74. Festiwal piosenki w San Remo

Włochy w pigułce, społeczny i kulturowy portret kraju - to festiwal piosenki w San Remo, którego znaczenie i zasięg daleko wykracza poza świat rozrywki. 74. edycja imprezy rozpoczyna się we wtorek i potrwa do soboty. Co roku każdego wieczoru transmisję w telewizji publicznej RAI ogląda około 10 milionów osób.

Włochy w pigułce, społeczny i kulturowy portret kraju – to festiwal piosenki w San Remo, którego znaczenie i zasięg daleko wykracza poza świat rozrywki. 74. edycja imprezy rozpoczyna się we wtorek i potrwa do soboty. Co roku każdego wieczoru transmisję w telewizji publicznej RAI ogląda około 10 milionów osób.

Festiwal w San Remo – to już tradycja

.Na scenie teatru Ariston dochodzi także do wydarzeń o wymowie politycznej. Przypomina się o najważniejszych wydarzeniach na świecie, o trwających wojnach, o migracjach, o prawach kobiet. Historyczne wydarzenie miało miejsce rok temu: po raz pierwszy w dziejach festiwalu na widowni zasiadł prezydent Włoch Sergio Mattarella.

To tam również aktor i reżyser Roberto Benigni, laureat Oscara wygłaszał w minionych latach monologi na temat konstytucji Włoch, hymnu i biblijnej Pieśni nad Pieśniami.

Także w tym roku oczekuje się odniesień do bieżących wydarzeń, w tym konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz do fali zabójstw kobiet, do jakiej doszło we Włoszech. Wstrząsnęły one opinią publiczną stając się tematem ogólnokrajowej debaty.

Nie brak również często kontrowersji

.Przed rokiem zwycięzca z 2022 r. raper Blanco zdemolował scenę udekorowaną kwiatami w ataku złości z powodu awarii słuchawki podczas jego występu. Festiwal w San Remo to największe wydarzenie we włoskiej telewizji publicznej, którego promocja rozpoczyna się już na kilka miesięcy przed jego rozpoczęciem.

O główną nagrodę walczyć będzie 30 wykonawców. Zwycięzca będzie reprezentował Włochy podczas tegorocznego konkursu Eurowizji w Szwecji.

Wybitni artyści

.Wśród artystów, którzy zawalczą o nagrodę będzie dwukrotny triumfator San Remo – Mahmood, legendarny, działający od ponad 50 lat zespół Ricchi e Poveri , królowe włoskiej piosenki: Loredana Berte i Fiorella Mannoia, znany na świecie tercet Volo, a także Mr Rain, który zdobył ogromną popularnością przed rokiem dzięki piosence „Supereroi” wykonanej z dziećmi.

Głównym prezenterem imprezy będzie już po raz kolejny gwiazdor telewizji RAI Amadeus. Inauguracyjną galę we wtorek poprowadzi razem z nim zwycięzca zeszłorocznego festiwalu Marco Mengoni.

Wśród specjalnych gości imprezy będą między innymi aktorzy Russel Crowe, który niedawno odkrył swoje włoskie korzenie, a także John Travolta. Będzie też piosenkarz Eros Ramazzotti, a także słynna Gigliola Cinquetti, która wygrała 9. konkursu Piosenki Eurowizji w 1964 roku w wieku 16 lat.

Do San Remo wybierają się protestujący na drogach włoscy rolnicy. Przy okazji wydarzenia oglądanego przez miliony widzów chcą przedstawić swoje postulaty.

„Jeśli przyjadą, zaproszę ich na scenę” – zapowiedział Amadeus. Kto chce poznać Włochy, powinien oglądać San Remo – podkreślają media. Nie brak żartów, że do soboty kilka milionów Włochów będzie chodzić do pracy i szkoły niewyspanych, bo codziennie festiwal kończy się około 1 w nocy.

Zaplanuj weekend kulturalnie

.Muzyka, teatr, film – Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej pochodzący od redakcji „Wszystko co Najważniejsze” zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas. Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Sylwia Wysocka/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 lutego 2024