Tylko 9% plastiku poddawane jest recyklingowi

Tylko 9% plastiku poddawane jest recyklingowi

Na całym świecie zaledwie 9% plastiku poddawane jest recyklingowi. Dane przedstawiono we wtorek w raporcie OECD, w którym wezwano do „globalnych i skoordynowanych rozwiązań”.

.We wtorkowym (22.02) raporcie Global Plastics Outlook badacze z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wskazali, że w 2019 r. zużyto 460 mln ton tworzyw sztucznych. Liczbę tę podwojono w porównaniu z 2000 r. W ciągu wspomnianych dziewiętnastu lat zwiększyła się także ilość odpadów tworzyw sztucznych. Wzrosła ona ponad dwukrotnie – do 353 mln ton. Jednak tylko 9% plastiku poddawane jest recyklingowi.

– Po uwzględnieniu strat materiału podczas recyklingu, tylko 9% odpadów z tworzyw sztucznych zostało ostatecznie poddanych recyklingowi [w 2019r.], podczas gdy 19% zostało spalonych, a prawie 50% trafiło na składowiska sanitarne. […] Pozostały plastik (22%) wyrzucono na niekontrolowane wysypiska, spalony na otwartej przestrzeni lub przeniknął do środowiska – przekazali autorzy w treści raportu Global Plastics Outlook.

Jak przekazują autorzy badania w 2020 r. ogólne zużycie tworzyw sztucznych spadło o 2,2% w porównaniu z rokiem 2019. Ma ono jednak niebawem ponownie wzrosnąć wraz z popandemicznym odbiciem gospodarczym. W raporcie wskazano, że podczas pandemii wzrosło jednak zużycie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku.

Według badaczy z OECD w 2019 r. przetwarzanie tworzyw sztucznych odpowiadało za 3,4% globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Z 353 mln ton plastiku wyprodukowanego w 2019 r. tylko 9% poddano recyklingowi

.Jak przekazali badacze w raporcie Global Plastics Outlook na świecie nie przetwarza się 91% wykorzystywanego plastiku. Najczęściej plastikowe odpady trafiają na wysypiska śmieci (50%). Są one również spalane w kontrolowanych warunkach (19%) i porzucane (22%).

Autorzy raportu wysunęli szereg rozwiązań problemu wszechobecności plastiku. Podkreślili, że ważnym jest, aby skoordynować globalne rozwiązania. Badacze zaznaczyli także potrzebę rozwinięcia rynku produkcji tworzyw sztucznych z recyklingu. Jak poinformowali, dzisiaj stanowią one zaledwie 6% produkcji. W raporcie wezwano także do ograniczania konsumpcji plastiku, wspierania nowych technologii pomagających zmniejszać ślad węglowy. Autorzy podkreślili także potrzebę wspierania inwestycji (szczególnie w krajach o niskim i średnim dochodzie), które pomogłyby w lepszym gospodarowaniu odpadami.

O skutkach decyzji politycznych w kontekście ekologii pisze prof. Andrzej SZAHAJ w publikacji „Od kryzysu do katastrofy?„.

Oprac. Karolina Rzeźnik
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lutego 2022