Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla

Daily Telegraph: Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla

Matthew Day, korespondent The Daily Telegraph w Europie Środkowej i Warszawie, zauważył z jaką ofiarnością, pomocą i dobrem spotykają się Ukraińcy przyjmowani przez Polaków. Jak stwierdził dziennikarz, Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla.

.Polacy przyjęli już ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy. Matthew Day zauważył, że jest to znacząca liczba, jak na 38 milionowy kraj. „Reakcja była w dużej mierze oddolna. Zorganizowana przez pojedyncze osoby, grupy przyjaciół, kluby lub dzielnice. Oni podjęli się odpowiedzialności za pomoc uciekającym przed wojną”. Korespondent zaznaczył, że Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla. Mogłaby by ona być symbolicznym wyrazem wdzięczności reszty świata dla naszego państwa.

– Trudno dziś wyobrazić sobie bardziej zasłużonego odbiorcę na świecie. Mówię to jako korespondent zagraniczny, który przez lata napisał niezliczoną ilość artykułów, rzucając światło na wiele kwestii, w których ten kraj jest daleki od doskonałości – zaznaczył Matthew Day.

„Polacy szybko sympatyzują z każdym, kto próbuje wyrwać się spod władzy rosyjskiej”.

.Matthew Day zwrócił uwagę, że Polacy nie tylko dali schronienie ludziom uciekającym przed wojną, ale także zapewnili im jedzenie i niezbędne środki do życia. Wskazał także na dobrą samoorganizację społeczeństwa przytaczając przykłady postów z prośbą o pomoc w mediach społecznościowych, na które odpowiadali Polacy. Jak zauważył Day, Polska wspiera uchodźców także na poziomie administracyjnym. „To trwa i trwa, bo przybywa coraz więcej ludzi. Mimo to moi sąsiedzi wciąż sięgają do najwyraźniej niemającej dna dobroci, aby im pomóc”.

– Cierpienia narodu ukraińskiego uderzyła w historyczne rany Polaków. Polskę wciąż dręczą doświadczenia II wojny światowej. Obraz ludzi uciekających przed siłami Putina są przerażająco podobne do obrazu cierpiących kiedyś Polaków, który pozostał wyryty w świadomości narodowej.

.Matthew Day podkreśla, że właśnie takie postawy zasługują na przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 marca 2022