Festiwal teatralny w Poznaniu z polsko-ukraińsko-niemieckim mostem kulturalnym

Polsko-ukraińsko-niemiecki most kulturalny jest ideą rozpoczynającego się w czwartek w Poznaniu festiwalu teatralnego „Czas na teatr”. Wydarzenie odbywa się po raz drugi. Jego gospodarzem jest Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Polsko-ukraińsko-niemiecki most kulturalny jest ideą rozpoczynającego się w czwartek w Poznaniu festiwalu teatralnego „Czas na teatr”. Wydarzenie odbywa się po raz drugi. Jego gospodarzem jest Teatr Muzyczny w Poznaniu.

.Do stolicy Wielkopolski ze swoimi spektaklami przyjadą najlepsze polskie teatry. Oprócz nich na festiwalu pokazane zostaną spektakle z Ukrainy i z Niemiec. Festiwal potrwa do 9 października. Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski podkreślił, że będzie to prawdziwe święto teatrów i musicalu.

„Druga odsłona wydarzenia to już pełnowymiarowy festiwal. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć znakomite tytuły. To także ogrom wydarzeń towarzyszących: spektakle innych poznańskich teatrów, gala musicalowa z nagrodami, znakomite koncerty, pokazy filmowe, spotkania dyskusyjne i konferencje” – powiedział.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną dwa spektakle ukraińskie i dwa niemieckie Zaplanowana jest też dwudniowa konferencja „Polska-Niemcy. Sąsiedztwo – stereotypy – empatia – współpraca”.

29 września zobaczyć można będzie spektakl inspirowany postacią Krzysztofa Krawczyka „Chciałem być” Teatru Powszechnego w Łodzi. 1 października Teatr Muzyczny w Gdyni przedstawi spektakl w reżyserii Marka Sadowskiego „Sztafeta pokoleń”.

Do Poznania na festiwal przyjedzie nagradzany spektakl „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Efekt koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zaprezentowany zostanie 3 października.

Podczas festiwalu pokazany zostanie też spektakl „5:00. UA”. Kilkanaście aktorek z Ukrainy dzieli się w nim swoimi przeżyciami i doświadczeniami z pierwszych dni inwazji Rosji, z ich ucieczki z dziećmi do Polski, z pobytu w naszym kraju. W programie znalazła się ponadto prezentacja spektaklu. „Marlene und die Dietrich” w reżyserii Carstena Kirchmeiera pod kierownictwem muzycznym Matthiasa Stoetzela.

Podczas gali musicalowej 2 października widzowie usłyszą piosenki z głośnych w ostatnich sezonach premier. Tego wieczoru nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników ogólnopolskiego plebiscytu na najlepsze musicalowe premiery sezonu 2022/2023.

W ramach festiwalu odbędą się spotkania z artystami i realizatorami. Na uczestników czekają też dwie premiery książkowe, spotkania autorskie, filmowe pokazy musicali w Kinie Pałacowym i konferencja naukowo-biznesowa. Zobaczyć będzie można także spektakle Teatru Polskiego, Teatru Animacji, Polskiego Teatru Tańca, Teatru Emigrant i Stowarzyszenia Artefiktion z Hanoweru.

Festiwale, spektakle i wystawy, które warto odwiedzić

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Rafał Pogrzebny/Wszystko co Najważniejsze/KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 września 2023
Fot.: Teatr Muzyczny w Poznaniu