Filharmonia Krakowska - nowy sezon, co w programie?

Świętem wiosny Igora Strawińskiego i Harnasiami op. 55 Karola Szymanowskiego w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą ich szefa artystycznego Alexandra Humali 20 i 21 września Filharmonia Krakowska zainauguruje jubileuszowy 80. sezon artystyczny

Całkowicie nowa przestrzeń w której zabrzmią koncerty

Jak zauważył Mateusz Prendota, dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej koncerty inauguracyjne wpisują się jednocześnie w piątą edycję trwającego obecnie Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat.

Według przedstawicieli krakowskiej placówki jubileuszowy sezon wypełnią znakomite dzieła i wykonawcy – m.in. Święto wiosny Strawińskiego, Niemieckie requiem Brahmsa, VIII Symfonia Brucknera, Izrael w Egipcie Haendla/Mendelssohna, III Symfonia Beethovena, Symfonia alpejska Straussa, IX Symfonia Dvořáka, Missa da requiem Verdiego, Symfonia fantastyczna Berlioza czy Symfonia Tysiąca Mahlera.

Zespoły filharmoniczne poprowadzą m.in. Sascha Goetzel, Dawid Runtz, Christoph Altstaed, Karen Kamensek, Marco Angius, Sergey Smbatyan, Yaroslav Shemet, Paul McCreesh, Andrzej Boreyko, Michał Klauza oraz dyrygenci na co dzień związani z instytucją: Antoni Wit, Alexander Humala, Łukasz Borowicz. Towarzyszyć im będą znakomici soliści: Frank Peter Zimmermann, Marcin Zdunik, Miriam Kutrowatz, Aleksandra Świgut, Jonathan Fournel, Aleksandra Kurzak, Baiba Skride, Szymon Nehring, Liya Petrova, Ivo Pogorelić.

„Koncerty Filharmonii odbywać się będą zarówno w gmachu przy ulicy Zwierzynieckiej, jak i w miejscach zabytkowych, od lat związanych z działalnością instytucji, jak Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zamek Królewski na Wawelu, Hotel Saski i Muzeum Armii Krajowej” – zapowiedział dyrektor.

Całkiem nową przestrzenią, w której zabrzmią koncerty z w tym sezonie – wskazał Prendota – będzie Centrum Kongresowe ICE. W tym miejscu zabrzmi dzieło Krzysztofa Pendereckiego VII bram Jerozolimy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, VIII Symfonia Gustava Mahlera na zakończenie sezonu, ale też koncert 1 lutego 2025 roku, czyli dokładnie w 80 lat od pierwszego koncertu Filharmonii Krakowskiej po II wojnie światowej.

„W programie tego nadzwyczajnego wieczoru pojawią się kompozycje zagrane 3 lutego 1945 roku pod batutą Zygmunta Latoszewskiego w sali ówczesnego Kinoteatru Świt – Odwieczne pieśni Karłowicza, II Koncert fortepianowy f-moll Chopina oraz VI Symfonia Patetyczna Czajkowskiego” – zapowiedział dyrektor artystyczny Alexander Humala.

Filharmonia Krakowska planuje działalność edukacyjną dla najmłodszych, seniorów i niepełnosprawnych

.Koncert 1 lutego 2025 roku poprowadzą mistrzowie batuty, których nazwiska w znaczący sposób wpisały się w historię Filharmonii Krakowskiej – Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk oraz obecny dyrektor artystyczny, zaś solistą będzie Jan Lisiecki.

Zgodnie z zapowiedziami w 80. sezonie artystycznym Filharmonia Krakowska realizować będzie swoje autorskie programy: Tak brzmi Małopolska, poszerzający obecność jej zespołów w województwie małopolskim oraz Muzyczne Mosty, od kilku lat z inicjatywy tej instytucji pogłębiający międzyinstytucjonalną współpracę w środowisku muzycznym Krakowa i regionu.

W ramach działalności edukacyjnej Filharmonii zaplanowano zajęcia dla wszystkich grup wiekowych dzieci i młodzieży, a także dla grup senioralnych oraz osób z niepełnosprawnościami. Wśród cyklów edukacyjnych znalazły się całkiem nowe propozycje, jak Muzyczne boBasy (dla dzieci 0-3 lat), Kamishibai-ka (dla dzieci 3-6 oraz 6-9 lat), Jedwabnym Szlakiem (dla dzieci 6-12 lat oraz dla dorosłych i seniorów), czy Poranki Organowe, ale też znane melomanom – Bajki Muzyką Pisane, koncerty z serii Dzieci Dzieciom oraz Musica Ars Amanda.

W Dyskusyjnym Klubie Muzycznym „Wszystko Gra” do końca sezonu zaplanowano 27 spotkań z artystami i muzykologami, rejestrowanych w formie podcastów przez Radio Kraków.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 września 2024