Instytut Teatralny stworzył wirtualną wystawę "Pamięć Teatru"
Instytut Teatralny stworzył wirtualną wystawę „Pamięć Teatru”. To spojrzenie na fotografię teatralną od 1839 r. do dziś. Przez długi czas patrzono na nią jako na czysty dokument. Od niedawna zaczęto dostrzegać jej wartość artystyczną – mówi koordynatorka projektu Maria Magdalena Ożarowska.
Wirtualna wystawa
.„Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” to wirtualna wystawa, która wystartuje 5 grudnia. To pierwsze takie spojrzenie na historię polskiej fotografii teatralnej od 1959 roku.
Jednym z najważniejszych zadań Instytutu Teatralnego jest dokumentowanie współczesnego teatru w Pracowni Dokumentacji Teatru. W ramach pracowni Instytut prowadzi największe, poświęcone działalności teatralnej, archiwum. Ponadto rozwijane są również Encyklopedia Teatru Polskiego oraz portal e-teatr.pl. W 2015 roku z inicjatywy byłej dyrektor Instytutu Teatralnego Doroty Buchwald powołano konkurs fotografii teatralnej. Jak tłumaczyła koordynatorka projektu Maria Magdalena Ożarowska, „Pamięć Teatru” to kontynuacja tej inicjatywy.
Wystawa składa się z trzech części, które obejmują lata 1839-1918, 1919-1989 oraz 1989-2024. Współpracując z licznymi instytucjami oraz osobami prywatnymi zespół kuratorski dokonał wyboru czterystu obiektów. Jak tłumaczyła, taka forma wystawy nie niosła ze sobą takich ograniczeń jak w przypadku wystawy fizycznej. „Staraliśmy się, żeby ta historia była prawdziwa, sprawiedliwa i odzwierciedlała faktyczny stan polskiej fotografii teatralnej” – zaznaczyła.
„Przez długi czas patrzono na fotografię teatralną jako na czysty dokument i dodatek do przedstawienia. Dopiero od niedawna zaczęliśmy widzieć w niej też wartość artystyczną, jakieś kolejne znaczenie odbioru dzieła teatralnego – oceniła Ożarowska.
Proces tworzenia wirtualnej wystawy
.Podkreśliła, że w takiej selekcji trzeba zmierzyć się z trudnym wyborem – „czy wybrać techniczne dobre zdjęcia, które w prawidłowy sposób dokumentują przedstawienie teatralne, czy też coś co jest artystyczną interpretacją fotografa”. „Myślę, że nigdy nie dojdziemy do konsensusu w tej sprawie. Niektórzy idą bardziej za stylem fotograficznym, a niektórzy bardziej cenią sobie służebną rolę fotografii wobec przedstawienia teatralnego” – dodała. Ożarowska wskazała również, że „kuratorzy, mimo że nie do końca uznawali estetykę pewnych fotografów teatralnych i tak chcieli pokazać ich prace ze względu na to, że w danym okresie te zdjęcia były ważne”. „Mamy zdjęcia Wojciecha Plemińskiego, który jest ukochanym fotografem absolutnie wszystkich, mamy też zdjęcia Edwarda Hartwiga. Ich praca to bardzo dobra i bardzo sprawna dokumentacja spektaklu, widać też w niej artyzm” – tłumaczyła.
„Co i jak zapamiętała polska fotografia teatralna?” – to pytanie jakie stawiają organizatorzy. „Każda część wystawy była przygotowana przez różnych kuratorów. Agnieszka Wanicka jest wykładowczynią, więc myślę, że pokazała fotografię teatralną przez pryzmat naukowy i archiwistyczny. Wojciech Nowicki wpuścił do wystawy trochę więcej „luzu”. Trzecia część to opowieść właśnie o złożoności tej „machiny” i o osobach, bez których spektakl by nie powstał, to próba ujęcia teatru jako całości”.
„Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” wystawę fotograficzną obrazującą polski teatr. Wystawa kuratorowana jest przez dr Agnieszkę Wanicką, Wojciecha Nowickiego we współpracy z Bartoszem Flakiem oraz Magdalenę Hueckel we współpracy z Magdaleną Ożarowską. 5 grudnia 2024 roku odbędzie się oficjalny start strony internetowej, na której będzie znajdować się wystawa.
„Kultura Najważniejsza”
„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/ WszystkocoNajważniejsze/ LW