Forum Musicum - festiwal muzyki dawnej we Wrocławiu

Madrygał to gatunek muzyki wokalnej, który powstał jeszcze w XIV wieku we Włoszech i to właśnie on będzie tematem koncertów organizowanych w ramach tegorocznej edycji festiwalu muzyki dawnej Forum Musicum. „Podczas festiwalu sięgniemy po to niezwykłe bogactwo repertuarowe dawnych epok i postaramy się pokazać różnorodność wcieleń madrygału” – zapowiadają organizatorzy.

Madrygał to gatunek muzyki wokalnej, który powstał jeszcze w XIV wieku we Włoszech i to właśnie on będzie tematem koncertów organizowanych w ramach tegorocznej edycji festiwalu muzyki dawnej Forum Musicum. „Podczas festiwalu sięgniemy po to niezwykłe bogactwo repertuarowe dawnych epok i postaramy się pokazać różnorodność wcieleń madrygału” – zapowiadają organizatorzy.

Forum Musicum

.Jak podkreślają organizatorzy festiwalu Forum Musicum, madrygał to gatunek muzyki wokalnej, który potrafi zaskoczyć rozmaitością form. Pojawił się w twórczości z okresu włoskiej epoki ars nova już w XIV wieku i charakteryzował się wirtuozerią oraz używaniem wyrafinowanych form poetyckich.

„W XVI wieku rozkwitł i ewoluował na gruncie wielogłosowej muzyki zespołowej. Rozwinęły się różne jego style w przynajmniej trzech różnych okresach. Ze względu na silne związki muzyki z tekstem madrygał manierystyczny późnego XVI wieku stał się ważnym polem rozwijania barokowego stylu w muzyce wokalnej” – wskazano w zapowiedzi wydarzenia.

Muzyka z dawnych epok

.Zwrócono przy tym uwagę, że pierwsza połowa kolejnego stulecia przyniosła nowy jego kształt – zaczęto używać instrumentów i basso continuo. Wcześniej jedynie układano madrygały w cykle, ale już w początkach baroku pojawiły się komedie madrygałowe.

„Podczas festiwalu sięgniemy po to niezwykłe bogactwo repertuarowe dawnych epok i postaramy się pokazać różnorodność wcieleń madrygału” – zapowiadają organizatorzy.

Dyrektor artystyczny Forum Musicum Tomasz Dobrzański podkreślił, że oprócz typowych koncertów, które odbędą się m.in. w Narodowym Forum Muzyki, Oratorium Marianum czy Sali Wielkiej Ratusza, tegoroczna edycja festiwalu ma też w swoim programie wydarzenia nieco mniej formalne, a jednocześnie bardziej zbliżone do sytuacji muzycznych, jakie miały miejsce w dawnych wiekach.

Wrocław przepełniony muzyką – szczegóły wydarzenia

.„Jednym z takich wydarzeń będzie tzw. ”Głośnie granie”, czyli użycie głośnych, nośnych instrumentów, które są w stanie przekrzyczeć hałas uliczny, mogą grać do tańca, mogą towarzyszyć istotnym ceremoniom. Takie minikoncerty głośnej muzyki pojawią się na ulicach Wrocławia” – zapowiedział.

11, 12 i 13 sierpnia w przestrzeni miejskiej wystąpi Alta Cappella – zespół trąbek i kotłów, a 25 i 26 sierpnia skład Alti Soni. Muzycy zagrają m.in. na pomorcie, szałamai, trąbce suwakowej i perkusji.

19 sierpnia odbędzie się z kolei potańcówka renesansowa w Klubokawiarni Mleczarnia. „Zaprosimy publiczność do wspólnej zabawy. Będziemy się uczyć kroków tanecznych i oczywiście miło spędzać w historyczny sposób czas”- zachęca dyrektor artystyczny. Podczas potańcówki uczestnikom towarzyszyć będą muzycy zespołu Alta, a nauką choreografii zajmą się artyści Teatru Tańca Amatum.

„Kultura Najważniejsza” i najważniejszy plan na weekend

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Polecamy kinowe premiery, a także filmy dostępne na platformach streamingowych, dla tych którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowy zaciszu. Przypominamy o klasykach, piszemy o nowościach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe. Proponujemy również światowe wystawy, najlepsze spektakle teatralne czy koncerty. Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo, czytając newsletter „Kultura Najważniejsza”.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Agata Tomczyńska/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 sierpnia 2023