Decathlon wychodzi z Rosji

Decathlon wychodzi z Rosji

Sieć ze sprzętem sportowym Decathlon zawiesza działalności w Rosji. Jak podano w komunikacie, dalsze funkcjonowanie sklepów jest niemożliwe z powodu problemów z dostawami, związanymi z sankcjami nałożonymi przez Zachód na Rosję.

.Decathlon zawiesza działalności w Rosji. Francuskie przedsiębiorstwa spotkała fala krytyki ze strony francuskich stowarzyszeń i konsumentów w Europie. Podczas wystąpienia przed francuskim Zgromadzeniem Narodowym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał francuskie firmy do wycofania się z Rosji i zaprzestania finansowania machiny wojennej Władimira Putina.

Sieć ze sprzętem sportowym Decathlon ogłosiła 29 marca zawieszenie aktywności w Rosji. Jak podano w komunikacie, dalsze funkcjonowanie sklepów jest niemożliwe z powodu problemów z dostawami, związanymi z sankcjami nałożonymi przez Zachód na Rosję. Spadek wartości rubla, a także zamknięte porty, drogi i ruch powietrzny leży u podstaw coraz trudniejszego w ostatnim czasie funkcjonowania sieci sklepów, które wszystkie towary sprowadzały z zagranicy. Trudności spowodowane były również tym, że niektóre waluty, np.dolar amerykański, nie były już dozwolone do opłacania faktur. 

Pracownicy rosyjskich sklepów Decathlon nadal będą dostawać wynagrodzenie, podobnie jak pracownicy sklepów, które działały w Ukrainie. 

Inne marki, należące do grupy Mulliez – Auchan i Leroy Merlin – na razie pozostają jednak aktywne w Rosji. Decathlon przez ponad miesiąc po inwazji rosyjskiej na Ukrainę utrzymywał aktywność w Rosji, pomimo że obecność marki na rosyjskim rynku stanowi jedynie 2% jej rocznych dochodów. Dyrekcja sieci sklepów wyjaśniała decyzję pozostania w Rosji koniecznością zapewnienia pracy w bezpiecznych warunkach 2 500 osobom zatrudnionym w 60 sklepach w kraju, a także okazać pomoc mieszkańcom Rosji.

Podobne argumenty podaje prezes sieci sklepów Auchan, mówiąc, że marka pozostaje aktywna w Rosji, aby wspierać pracowników i ich rodziny, a także zapewnić dostęp do żywności Rosjanom, którzy nie prosili o tę wojnę. Aktywność w Rosji stanowi 10% ogólnych dochodów Auchan, stanowiąc rocznie 3,2 miliarda euro. Spośród 30 000 zatrudnionych osób w sklepach w Rosji, 40% jest akcjonariuszami Auchan.

Prezes Leroy Merlin twierdzi natomiast, że zamknięcie sklepów z dnia na dzień spowodowałoby wprowadzenie przez Rosjan procedur takich jak przy upadku przedsiębiorstwa, co skutkowałoby wywłaszczeniem a w konsekwencji zyskiem finansowym Rosji. Leroy Merlin posiada około stu sklepów w Rosji i sześciu w Ukrainie, z czego jeden został zniszczony w wyniku bombardowania centrum handlowego w Kijowie.  

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę z Rosji wycofały się już takie zachodnie marki jak H&M czy Ikea. 

Oprac. JM
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 kwietnia 2022