Koncert muzyki Kaczmarka w Filharmonii Narodowej

Zdobywając w 2005 roku Oscara za muzykę do

Zdobywając w 2005 roku Oscara za muzykę do „Marzyciela”, Jan A.P. Kaczmarek przeszedł do historii sztuki filmowej – powiedział dyrektor NCK prof. Robert Wiśniewski. Koncert muzyki Kaczmarka odbędzie się 4 grudnia 2023 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej.

Koncert muzyki Kaczmarka – program

.W programie znalazła się muzyka Jana A.P. Kaczmarka do takich filmów, jak: „Marzyciel”, „Mój przyjaciel Hachiko”, „Wieczór”, „Całkowite zaćmienie”, „Niewierna”, a także „Wojna i pokój”, „Quo vadis” i „Magnezja”.

Na estradzie wystąpią m.in. śpiewaczka Iwona Sobotka i Gabriel Niedziela (gitara), Dominik Wania (fortepian), Zbigniew Chojnacki (akordeon) i Piotr Maślanka (cymbały), a także Chór Filharmonii Narodowej i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

„Zdobywając w 2005 r. Oscara za muzykę do „Marzyciela”, Jan A.P. Kaczmarek przeszedł do historii sztuki filmowej, dołączając do znakomitego, elitarnego grona kompozytorów o polskich korzeniach, którzy zostali uhonorowani tym najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w branży: Leopolda Stokowskiego, Bronisława Kapera i Victora Younga” powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.

Zaznaczył, że twórczość tego ostatniego Narodowe Centrum Kultury wspólnie z partnerami popularyzuje podczas Victor Young Jazz Festival, który odbywa się od kilku lat we wrześniu w Mławie. Dodał, że 70. urodziny Jana A.P. Kaczmarka są dobrą okazją, żeby przypomnieć jego dokonania muzyczne związane z filmem i teatrem.

„Myślę, że w trudnym dla kompozytora czasie zmagań z chorobą fakt wspólnego spotkania znakomitych artystów i publiczności, która kocha i docenia jego dzieła, ma dla bohatera wieczoru ogromne znaczenie. Jego dokonania zasługują na popularyzację. Serdecznie zapraszam wszystkich na poniedziałkowy koncert. Myślę, że to będzie wieczór pełen poruszających doznań” – powiedział PAP dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.

Dyrygentka koncertu Monika Wolińska w jednym z podcastów Narodowego Centrum Kultury powiedziała, że będzie to jej kolejny koncert prezentujący twórczość Kaczmarka, ale podchodzi do wybranego repertuaru jak do nowych utworów.

„Jeszcze raz patrzę w partyturę, na nowo staram się odkryć tę muzykę. Te dzieła za każdym razem brzmią podczas koncertów troszeczkę inaczej” – powiedziała Monika Wolińska.

Organizatorem poniedziałkowego koncertu są Narodowe Centrum Kultury i Filharmonia Narodowa.

Jan A.P. Kaczmarek – wybitny polski kompozytor

.Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 r. w Koninie. Pochodzi z muzycznej rodziny. Jego dziadek był skrzypkiem, wykonywał m.in. muzykę na żywo do filmów w kinie. Jako dziecko Kaczmarek uczył się gry na fortepianie. Pierwszy sukces odniósł w liceum w Koninie, dla którego skomponował hymn szkolny, tworzył też muzykę do szkolnych przedstawień teatralnych. Marząc o karierze dyplomaty, rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podobno zdanie co do swojej kariery zmienił po odbyciu stażu w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Innym awangardowym teatrem, z którym współpracował w latach siedemdziesiątych był Teatr Ósmego Dnia. Tam stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. Podczas trasy koncertowej po USA nagrali w 1982 r. płytę długogrającą „Music for the End” dla chicagowskiej, niezależnej wytwórni Flying Fish Records. W 1989 r. Jan A.P. Kaczmarek wyjechał do Los Angeles.

Zdobywca Oscara

.Kaczmarek jest autorem muzyki do takich filmów, jak m.in.: „Całkowite zaćmienie” i „Plac Waszyngtona” Agnieszki Holland, „Hania” Janusza Kamińskiego, „Horsemen – jeźdźcy Apokalipsy” Jonasa Akerlunda, „Dzieci Ireny Sendlerowej” Johna Kenta Harrisona i „Aż po grób” Aarona Schneidera. W ostatnich latach skomponował muzykę m.in. do „Doliny Bogów” Lecha Majewskiego (2019), „Magnezji” Macieja Bochniaka (2020), „Śmierci Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego (2021) i do „Van Gogha” Daniela Fridella. W 2005 r. dostał Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” Marca Forstera.

„W muzyce Jana A.P. Kaczmarka czuć słowiańską duszę, a jednocześnie ma ona w sobie lekkość i przejrzystość. Utwory Kaczmarka są bardzo melodyjne i wywołują natychmiastową reakcję emocjonalną. Czysty ton w Hollywood” – powiedział PAP pianista i kompozytor Aleksander Dębicz.

W 2004 r. Kaczmarek powołał Instytut Rozbitek – miejsce robocze spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. Jest także twórcą festiwalu Transatlantyk, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu latem 2011 r.

W styczniu br. córka artysty Anastazja Davis zorganizowała w sieci zbiórkę na leczenie Jana A.P. Kaczmarka, który od dłuższego czasu cierpi na schorzenie neurologiczne o postępującym przebiegu – zanik wieloukładowy (MSA – multiple system atrophy). Jak poinformowała Davis, stan zdrowia artysty jest na tyle słaby, że całkowicie uniemożliwia mu pracę. Kompozytor nie może samodzielnie się poruszać i wymaga stałej opieki.

Kultura Najważniejsza

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

.Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Anna Kruszyńska/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 grudnia 2023