Emmanuel MACRON i Éric ZEMMOUR w drugiej turze

Kampania wyborcza we Francji - najnowsze sondaże: Emmanuel MACRON i Éric ZEMMOUR w drugiej turze

Najnowsze sondaże Présidentielle 2022 ośrodka badawczego IFOP wskazują na zdecydowanego faworyta: urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona. I to mimo, że Emmanuel Macron jeszcze nie ogłosił swojego startu, co więcej, unika jasnej deklaracji. Jego szanse sondaż IFOP szacuje na 25% (-1)

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się 10 kwietnia i wszystko wskazuje, że nie skończy się na pierwszej turze. Wówczas druga tura odbędzie się w niedzielę dwa tygodnie później, 24 kwietnia 2022 r. Wszystko też wskazuje na to, że kampania wyborcza we Francji zakończy się w drugiej turze. Wówczas z Emmanuelem Macronem spotka się jeden z trzech możliwych kontrkandydatów. Sądząc po dynamice wzrostu w kolejnych sondażach, największe prawdopodobieństwo, że będzie to Éric Zemmour:

  • Éric Zemmour – publicysta, pisarz (najnowsza książka Érica Zemmoura “Francja nie powiedziała ostatniego słowa” została wydana nakładem Wydawnictwa “Wszystko co Najważniejsze”). Jego ugrupowanie Reconquete zyskało 100 tys. członków w ciągu niespełna dwóch miesięcy. Zemmour notuje już od kilku tygodnie największą, stałą dynamikę wzrostu (w najnowszym sondażu 16,5%, +0,5).
  • Marine Le Pen – liderka ugrupowania Zgromadzenie Narodowe (niegdyś Front Narodowy). Kampania wyborcza we Francji w 2022 to dla niej już kolejna kampania. Startowała już w 2017 r. przeciw Emmanuelowi Macron, gdy w decydującej debacie nie wytrzymała presji psychicznej. W ostatnim czasie regionalni liderzy jej ugrupowania oraz eurodeputowani Zgromadzenia Narodowego przechodzą do Reconquete Erica Zemmoura tworząc z nim jego partię na wybory parlamentarne, które odbywają się tradycyjnie po wyborach prezydenckich. W sondażu IFOP Marine Le Pen zdobywa 16,0% (- 0,5).
  • Valérie Pecresse – kandydatka Republikanów. Wyłoniona została w wyniku wewnętrznych prawyborów. Spora część Republikanów związanych z Érikiem Ciotti stanowi prawą stronę ugrupowania i nie kryje sympatii dla Zemmoura. Poparcie dla Valérie Pecresse może przełożyć się w największym stopniu na Érika Zemmoura. Pecresse notuje w najnowszym sondażu IFOP 15% (=).

Kto wygra wybory we Francji?

Do pierwszej tury jeszcze kilka tygodni. Wszystko może się zmienić. Jednak dynamika Érica Zemmoura zadziwia – nie jest on bowiem politykiem, gromadzi wyborców od prawa do lewa (więcej w jego najnowszej książce “Francja nie powiedziała ostatniego słowa” [LINK]).

Ciekawa będzie dynamika po oficjalnej deklaracji o ubieganiu się o drugą kadencję przez Emmanuela Macrona. Wówczas mogą nastąpić bardzo ciekawe zmiany. W ostatnim tygodniu np. Segolene Royal, kandydatka w wyborach prezydenckich w 2007 r. (była wówczas kontrkandydatką Nicolasa Sarkozyego) poparła kandydata skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchona (10,5%, -0,5).

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się 10 i 24 kwietnia 2022 r.

Źródło: IFOP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 lutego 2022