Francuska Biblioteka Narodowa poszukuje mecenasów, dzięki którym mogłaby nabyć brewiarz króla Karola V

biblioteka

Francuska Biblioteka Narodowa poszukuje mecenasów, aby móc nabyć do zbiorów brewiarz króla Karola V. Uznawany za przedmiot o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kultury, „Brewiarz do użytku Sainte-Chapelle” znajduje się obecnie w prywatnej kolekcji angielskiej. Biblioteka narodowa musi zebrać do 31 grudnia 2023 roku 1,6 mln euro, aby móc nabyć dzieło francuskiej gotyckiej kaligrafii i iluminacji do państwowych kolekcji. 

.Brewiarz używany był wcześniej jako księga liturgiczna w paryskiej Sainte-Chapelle. Królewski manuskrypt został wykonany pod koniec XIV wieku w stylu gotyckim, ozdobiony 33 miniaturami.  Miniatury przedstawiają m.in.króla Francji klęczącego przed relikwiami z męki Chrystusa. Strony brewiarza ozdobione są motywami roślinnymi, zwierzęcymi i pejzażami. 

Księga „Brewiarz do użytku Sainte-Chapelle”, oznaczona jako „dzieło o szczególnej wartości dla dziedzictwa”, zawiera część brewiarza, przeznaczoną na miesiące letnie, a także opisuje ceremonie pogrzebowe królów i królowych Francji. W księdze udokumentowane są również ważne wydarzenia z roku liturgicznego i z ceremonii w Sainte-Chapelle, m.in.z umieszczenia w kaplicy korony cierniowej. 

Biblioteka króla Francji Karola V, panującego w XIV wieku, uznawana jest za fundament historyczny kolekcji Francuskiej Biblioteki Narodowej. W zbiorach królewskiej biblioteki znajdowało się 1 000 ksiąg, rozproszonych następnie w XV wieku. Specjaliści próbują obecnie odtworzyć bibliotekę króla Karola V, dzięki pracom historyka i bibliotekarza Leopolda Delisle na początku XX wieku. Od 2016 roku Francuska Biblioteka Narodowa rozpoczęła inwentaryzację dzieł, pochodzących z biblioteki królewskiej, aby móc systematycznie identyfikować pochodzące z niej wydania. 

Francuska Biblioteka Narodowa poszukuje mecenasów, dzięki którym mogłaby nabyć brewiarz Karola V. Każdy może wpłacić na ten cel dotację na stronie Francuskiej Biblioteki Narodowej lub wysłać czek do serwisu mecenatu tej instytucji.

.Jak zapowiadają przedstawiciele Francuskiej Biblioteki Narodowej, jeśli uda się pozyskać księgę, zostanie utworzona jej wersja elektroniczna, dostępna dla wszystkich na stronie internetowej biblioteki. Manuskrypt „Brewiarza do użytku Sainte-Chapelle” zostanie natomiast wystawiony w muzeum Francuskiej Biblioteki Narodowej w jej historycznej siedzibie, Site Richelieu w Paryżu, otwartej w 2022 roku po 12 latach prac renowacyjnych. 

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 maja 2023
Fot. flickr/POP