W Polsce co czwarty 5-6-latek korzysta z internetu

W Polsce co czwarty 5-6-latek korzysta z internetu

Dzieci najczęściej zaczynają korzystać z telefonu komórkowego w wieku 7-8 lat, jednak już co czwarty 5-6-latek korzysta z internetu. Na te tendencje wskazują najnowsze badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), w których przedstawiono w jaki sposób najmłodsi korzystają z usług telekomunikacyjnych oraz jak wyglądała w ubiegłym roku nauka.

.Raport UKE – opublikowany 8 lutego – zwraca uwagę na korzystanie z telefonów komórkowych przez dzieci do 14 roku życia. Jak wynika z badań, 46,8% najmłodszych Polaków zaczyna korzystać z telefonu komórkowego w wieku 7-8 lat. Również w tym wieku 36,2% dzieci zaczyna korzystać z internetu. Badacze wskazali także, że 27,6%, czyli co czwarty 5-6-latek korzysta z internetu, a 5% dzieci zaczyna korzystać z internetu już między 3 i 4 rokiem życia. Według badania 88,8% dzieci korzysta z internetu poza edukacją online.

Badanie wskazuje także, że niemal wszystkie dzieci (97,7% ) w wieku 7-14 lat posiadają telefony typu smartfon.

2 na 3 rodziców nie kontroluje dzieci w internecie

.Z raportu UKE wynika, że blisko 57,8% badanych rodziców deklaruje, że ich dzieci samodzielnie instalują aplikacje na telefon komórkowy. Podczas badania 41% rodziców wskazało także, że ich dzieci wiedzą, jak zrobić zakupy przez aplikacje mobilne.

Badacze UKE w czasie badania zapytali o kontrolowanie dzieci w internecie przez rodziców. 62,3% badanych wskazało, że stosuje taką kontrolę. Rodzice wymienili także najczęstsze zagrożenia wynikające z korzystania z internetu przez dzieci. Wśród nich na pierwszym miejscu znalazły się: uzależnienia, kontakt z nieznajomymi, kontakt z nieodpowiednimi treściami (pornografia, przemoc, rasizm). W badaniu zaznaczono także, że tylko 91% rodziców słyszało o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu.

Pandemia zwiększyła czas korzystania dzieci z usług telekomunikacyjnych

.Blisko 53,2% rodziców wskazało, że zapotrzebowanie ich dzieci na usługi telekomunikacyjne podczas pandemii wzrosło. Zarówno dzieci (45,6%) jak i rodzice (56,6) podczas badania wskazali, że wzrósł czas korzystania z internetu przez dzieci. Jak wskazuje badanie dzieci spędzały w internecie najczęściej od godziny do 2 godzin dziennie. Zarówno zdaniem rodziców jak i dzieci podczas pandemii najmłodsi najczęściej korzystali z internetu grając.

.O wpływie pandemii na młode pokolenie na łamach Wszystko co Najważniejsze pisze Tom JACOBS w publikacji „Pokolenie samotnych”.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lutego 2022