Jak powstały piramidy?
Tajemnice archeologii coraz bliżej rozwiązania. Naukowcy przekonują, że bliscy są odpowiedzi na pytanie, jak powstały piramidy.
I tak, według według archeologów, Khufu, odnoga rzeki Nil, przepływała niegdyś wystarczająco blisko Gizy, aby przenieść kamienie potrzebne do budowy piramid. Zespół naukowców z Francji współpracujący z badaczami z Chin oraz Egiptu, znalazł dowody wskazujące na to, że odnoga rzeki Nil, Khufu, płynęła kiedyś dostatecznie blisko Gizy, by mogła być użyta do przenoszenia kamieni. Przybliża to tym samym archeologów do odpowiedzi na pytanie, jak powstały piramidy. W pracy opublikowanej w Proceedings of the National Academy of Sciences, grupa archeologów opisuje swoje badania skamieniałych ziaren pyłków, znalezionych w osadach wokół Gizy.
Badacze zbierali próbki osadów rdzeniowych z kilku miejsc w Gizie i okolicach, a następnie przyjrzeli się dokładnie skamieniałym ziarnom pyłku, uwięzionym w nich przez tysiące lat.
Łącząc wyniki wcześniejszych badań, które polegały na badaniu warstw skalnych otaczających piramidy, naukowcy stwierdzili, że są w stanie zrekonstruować historię gałęzi Khufu, to jak płynęła i wypływała w tym rejonie przez wcześniejsze 8 tysięcy lat. Następnie, patrząc na linię czasu i przepływ gałęzi, odkryli, że jej poziom był dostatecznie wysoki, by sięgać w okolice Gizy, oddalonej o 7 kilometrów od Nilu, w czasach, gdy około 4 tysiące lat temu zbudowano trzy z głównych piramid, Menkaure, Khafre i Khufu, czytamy na łamach portalu Phys.org
.Archeolodzy dodają, że znalezione skamieniałości ziaren pyłku pochodziły głównie z kwitnących traw takich jak te, które dziś porastają rzekę Nil. Znaleźli też dowody na istnienie kilku roślin bagiennych, które zwykle rosną na brzegach jezior. Świadczy to o tym, iż Khufu pozostawała na tym terenie na tyle długo, by natura uznała jej obecność za trwałą.
Zespół naukowców stwierdził również, że niedługo po panowaniu króla Tutanchamona poziom odnogi zaczął spadać, co doprowadziło do powstania znacznie bardziej jałowego środowiska. Inne badania kości i zębów pochodzących od ówczesnych mumii również wskazywały na to, że obszar ten stawał się znacznie bardziej suchy.
Badacze sugerują, że użycie tych samych technik pomogłoby uzyskać więcej wiedzy o tym, jak zmieniający się przepływ rzeki wpłynął na inne starożytne cywilizacje.
Więcej na temat bieżących odkryć piszemy w artykułach „Najnowsze odkrycia archeologiczne” oraz „Odkrycia archeologiczne i susza” na portalu www.WszystkocoNajważniejsze.pl a także w miesięczniku „Wszystko co Najważniejsze” [LINK].
Oprac. Mikołaj Czyż