Niedługo dziennik w japońskiej telewizji będzie prezentował robot

Nikogo w Japonii nie dziwi, gdy w recepcji hotelu zostanie obsłużony przez robota. Jednak w przyszłym roku to robot, po raz pierwszy w historii, będzie prezentował dziennik telewizyjny.

Erica, przypominająca 23-letnią kobietę, została zaprojektowana przez dyrektora Intelligent Robotics Laboratory w Osace, Hiroshiego Ishiguro. Dzięki zaawansowanym algorytmom potrafi rozpoznać pochodzenie dźwięku, rozpoznawać twarze i za pomocą czujników podczerwieni śledzić ich mimikę. Oprócz czytania gotowego scenariusza, jest w stanie podtrzymać rozmowę z człowiekiem. Jej twórca jest bardzo znany w kręgach osób związanych z robotyką. Słynie również ze swoistej filozofii dotyczącej tego, jak roboty stanowią obraz człowieka (np. jego rozwoju i doskonalenia).

Zdjęcie: © Franck Robichon/Epa/REX/Shutterstock

Erica może poruszać niezależnie rysami twarzy, szyi, ramion i talii, co pozwala jej reagować na ludzką mowę z niesamowitą autonomią.Potrafi pokazać proste emocje, wykorzystując na przykład uśmiech. Jest zdolna do zapamiętywania ludzi i wydarzeń, jednak nie oddziałują one na jej charakter. „Tożsamość” Erici kreowana jest przez projektantów, nie przez doświadczanie. [LINK]

Erica będzie pierwszym robotem prezentującym dziennik telewizyjny. Już wiosną ma zostać asystentem w segmencie „Sensors” w „Chill TV”, programie wprowadzającym trendy cyfrowe, dostępnym na kanale satelitarnym Nippon TV i online, a także dostarczającym wiadomości w języku angielskim na różnych stronach internetowych.

Na razie Erica będzie odpowiedzialna jedynie za relacjonowanie wydarzeń w programie telewizyjnym, jednak coraz częściej stawiane jest pytanie, czy dzięki zaawansowanym algorytmom, może być także w stanie samodzielnie analizować i zbierać wiadomości. Jej zadanie stawia ponadto pod znakiem zapytania wpływ, jaki robot w telewizji będzie mieć na ludzi. Czy sztuczna inteligencja zastąpi reporterów? Czy będzie w stanie zadawać pytania na konferencjach prasowych?

Zdaje się, że na te pytania niedługo poznamy odpowiedzi.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 grudnia 2019