Dyskusja panelowa – Teologowie – Obraz po obrazie

Obraz po obrazie

W środę 17 stycznia o godz. 18.00 teologowie będą „Obraz po obrazie” rozmawiać o tajemnicy Zwiastowania przedstawionej przez współczesnych malarzy w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Spotkanie towarzyszy wystawie obrazów Zwiastowania w podziemiach katedry św. Floriana na warszawskiej Pradze. Ekspozycję można odwiedzać do końca stycznia. W marcu będzie prezentowana w Rzymie.

Dyskusja panelowa – Teologowie: Obraz po obrazie

.Do zabrania głosu w dyskusji panelowej „Teologowie: Obraz po obrazie” zostali zaproszeni: patrolog ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW, biblistki: s. prof. Joanna Nowińska z Uniwersytetu Śląskiego i prof. Barbara Strzałkowska z UKSW oraz ks. prof. Jan Sochoń – filozof i poeta. Spotkanie poprowadzi Juliusz Gałkowski, historyk i krytyk sztuki.

Dyskusja teologów towarzyszyć będzie wystawie, na której prezentowanych jest dwadzieścia współczesnych obrazów Zwiastowania, autorstwa dziesięciu polskich malarzy: Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, Grzegorza Wnęka i Michała Żądło.

Wystawa

.Wystawa miała swoją premierę przed dwoma miesiącami, 17 listopada 2023 r. w gościnnych podziemiach katedry św. Floriana.  „Zwiastowanie – to jak podkreśla kurator wystawy dr Dariusz Karłowicz – niewątpliwie jedno z największych i najpiękniejszych wyzwań chrześcijańskiej sztuki”. Jeszcze w styczniu planowane jest oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji.

Wideo z wernisażu: https://www.youtube.com/watch?v=PydmsxJjcsU

Strona projektu Namalować katolicyzm od nowa: https://angelicum.it/st-john-paul-ii-institute-of-culture/lets-paint-catholicism-again/pl/

Organizatorami wystawy i wydarzeń jej towarzyszących są: Teologia Polityczna, Fundacja Świętego Mikołaja oraz Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie.

________________________

Teologowie: obraz po obrazie

Kiedy: 17 stycznia (środa) godz. 18:00

Gdzie: podziemia katedry warszawsko-praska, ul. Floriańska 3, Warszawa

Wstęp wolny!

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

Teologia Polityczna/Fundacja Świętego Mikołaja oraz Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 stycznia 2024