Ilu jest Ukraińców w Polsce?

Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 8 mln 31 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 6 mln 219 tys. – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna.

.W dniu 27 listopada funkcjonariusze Straży Granicznej, na kierunku z Ukrainy do Polski, odprawili 23,2 tys. osób. Jak informują służby 24 lutego jest to w sumie 8,031 mln osób. Z kolei tego samego dnia na Ukrainę odprawiono z Polski 23,1 tys. osób, a od 24 lutego – ponad 6,219 mln osób.

Ilu jest Ukraińców w Polsce?

.Kierownik Katedry Metodologii Badań Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Prof. Piotr DŁUGOSZ, w artykule „Przybyła głównie klasa średnia. Pierwsze badania uchodźców z Ukrainy” [LINK] zwraca uwagę, że do Polski przyjeżdża głównie ukraińska klasa średnia.

„Do Polski z Ukrainy przyjechała głównie klasa średnia, która uważa, że w Polsce można bezpiecznie się schronić przed wojną i jej negatywnymi skutkami. Zgodnie z założeniami teorii migracji o wyborze Polski przez uchodźców zadecydowały wcześniej istniejące u nas sieci społeczne. Ważne jest też podobieństwo językowe i kulturowe Polski do Ukrainy. Warto dodać, że nasz kraj już wcześniej był atrakcyjny dla ukraińskiej młodzieży wybierającej studia za granicą, która wskazywała, że wybiera Polskę ze względu na przystępne koszty życia i podobieństwo językowe i kulturowe.

Część uchodźców zamierza wracać na Ukrainę, ale pozostaną w Polsce, jeśli będą trwały działania wojenne i nadal będą ostrzeliwane rakietami ukraińskie miasta. Widoczna też jest postępująca integracja z polskim społeczeństwem. Będzie się ona zacieśniać wraz z przedłużaniem się konfliktu zbrojnego. Polska jest dobrze oceniana za udzieloną pomoc uchodźcom. Ukraińcy w Polsce najlepiej oceniają wolontariuszy na granicy.” – pisze prof. Piotr DŁUGOSZ.

Co Ukraińcy sądzą o Polakach?

.Z kolei w tekście „Bracia Polacy. Pomoc dla Ukraińców w konkretnych liczbach” [LINK] profesor porównuje pomoc udzielaną Ukraińcom przez Polaków i przez Niemców. Największa różnica uwidacznia się w odsetku Ukraińców uważających Polaków za najbardziej przyjazną grupę społeczną.

„Z sondażu wynika, że po Ukraińcach ukraińskojęzycznych (2,22) i Ukraińcach rosyjskojęzycznych (2,74) Polacy (2,95) są najbardziej przyjazną Ukraińcom grupą społeczną. Dla porównania do Niemców ten dystans jest dużo większy (4,05). Warto dodać, że w 2021 r. indeks dystansu do Polaków wynosił 3,7, a obecnie wynosi (2,95). Dystans zmniejszył się o 0,75 punktu i był to jedyny spadek odnotowany w badaniach.”

„Z badań Info Sapiens wynika, że od początku wybuchu wojny 73 proc. Ukraińców poprawiło swoje zdanie o Polakach, a o Niemcach tylko 29 proc. W badaniach Rating Grup uznano, że spośród osiemnastu krajów najbardziej przyjazna dla Ukrainy jest Polska. Niemcy znalazły się dopiero na 11. miejscu. O wzroście sympatii do Polaków mówią też badania nad dystansem społecznym Międzynarodowego Instytutu Socjologii w Kijowie. Zmianę stosunku Ukraińców do Polaków można obserwować za pomocą skali Bogardusa. Jej celem jest pokazanie jak daleko albo blisko w przestrzeni społecznej są ulokowane różne grupy etniczne. Najniższy dystans jest wtedy, kiedy zgadzamy się, aby przedstawiciel obcej grupy został członkiem rodziny, następnie został bliskim przyjacielem, sąsiadem, kolegom w pracy, mieszkańcem Ukrainy, turystą, oraz nie wpuszczono by go do kraju-wskaźnik największego dystansu. Skala przyjmuje wartości od 1 do 7, im niższa średnia tym niższy dystans.”- dodaje prof. Piotr DŁUGOSZ.

PAP/Marcin Chomiuk/Wszystko Co Najważniejsze/MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 listopada 2022