
„Czy to mgła, czy to chmury?” – pyta tradycyjna japońska folkowa pieśń o tym jak kwitną japońskie wiśnie. Te piękne drzewa, uważane za narodowy symbol, kwitną raz w roku i można się nimi cieszyć tylko przez dwa tygodnie. Całą Japonię ogarnia wtedy gorączka. W tym roku wiśnie zakwitły wyjątkowo wcześnie.
Japońskie wiśnie
.Jest sobota, piąta nad ranem w tokijskim parku Ueno. Jest jeszcze ciemno. Między kwitnącymi drzewami siedzą już młodzi pracownicy japońskich firm. Pilnują najlepszych miejsc do obserwacji kwitnącej wiśni – hanami (花見). Za kilka godzin dotrą także ich szefowie oraz współpracownicy, którzy wezmą udział w obowiązkowym przyglądaniu się spadającym płatkom.
Mieszkańcy okolicznych blokowisk także rywalizują o dobre miejsca do hanami. Park bardzo szybko zapełni się rodzinami z dziećmi, grupami znajomych i parami. Na piknikach nie zabraknie oczywiście jednorazowych talerzy, serwetek, pudełek z jedzeniem i tradycyjnych chust furoshiki z motywem kwitnącej wiśni, które można kupić w sklepach „wszystko po sto jenów”. Girlandami ze sztucznych kwiatów kierowcy autobusów firm wycieczkowych zdobią też autobusy dowożące turystów do miejsc pełnych kwitnących drzew.
W 2023 roku długo wyczekiwany sezon kwitnącej wiśni rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. Cała Japonia odetchnęła z ulgą nie tylko z powodu końca trudnej, pełnej lawin i zasypanych dróg zimy. Kwiaty tradycyjnie przyciągają na wyspy rzesze turystów – w tym roku po raz pierwszy od początku pandemii Covid-19 bez obostrzeń.
Prognoza pogody, prognoza kwitnienia
.Japońska zima kończy się słabym kursem jena i gwałtownym wzrostem cen, ale wiadomości o tym konkurują z prognozami kwitnienia wiśni. Pierwsze kwiaty pojawiają się zazwyczaj na południu, na wyspach Shikoku i Honsiu, ostatnie – na Hokkaido. Jednak nawet Tokio cieszy się w tym roku wiśniowymi płatkami ponad 10 dni wcześniej, niż zazwyczaj.
Tradycja hanami sięga okresu Nara (VIII wiek n.e..), którego nazwa pochodzi od pierwszej stolicy Japonii. Jej mieszkańcy zachwycali się wtedy przede wszystkim kwiatami śliw. Zwyczaj świętowania okresu kwitnienia wiśni także ma ponad tysiąc lat. Już wtedy japońscy arystokraci i członkowie rodziny cesarskiej brali udział w imprezach, ciesząc się kwiatami nie tylko w dzień, ale także w nocy, w świetle papierowych latarni. Tradycja obserwowania wiśni w Parku Ueno w Tokio sięga XVII wieku. Dzisiaj obserwatorzy mogą też posłuchać tradycyjnej muzyki, popatrzeć na tańce ludowe, wziąć udział w targu kwiatów i ceramiki.
Wiśniowe koło napędowe gospodarki
.Przez dwa wiśniowe tygodnie turystyka podporządkowana jest narodowej atrakcji. Lokalne pikniki i hanami organizowane w okolicach ważnych świątyń czy zamków cieszą się nie tylko lokalnym zainteresowaniem. Na podstawie aktualnych prognoz niektóre biura podróży planują wycieczki do miejsc, gdzie wydarzenia towarzyszące kwitnieniu wiśni są najciekawsze.
Wiele miast i miasteczek oferuje się spływy, nie tylko rzekami, ale także miejskimi kanałami powodziowymi, obsypanymi płatkami kwiatów. Biura podróży oferują specjalne wycieczki w miejsca znane z dużej liczby wiśniowych drzew, w tym na górę Yoshino w prefekturze Nara, gdzie rośnie ponad 30 tysięcy dzikich wiśni. W wielu miejscach otwierają się też sezonowe sklepy. Największe marki spożywcze, począwszy od Starbucksa po rodzime piwo Asahi, oferują limitowane serie swoich produktów, oczywiście ozdobione motywami przypominającymi japońskie wiśnie.
Marzec i kwiecień 2023 roku to pierwszy sezon kwitnących wiśni bez żadnych ograniczeń dla turystów. Prognozuje się, że w tym czasie wiśnie przyniosą japońskiej gospodarce prawie 5 miliardów dolarów.
Na obserwatorów kwitnących wiśni czeka także Pałac Cesarski. Do 2 kwietnia turyści, po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia pandemii, będą mogli przejść się po cesarskich ogrodach. Jednak każdy z odwiedzających będzie mieć sprawdzaną temperaturę.
Agnieszka Pawnik