinęło się około 300 osób. Obecnie, razem z naszym Studiem Młodzieżowym, jest nas około 30-tu” – mówi kierownik artystyczna. W tym teatrze swoje pierwsze kroki stawiali m.in. aktorzy pracujący obecnie w Polsce: Joanna Moro, Agata Meilute oraz Jan Dravnel.

Na swym koncie zespół ma 80 premier, ponad 3 tys. przedstawień, udziały w festiwalach teatralnych na Litwie i za granicą. W repertuarze są dramaty, komedie, bajki i farsy autorów zarówno polskich, jak i litewskich, a także klasyków światowych.

Zasługi Polskiego Teatru w Wilnie

.Polski Teatr w Wilnie może się poszczycić licznymi odznaczeniami. Podczas niedawnych wileńskich uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości teatr został uhonorowany Odznaką Honorowy za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą.

Jubileuszowy wieczór zgromadził sympatyków Polskiego Teatru w Wilnie, jego byłych członków, przedstawicieli polskich organizacji społecznych i artystycznych na Litwie oraz polskiej placówki dyplomatycznej na czele z ambasadorem Polski Konstantym Radziwiłłem.

Sztuce „Pan Jowialski” Aleksandra Fredry na scenie teatru na Pohulance, wybudowanego przed 110 laty ze składek polskiej społeczności Wilna, towarzyszyła wystawa „Aktor-postać-kostium” opowiadająca o 60 latach działalności zespołu. Zaprezentowano wybrane kostiumy i rekwizyty teatralne, afisze premier, szkice i makiety spektakli, galerię zdjęć.

Kultura Najważniejsza

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

.Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Aleksandra Akińczo/WszystkocoNajważniejsze/AB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 listopada 2023