Czy Ukraina może wygrać?

Prof. Françoise Thom w nr 40 "Wszystko co Najważniejsze": Czy Ukraina może wygrać?

Rosyjscy ideolodzy każdego dnia publikują kolejne teksty, wykazując, że likwidacja Ukrainy jest konieczna, by uporać się z gorszym od hitleryzmu “ukrainonazizmem”. Francuska profesor z Sorbony, Françoise THOM, alarmuje w 40 nr “Wszystko co Najważniejsze”, że Zachód nie może sobie dalej pozwolić na traktowanie tych wypowiedzi z “przymrużeniem oka”.

.Profesor Françoise Thom, tekst “Dążeniem rosyjskich ideologów jest likwidacja narodu ukraińskiego” o tym, czy Ukraina może wygrać, rozpoczyna od zwrócenia uwagi na pozornie nieistotny szczegół, który dobitnie wskazuje, że rosyjskiej agresji na Ukrainę można było uniknąć. Tym detalem jest zachodnia obojętność i niedostrzeganie tego, że likwidacja Ukrainy jest obecna w narracji rosyjskich ideologów od lat. W związku z tym pracująca na Sorbonie profesor historii dokonuje wnikliwej analizy wypowiedzi Dmitrija Miedwiediewa i Timofieja Siergiejcewa.

(…) Dmitrij Miedwiediew, dziś wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa FR, zamieścił niemal bliźniaczo podobny tekst w mediach społecznościowych. Stwierdzenia zawarte w obu tych tekstach należy czytać z dużą uwagą, gdyż pozwalają nam zrozumieć, że ​​nie chodzi tu o zwykłą wojnę, ale o „operację specjalną” mającą na celu likwidację narodu ukraińskiego.

Dalej autorka przytacza najbardziej radykalne i niepokojące fragmenty opublikowanego przez państwową agencję informacyjną RIA Nowosti, tekstu Timofieja Siergiejcewa Co Rosja powinna zrobić z Ukrainą. Rosyjski politolog w niezwykle szczegółowy sposób opisuje w jaki sposób należy przeprowadzić denazyfikację Ukrainy, która w praktyce oznacza likwidację poprzez masowe represje wszelkich świadectw ukraińskiej tożsamości na niespotykaną dotąd skalę poprzez.

Denazyfikacja zakłada pełną rosyjską kontrolę nad terytorium Ukrainy. „Zrealizować ją może jedynie zwycięzca (…), co oznacza, że kraj poddany denazyfikacji nie może być suwerenny. Państwo denazyfikujące – Rosja – nie może mieć podejścia liberalnego do denazyfikacji. Ideologia denazyfikatora nie może być kontestowana przez tego, kto podlega denazyfikacji”. (…) W konsekwencji ukronazizm „stanowi większe zagrożenie dla pokoju i Rosji niż nazizm w swojej odmianie hitlerowskiej”.

Profesor Françoise THOM wielokrotnie podkreśla w swoim tekście, że dopiero rosyjska agresja na Ukrainę otworzyła oczy wszystkim tym, którzy kolejne groźby i imperialne plany Rosji wrzucali traktowali z “przymróżeniem oka”, jako kolejny wytwór rosyjskiej propagadny. Niestety, brutalny plan, którego celem jest likwidacja Ukrainy poprzez eksterminację ukraińskiej ludności jest wcielany w życie. W związku z tym Zachód nie może sobie pozwolić na niepoważne traktowanie innych rosyjskich planów, które dotyczą utworzenia “otwartej Eurazji, od Lizbony po Władywostok”. Odpowiedź na pytanie czy Ukraina może wygrać dać może wyłącznie zaangażowanie na rzecz Ukrainy i walecznych Ukraińców ze strony Polski i innych krajów wolnego świata.

Artykuł profesor Françoise THOM ukazał się w 40. numerze „Wszystko Co Najważniejsze”. [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 maja 2022