Dzień Rubensa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Wystawa prac Petera Paula Rubensa, 40-lecie Panoramy Racławickiej oraz prezentacja fotografii Zbigniewa Beksińskiego – to część wydarzeń zaplanowanych w tym roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i jego oddziałach.
40-lecie Panoramy Racławickiej oraz Dni Rubensa – co jeszcze oferuje Muzuem Narodowe we Wrocławiu?
.W ubiegłym roku ponad 750 tys. osób odwiedziło Muzeum Narodowe i jego oddziały – Panoramę Racławicką, Muzeum Etnograficzne oraz Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. „To imponujący wynik i drugi w historii po 2023 r. (…) Warto zwrócić uwagę, że Muzeum Etnograficzne osiągnęło w ubiegłym roku wynik historyczny – ponad 31 tys. odwiedzających” – mówił w czwartek dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. Podczas konferencji prasowej podsumował miniony rok i przedstawił w zarysie tegoroczne plany wystawiennicze.
Najwyższa frekwencja, podobnie jak w latach ubiegłych, była w Panoramie Racławickiej. W 2024 r. ten oddział Muzeum Narodowego odwiedziło ponad 470 tys. osób. Panorama Racławicka, w której prezentowane jest monumentalne dzieło powstałe pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka, w tym roku obchodzi 40-lecie udostępnienia zwiedzającym. „W tym czasie odwiedziło go 12 mln osób (…). Ta swoista relikwia narodowa jest bardzo ważna dla naszej wrocławskiej tożsamości, to jest fragment tego, skąd przybyliśmy” – mówił Oszczanowski, wskazując na lwowskie korzenie tego monumentalnego dzieła.
Dyrektor podkreślił, że w ramach obchodów 40-lecia udostępnienia zwiedzającym Panoramy Racławickiej Muzeum Narodowe będzie chciało zaprosić wszystkich, dzięki którym dzieło przetrwało i może być prezentowane. Obchodom będzie towarzyszyć wystawa „Od szkicu od panoramy”, na której zostanie pokazanych kilkadziesiąt szkiców, rysunków konceptualnych i przygotowawczych ukazujących proces twórczy autorów. „Zaprezentujemy m.in. cztery wielkoformatowe obrazy, które były projektem obrazu prezentowanego w Panoramie Racławickiej” – mówił Oszczanowski.
W gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu jednym z tegorocznych wydarzeń wystawienniczych będzie ekspozycja zatytułowana „Rubens na Śląsku”. Ta wystawa – jak mówił dyrektor Oszczanowski – wpisywać się będzie w polską prezydencję w UE. „Rubens pokazuje, jak Europa została zunifikowana, zjednoczona za sprawą sztuki” – mówił dyrektor. Twórcy tej ekspozycji zapowiadają, że będzie to pierwsza w historii wystawa prezentująca wyrazy fascynacji sztuką flamandzkiego malarza na ziemiach historycznych Śląska. Ekspozycja zostanie otwarta 31 maja.
W tym roku w gmachu głównym będzie można zobaczyć też m.in. wystawę „Moda. Historia osobista prof. Irena Huml (1928-2015)”. To prezentacja garderoby wybitnej polskiej historyczki i krytyczki sztuki obejmująca cztery dekady – od lat 50. do początku lat 90. XX w. „Ekspozycja odnosi się nie tylko do indywidualnej biografii, ale też rzuca światło na historię ubioru w PRL-u, zagadnienia związane z rolą i funkcjonowaniem kobiet w tej rzeczywistości, inspiruje pytania o trwałość przedwojennych inteligenckich postaw w nowej rzeczywistości, o emancypację, funkcjonowanie kobiet w świecie akademickim i artystycznym, o rodzimą recepcję trendów międzynarodowych i rolę mody w procesach modernizacyjnych” – piszą o wystawie jej twórcy. Ekspozycję będzie można oglądać od 25 lutego.
Z kolei w Muzeum Etnograficznym od 17 maja otwarta zostanie wystawa „Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej”. To ekspozycja pokazująca, jak uruchomienie w 1867 r. połączeń kolejowych pomiędzy Goerlitz, Węglińcem i Wałbrzychem umożliwiło rozwój przemysłu i włączyło Dolny Śląsk w europejską sieć kolejową.
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej zaproponuje w tym roku zwiedzającym m.in. wystawę zdjęcia autorstwa Zdzisława Beksińskiego. Ekspozycja ma pokazać artystę jako pioniera i poszukiwacza nowych form wyrazu, który „walczył z ograniczeniami współczesnej fotografii”. Wystawę będzie można oglądać od 13 kwietnia.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB